VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na chudé děti čekala ve škole polévka

Hlasivo – V době, kdy vládnoucí kruhy čelily vlivu francouzské revoluce, dosedá na trůn rakouský císař, český a uherský král František I. Rakouský. 

17.7.2013
SDÍLEJ:

Obrázek školy, na které visí sovětská vlajka, pochází z roku 1975. Nyní jsou v budově čtyři byty a její externí ráz se nezměnilFoto: Archiv obce Hlasivo

 Lidé volali po pokrokových reformách, František zvolil jinou cestu: války proti revoluční Francii a policejnímu útlaku uvnitř země. Nikdo nemohl situaci v zemích Koruny české říci půl slova, jinak byl podezřelý ze zhoubných zásad jakobínských.

Paradoxně i přes zakotvený konzervativní, byrokratický systém, který tady panoval, přichází ruku v ruce České národní obrození a rozvíjí se česká inteligence.

Prvňáčci v roce 1940. První zprava vedle učitele Františka Stoklasy stojí v horní řadě i Ladislav Krch.

Tato doba se zapsala i do historie Hlasiva u Mladé Vožice. Nejenže zdejší stříbrné doly ve Výlevech patřily k nejvýnosnějším v českých zemích a o práci v této lokalitě nebyla nouze, vzniká tady i škola. Kdy začala přesně sloužit svému účelu, ale kroniky nezachycují. První záznam o škole zmiňuje až rok 1821. Ještě roku 1786 docházely děti do šest kilometrů vzdálených Ratibořských Hor.

Vznik expozitury

„Že však cesta byla neschůdná a obtížná, usmyslili si Hlasivští pro své dítky vydržovat učitele. Poslední učitel, pokoutně tu vyučující, vysloužilý voják, jmenoval se Chmel a bydlil a učil v čp. 38 a později pak v domu čp. 17," popisuje kniha Z historie obce Hlasivo první krůčky ke vzniku zdejší školní expozitury.

Brzy potom už škola stála a prvním kantorem byl Tomáš Brčák, který zde působil až do zmíněného roku 1821. Kapacita budovy však nestačila, takže v roce 1836 přistavuje obec druhou polovinu školy a roku 1891 další patro za 7100 zlatých. Docházelo sem 228 dětí.

Tehdejší spisy zmiňují řídícího Jana Buchtu, který také zakládá školní kroniku. „Tento učitel také věnoval obci kamenný kříž, který dodnes stojí u silnice směrem na Chotoviny a jako prvý obdržel Jan Buchta čestné občanství obce. Po něm ho dostal ještě páter František Matiášek. Kříž se nám nepodařilo zatím opravit, ale v dohledné době to máme v plánu," poodkryl starosta Miroslav Krch, který také připomněl, že ve škole bývala rozsáhlá sbírka minerálů: „Zmínky o sbírce jsou v kronice v roce 1920. Díky těžbě stříbra byla velká část minerálů ze zdejších zdrojů. Zanikla s koncem školy a vůbec nevím, co se s ní stalo."

Stromková slavnost

Roku 1906 za působení učitele Jana Plaňanského uspořádali 18. dubna Hlasivští první stromkovou slavnost v mladovožickém okrese. Zdejší žáci vysázeli 196 dubů od hřbitova k Doubí a 88 lip podél silnice k Jedlanům. Nechybělo ani divadelní představení.

První polovina 20. století byla v duchu elektrifikace, která se roku 1929 dostává i do Hlasiva. V obci se objevují první dvě rádia, jedno z nich je k dipozici ve škole. Klíčovým se stává 15. březen roku 1939, kdy Němci překročili hranice Československa.

V roce 1940 nastoupil do první třídy dnes osmdesátiletý Ladislav Krch: „Čtyři třídy jsem odchodil v Hlasivu a zbytek pak v mladovožické měšťance. Museli jsme dělat i přijímací zkoušky. Tady ale bývala za války první až osmá třída ve třech učebnách," začal své vyprávění pamětník. „Do Vožice je to šest kilometrů a nevím, jestli by to dnešní děti zvládly. Všude jsme chodili pěšky nebo na kolech. A za války, to bývávalo sněhu. Akorát když jsem nastoupil do první třídy, dozvěděl jsem se, že přišli Němci."

Informaci si děti vyslechly z úst učitele Františka Stoklasy. „Teď všichni mají televizi a dříve bral noviny málokdo. Chvilku trvalo, než se k nám jako dětem zprávy dostaly. Zajímaly nás jiné věci," zmínil.

