V severním cípu okresu leží obec Slapsko. Silnice, která vás sem zavede, jen potvrdí, že je to místo, kde lišky dávají dobrou noc. A je na tom něco špatného? Kolikrát lidská bytost touží po klidu, jaký najdete jen ve vesničkách jako je Slapsko.

Kvůli té silnici se ale starosta obce Jiří Stoklasa zlobí. Hladký vyasfaltovaný povrch končí v místě zvaném na Bouřilce. Odtud už jen záplaty a díry. „Na kraji slíbili, že to letos opraví. Dokud sem ale nepřijedou stroje, neuvěřím,“ netají zklamání starosta.

Kraj má na triku i další problém, který místní pálí. „Líbí se mi tady. Jen s tou dopravou je to tady na štíru. Dřív jezdil autobus do Jiřetic, kde je obchod. Zastavil u krámu a pět minut počkal. Vy jste si mohl nakoupit a jet s ním zpátky. Od září už tam ale nečeká. A tady, ve Slapsku si nenakoupíte,“ stěžuje si letitý chalupář z Prahy Milan Dytrich. S paní sem jezdí za rekreací už osmadvacet let.

Je tu klid, ale chybí tu hospoda. Kde není hospoda, není život. Na tom se shodne s Milanem Ditrichem i Jaroslav Němec, který se do Slapska přestěhoval před dvěma roky z nedalekého Oldřichova. „Krám tu není, hospoda tu není, občas něco uspořádají místní myslivci. Tady k nim patříme skoro všichni.“ Myslivecké zkoušky bude už zanedlouho skládat i jeho patnáctiletý syn Jaroslav. Ten kromě toho posiluje tým mladých hasičů z Moravče a donedávna k tomu ještě v Táboře tancoval. Po osmi letech s tím ale seknul. „Už mě to nebavilo. Navíc teď budu mít jiné starosti. Jsem v devítce, musím se rozhodnout, kam půjdu po škole. Nejspíš se přihlásím na silniční dopravu do Benešova,“ prozradil patnáctiletý školák ze základky ve Vožici, kam dojíždí každý den v sedm hodin ráno autobusem.

Také za zábavou musí mladík ven. Bowling v Záložně či koncerty v mladovožické zámecké zahradě to jistí. A mladí v jeho věku Jaroslavu Němcovi mladšímu ve Slapsku také chybí. Proto jezdí za kamarády do Oldřichova, kde prožil jedenáct let svého života.

„Není tady špatně, ale děti si tady nemají kde hrát. A to jich je tu teď jako máku. Obec by pro ně mohla něco udělat,“ míní Pavlína Fuňková. Do Slapska se přistěhovala z Votic před pěti lety. Kvůli levnému bydlení. Ze stejného důvodu přišla do bytovky na kraji obce i její kamarádka Jarmila Čechová. „V Praze jsme platili za 1+1 sedmnáct tisíc. Tady to mám za čtyři tisíce, akorát si musím ještě zajistit uhlí a dřevo na topení. Kdyby to šlo, zůstala bych tady až do důchodu,“ pochvaluje si místní bydlení.

Na hřiště nemá obec volný pozemek, obchod skončil před pár lety, když jeho provozovatelka odešla do důchodu a hospoda tu skončila ještě před revolucí. „Letos v červnu jsme tu měli sraz rodáků. Sešlo se jich okolo padesáti. Loni jsme měli sraz rodáků v Moravči. Ale lidi na vsi ubývají. Staří umírají a mladí se sem moc neženou,“ připouští starosta.

Když se něco děje, je to především zásluhou moravečských hasičů, ti pořádají například srazy veteránů či Mikulášskou nadílku po všech místních částech Slapska, ke kterým kromě Moravče patří ještě Javor, Leština, Vitanovice, Slupy a Zahrádka. Moraveč se navíc v brzké době stane velkým lákadlem pro turisty. U místní kovárny tu vyrůstá nová rozhledna stavěná ve středověkém rázu. Raritou je, že její součástí bude kovářské muzeum.
Kromě rozbité silnice od Bouřilky na konec okresu pálí Slapské ještě povedené dědictví z podnikání jedné firmy. „Navezli odpady do bramborárny v bývalém JZD , pak ten pozemek šel z ruky do ruky, už jde podruhé do dražby a my se bojíme, že likvidace nakonec skončí na obci. Čekáme, jak to dopadne,“ konstatoval starosta Jiří Stoklasa.

Vesnička Slapsko leží administrativně v okrese Tábor a náleží pod Jihočeský kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je rovněž okresní město Tábor. Obec Slapsko se rozkládá asi dvacet jedna kilometrů severně od Tábora. Stálý počet občanů této malé vesničky je asi 150 obyvatel. Slapsko se dále dělí na šest části, konkrétně to jsou: Javor, Leština, Moraveč, Slapsko, Slupy, Vitanovice a Zahrádka. Vesnička Slapsko leží v průměrné výšce 465 metrů nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1405. Celková katastrání plocha obce je 909 ha, z toho orná půda zabírá padesát tři procent. Pětina katastru obce je osázena lesním porostem. Menší část plochy obce zabírají také louky (méně než jednu třetinu).