Akce na podporu Domácího hospicu Jordán se uskutečnila v táborské Střelnici počtvrté. Díky štědrosti dárců a návštěvníků se vybralo 45 500 korun. Hospic, který se stará o pacienty v terminálním stavu, peníze použije na provozní náklady.

Podle Věry Šimkové z hospicu Jordán, lidé měsíc předem nosí vše, co sami doma nepotřebují: „I když se věci neprodají, nic se nevyhodí. Oblečení se vozí do Českého červeného kříže nebo do Auritu či azylových domů. Něco třeba schováme do dalšího blešáku," vysvětluje vedoucí kanceláře hospicu Věra Šimková s tím, že o prodej i třídění věcí se starají dobrovolníci.

S myšlenkou uspořádat bleší trhy přišly pracovnice sboru Církve bratrské.
„Děvčata měla nejprve představu, že by se blešák udělal před zemědělskou školou formou domácího výprodeje nebo že by si oblečení prodávaly mezi sebou ve sboru. Věcí bylo tolik, že jsme se domluvili s provozovateli Střelnice a patří jim veliký dík, protože nás tady nechávají zadarmo. Díky patří i dárcům a lidem, kteří sem přišli, popsala začátky Věra Šimková. Nikdo v tu dobu nepředpokládal, že se vše zvrhne v novou tradici bleších trhů.

„Deset minut před otevřením nám tady v sobotu stálo už padesát lidí. My jsme vše ale ještě dodělávali a prosili, aby nám dali ještě chvilku. Zavítalo sem několik stovek lidí," směje se Věra Šimková.

Nejlepší ceny

Specialitou „blešáku" jsou ceny. U prvního se organizátoři domnívali, že by bylo dobré věci ocenit. „Když máte knihu původně za 700 korun a oceníte ji na dvě stě, tak ji neprodáte. Takže o všem smlouváme a ptáme se lidí, nakolik si věci váží. Když nevědí, tak dobrovolníci, kteří jsou tady od samého začátku, už mají představu, kolik si za co říci," vysvětlila Věra Šimková. Ostřílenými prodejci jsou prý muži.

„Chlapům to jde. Ti umějí smlouvat. Je tady doopravdy sranda a lidé si smlouvání užívají," doplnila.
Hodinu před koncem se stanoví jednotná cena deset korun za kus. Věci poté mizí bleskovou rychlostí.

Na bleší trh zavítala i Gábina Jánošková z Tábora: „Co si prodávající řekli, tak jsem jim to dala. Moc jsem nesmlouvala, protože peníze jsou na dobrou věc. Koupili jsme hračku, keramiku i svetr."

Na další bleší trh se mohou nejen Táborští těšit 7. prosince ve velkém sále Střelnice.