Podařilo se. Mezinárodní rekord ve výrobě jednoduchých hliníkových píšťalek se v sobotu povedlo překonat. Ve dvaceti zemích světa lidé vytvořili přes 50 tisíc funkčních píšťalek. Táborští za šest hodin přispěli 245 kousky.

Akce na táborské Komoře, která přilákala zejména děti s rodiči, měla upozornit na nedostatek klempířů na odborných učilištích. Tomuto řemeslu totiž hrozí téměř zánik.

Návštěvníci, kteří měli o píšťalku zájem, prošli tři stanoviště. Jak popsal Jan Matějíček z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů, prvním si stočili z hliníku oblouk, na dalším si píšťalku složili a doladili. Na posledním pak už jen obdrželi samolepku a sladkou odměnu. Kdo nevěděl jak na to, zručně mu pomohli klempířští učni.

MICHAL CHLEBNIČANRuku k dílu tak nejednou přiložil osmnáctiletý Michal Chlebničan, kterého v letošním roce čekají závěreční zkoušky. Podle něj je u výroby píšťalky nejdůležitější přesnost. „Aby pískala, musíme to mít dobře změřené, narýsované a hlíník musí být také správně ohnutý," vysvětloval v bodech Michal Chlebničan, kterému práce s kleštěma nedělala žádné potíže.

Parapety i střechy

Obor klempíř na táborské průmyslové škole si vybral po vzoru známého, od kterého řemeslo okoukal. „Ve škole nás naučí například jak připevnit parapet a potom také pokrývání střech. Nejdřív jsem se trochu bál výšek, ale zvyknul jsem si," doplňuje student třetího ročníku.

Jak dodal, po škole se určitě nepřihlásí na úřad práce. Už teď má budoucí zaměstnání domluvené. „Myslím si, že lidi z učebních oborů mají cestu k zaměstnání více otevřenou než ti, kteří jdou třeba ze středních škol. O řemeslníky je zájem pořád," potvrdil Michal Chlebničan a už pomáhal dalším příchozím.

FUNGUJE. Jan Busínský ukazuje, že píšťalka skutečně funguje.Klempířem by se chtěl za pár let stát i desetiletý Jan Busínský. Řemeslo má v krvi už od narození. Práci totiž odkoukal od svého táty.

„Zvládnu toho už docela dost. S taťkou kolikrát lezu po střeše, pustí mě i k ohybání parapetů a taky k různým příchytům," pochlubil se Jan Busínský, který si píšťalku vyrobil téměř bez cizí pomoci. Na táborskou Komoru přišel ještě v doprovodu babičky a dvou mladších bratrů.

Před 111 lety

První píšťalku vyrobil před 111 lety klempířský mistr Gottlieb Sheu v Bádensku – Württembersku v městečku Michelbach an der Lück. Vyrobil jich nespočet a rozdával je při cestách za prací školákům, které potkal.

Myšlenka vytvořit světový rekord vznikla minulé léto při setkání klempírů na Bodamském jezeře. V České republice se kromě Tábora zapojili ještě v Hranicích na Moravě, Nově Říši, Hradci Králové, Bohuslavicích a na dvou místech v Praze. Za hranicemi pak například v Německu, Rakousku, Itálii a Švýcarsku.