Hráčem, který chce cenu tlačit dolů, je město. Partii mají rozehranou pro letošní rok, kdy teplárna přišla s třicetikorunovým navýšením oproti loňskému roku. Dalších sto korun si k této sumě připočítává Bytes, který teplo účtuje lidem.

Odmítli kývnout

„Dozorčí rada Bytesu, ale takové navýšení odmítla schválit a požadovala snížení o šestnáct korun, a to na úkor zisku Bytesu,“ uvedl místostarosta Jiří Bartáček.

Podle šéfa Bytesu Bohuše Moriho byli ochotni požadavek akceptovat. „Zisk bychom však už nevytvořili téměř žádný, jen třicet tisíc za rok,“ uvedl Mori.
Radní přesto cenu nepřijali a hodlají dál vyjednávat s teplárnou, která ale tvrdí, že nemá kam couvat.

„Jako správní hospodáři máme kalkulaci plánu, který je vždy o něco vyšší, protože je těžké teď v březnu odhadovat, jak se vyvinou ceny všech komodit do konce roku. Pro vytváření zisku je ale potřebný šestiprocentní nárůst ceny,“ vysvětluje důvody teplárny její ředitel Zdeněk Majer. Dodal, že kritika k navrhované ceně se kromě Tábora z jiných míst neozývá.

Pro všechny odběratele tepla od Bytesu je v tuto chvíli jasná cena gigajoulu za loňský rok, a tudíž i pro zálohové platby v tomto roce. Lidé za každou odebranou jednotku teď platí 602,80 koruny. Zatím odmítaná cena pro účtování letošního roku zněla na částku 618,20 koruny.

„S teplárnou budeme dál jednat, zatím jsme se dohodli, že budeme monitorovat vývoj prodaného množství tepla,“ doplnil Bartáček.

Prodej tepla odběratelům podle Majera ale klesá. Zatímco v roce 2003 prodali 837 tisíc GJ, loni již jen 612 tisíc. Pro letošní rok je plán 616 tisíc, ale skutečnost se ukáže až po vyhodnocení letošního roku.

V kalkulaci ceny tepla se promítají kromě dalších položek i investice teplárny. Všichni odběratelé se tak podílejí i na splacení nového kotle na uhlí, který měl přinést zlevnění. Stalo se tak pouze v roce 2008, kdy teplárna snížila cenu o 30 korun. Od té doby roste. „Účel investice ale byl, abychom nekupovali paliva z nafty, která se účtují ve světových cenách. Podíl těchto kapalných paliv, která jsou třiapůlkrát dražší, snižujeme. A je nutné brát také v úvahu, že rostou ceny všech energií,“ vysvětlil ředitel teplárny Majer.