Hyzdí okolí, zatěžují přírodu a vypovídají o charakteru lidí. Takto lze mluvit o černých skládkách, se kterými se vedení obcí musí často potýkat. Odpadky se nejčastěji hromadí v příkopech okolo silnic nebo na krajích lesů. Obce vynakládají tisíce korun z rozpočtu, aby černé skládky odklidily.

„Myslím, že problém černých skládek řeší téměř každá obec. Ani Přehořov není výjimkou. Občas se nám stane, že někdo vysype odpadky například do lesa. Pokud na to natrefíme, snažíme se místo co nejrychleji vyčistit," říká starosta Přehořova Petr Mašek.

A právě kvůli lidem, kteří takto znečišťují okolí obce, musí Přehořovští zaplatit z rozpočtu zhruba 20 tisíc, aby místa vyklidili. Přestože přímo na dvoře obecního úřadu jsou velkokapacitní kontejnery, obec likviduje taková místa i čtyřikrát do roka.

„Určitě se v okolí vsi skládky najdou. Napadá mě například jedna po cestě z Kvasejovic na Hrušovu Lhotu. Myslím, že obec plánuje místo zrekultivovat. Ještě lidé vozí odpadky do silážní jámy směrem na Lžín. Spíše tam ale hromadí smetí chataři nebo lidé, kteří projíždějí okolo. Je ale pravda, že když se na skládku přijde, hned ji zlikvidují. Obec se o to dobře stará," přiblížil situaci Jaroslav Bartejs z Přehořova.

S podobným problémem se potýkají i v Sudoměřicích u Tábora. Starostu Františka Mikulandu tíží hlavně odpadky v okolí hlavní silnice: „Máme nastavený systém v recyklaci a třídění odpadů. Občané mají k dispozici sběrný dvůr. Nicméně hlavně na jaře vesnici vždy objíždíme a zejména u hlavní silnice najdeme spousty odpadů nebo různě na kraji lesa."

Sudoměřičtí si na úklid najímají soukromou firmu. V rozpočtu mají na odstraňování černých skládek vyhrazených zhruba 15 tisíc korun. Podle Františka Mikulandy je to ale začarovaný kruh. „Když jedno místo uklidíme, objeví se nové zase jinde. A to je stále dokola," říká starosta.
Obyvatelé jsou ale s prací obecního úřadu spokojeni.

„Nenapadají mne žádné závažné nedostatky, je to asi jako všude jinde. Kolem hlavní silnice se to určitě zlepšilo, když už není takový provoz," míní Jaroslav Dohnal. Podobný názor má i Kamila Babická: „Vím, že nějaká skládka je někde za vsí. Celkově je tady ale čisto. I v příkopech okolo hlavní silnice."

Hříšníci musí uklízet

V Myslkovicích se s hříšníky, které napadne hromadit odpad jinde než na určených místech, vypořádávají po svém. Někteří lidé totiž zavážejí smetí za sportovní areál. Vedení obce je již ale několikrát chytlo při činu.

„Za sportovním areálem se odpad objevuje opakovaně. Místo je tam schované a je k němu přístup po cestě, takže to lidi k tomu svádí. Když někoho chytneme, tak si po sobě jednoduše musí uklidit a nejen to, co tam sám zavezl. Musí prostě zlikvidovat celou hromadu. Do budoucna mám ale v plánu řešit to už jiným způsobem," předpokládá starosta Myslkovic Jiří Vrhel.

Podle jeho odhadu zaplatí obec za úklid skládek zhruba deset tisíc korun. „Skládky nejsou na denním pořádku. Na obci máme pracovníka, který provádí úklid. Když někde vidím třeba vyhozenou ledničku, odvezu ji i sám," upřesňuje starosta.

Spolupráci s občany si pochvaluje radenínský starosta Jaroslav Kraus. I přesto, že se občas nějaká skládka najde, je podle starosty v okolí obce čisto. „Jsme domluveni se zemědělským družstvem a tam mohou lidé svážet odpad, který patří do kompostu. Slouží nám i sběrný dvůr. Neustále občany informujeme ve zpravodaji nebo na internetu o možnostech třídění odpadů. Už jsme to naučili i chalupáře," chválí Jaroslav Kraus.

Další téma z venkova uveřejníme ve středu 23. května.