Na konci bojů ale musely děti ze školy pryč a provizorní učebna vznikla v čp. 37 a čp. 19. „Němečtí obyvatelé, kteří utíkali, tady byli ubytovaní. Nařídili jim, že musí jít před Rusy pryč. Byli tady třeba do rána a pak jeli dál. Táhli vozy s koňmi a někde je i tlačili. Měli tam peřiny a všechno možné. Celé rodiny…," popisuje Ladislav Krch. Pamatuje i návštěvu tehdejšího ministra školství a lidové osvěty Emanuela Moravce. „Říkali nám, že jezdí od jedné školy ke druhé a že chce navštívit úplně všechny. Pamatuji si, jak přišel do třídy, zvedl pravici…projevil zájem i o naší sbírku minerálů."

Marie TůmováDo třídy s Ladislavem Krchem chodila i Marie Tůmová (80): „V prvním patře byla první třída a v přízemí druhá a třetí a v poslední místnosti čtvrtá a pátá. Škola se rušila v roce 1982. Bylo už málo dětí. Za války ale o děti nouze nebyla. Chodily sem z Výlev, Rašovic, Staré Vožice, Hlasívka…jen v jedné třídě nás bylo asi třicet. Učitele jsme museli poslouchat, jinak nás vytahali za uši, stáli jsme v koutě nebo dostali rákoskou přes ruku. Kluky často taky posílali za dveře," směje se Marie Tůmová a dodává: „Byla to úplně jiná doba. Za války jsme se učili i v sobotu a ve čtvrtek dopoledne jsme měli volno."

Podpora chudých

V obci také fungoval v rámci školy spolek místních na podporu nejchudších dětí. „Když třeba hráli místní divadlo, tak peníze šly nejchudším dětem. Také ve škole dostaly polévku a všichni se jim snažili pomáhat," doplnil Ladislav Krch.

Po tom, co se zavřely dveře školy, budovu využívala táborská knihovna jako sklad. Po deseti letech zažádala obec o navrácení historického majetku, budovu dostala a začala rekonstrukce, díky které vznikly čtyři byty. „Nejprve jsme uvažovali o tom, že tady zřídíme školu v přírodě. Budova byla již v hodně žalostném stavu. Na rekonstrukci jsme získali dotaci a v roce 2001 se sem nastěhovalo prvních 16 nájemníků. Před dvěma lety jsme za půl milionu nechali opravit střechu a komín," nastínil využití starosta.

Autor: Kateřina Krejčová

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 000 Kč

Ostatní obsluha stacionárních strojů a zařízení Jeřábník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po zapracování možnost zvýšení platu, Profesní průkaz na jeřábnické práce nutný. , Benefity ve formě stravenek. , Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 800 Kč

Svářeči svářeč CO2, TIG. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Ll spol. s r.o., Rašínova, č.p. 422, 392 01 Soběslav. Informace: Zdeněk Duda, +420 777 798 945.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 18 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: po zapracování možnost zvýšení platu, Vyhláška 50 , Benefity ve formě stravenek. , Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Zkušební technik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy, OZZ, OZP s max. II.stupněm invalidity., V náplni práce je provádění měření polotovarů, nástrojů apod. v měřícím středisku společnosti., Požadavky: ŘP.sk B, znalost metrologie výhodou., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, zvýhodněné závodní stravování, osobní účet zaměstnance, zvýhodněný telefonní tarif., Kontakt: osobně, emailem, telefonicky.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.


Oprava krovu Solnice v Českých Budějovicích, jednoho z nejstarších v republice.
18

OBRAZEM: Jako stavebnice. Opravují historický krov

Slavnostní zahájení 20. ročníku festivalu Jeden svět v Českém Krumlově.
11

OBRAZEM: Festival Jeden svět začal. Nenechte si ho ujít, program je bohatý

Plesovou sezonu zakončili staročeským bálem

Týn nad Vltavou - Městské centrum kultury a vzdělávání v Týně nad Vltavou pořádá každoročně touto dobou v Sokolovně plesy a taneční kurzy pro pokročilé. Obyvatelé města se tak mohou opravdu dosytosti vyžít, ale také se naučit mnohé z oblasti tance.

Táborští šachisté se výrazně přiblížili k ligové záchraně

Tábor - Šachisté táborského Sokola dokázali zmobilizovat své síly v hodině dvanácté.

Tygřice deklasovaly Benešov

Borotín - Starší žákyně ŠBK Borotín rozdrtily v domácím divizním střetnutí soupeřky z nedalekého Benešova a pomýšlejí na prvenství v soutěži.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT