V pondělí 20. května krátce po 7 hodině ranní přijali jihočeští policisté informaci o zraněné labuti, která se nacházela na 97. kilometru dálnice D3 v jízdních pruzích ve směru na Prahu.

Podle policejního mluvčího Miroslava Doubka sem byla okamžitě vyslána hlídka dálničních policistů z Chotovin. „Labuť se naštěstí nacházela na místě, kde je v důsledku místní úpravy snížená rychlost a řidiči tak mohli i na tuto nečekanou situaci adekvátně reagovat,“ sdělil.

Policisté na místě vystřídali řidiče, který celou událost oznámil, a k zajištění prostoru povolali pracovníky správy a údržby silnic. Zároveň byla informována záchranná stanice pro zraněné živočichy z nedalekých středočeských Votic. Její pracovníci následně zraněnou labuť odchytili a převezli k dalšímu ošetření. Krátce před 9 hodinou byl provoz na dálnici plně obnoven. „Děkujeme tímto nejen řidiči – oznamovateli, ale i všem ostatním řidičům, pro které průjezd tímto místem znamenal v dané době malé zdržení,“ uzavřel mluvčí.

Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek potvrdil, že se zvíře nyní nachází v záchranné stanici v Hrachově u Sedlčan. "Labuť zatím žije. Měla pohmožděnou hlavu a ozobí a krvácela. Byla sice potlučená, ale nedala se odchytit snadno. Chtěla mi uletět, ale neměla šanci," dodává a zároveň zmiňuje, že dálnice jsou oplocené, takže zvěř sem moc často nevnikne. "Ale pokud se to stane, tak jde o život,"tvrdí a upozorňuje, že v takovém případě je nutné volat policii.

Středočeská záchranná stanice už 21 let přijímá veškeré volně žijící zvířata z Táborska. Vloni její pracovníci vyjížděli ke 1100 zvířatům z Táborska, Soběslavska, Dobříšska, Voticka, Sedlčanska a Příbramska.