Táborský park se v sobotu opět po roce stal místem setkání dětí a Martina na bílém koni. Pranostika praví, že má s sebou přivézt sníh. Jestli platí, poznáme ale až 11. listopadu, k níž se váže. V sobotu v parku Martin nic takového raději neslíbil.

S napětím na něj ve tmě a s rozsvícenými lampiony čekaly desítky dětí. Členové dramatického kroužku při Rodičovském centru Radost, které vítání Martina organizuje, mu dokonce zazpívali několik písniček. „Má přijet na bílém koni a přiveze sníh. Na ten se těším, budu sáňkovat na kopci," přesně zná úkol svatého Martina šestiletý Matyáš Ošmyk z Tábora.

Bílý kůň symbolizuje dobu, kdy svatý Martin z Tours přijíždí: zemi má přikrývat sníh a vládnout paní Zima. Vozit dětem sníh není jediným posláním světce, jehož zemí narození je Maďarsko a pohřben byl 11. listopadu roku 397 ve Francii, stal se totiž i patronem vojáků, koní nebo hus. Zatímco patron husy chránil, lidé je v den jeho uložení do hrobu v Tours (zemřít měl o tři dny dřív, tedy 8.11.) jeho památce obětují.

Husa se stala svatomartinským symbolem stejně jako první letošní víno. Správně byste ho poprvé měli ochutnat až 11. listopadu. Tato tradice spadá do doby Josefa II., který si novým vínem přiťukl s vinaři právě 11. listopadu, kdy jim u sedláků končila služba a byl tedy čas na první doušky.

Svatý Martin patří mezi nejznámější a také nejoblíbenější evropské světce. V patnácti bojoval za římskou říši, když byl z armády propuštěný, usadil se ve Francii. Nechal se pokřtít a několik let žil jako poustevník. Později založil klášter a stal se biskupem.

Stal se i oblíbenou figurou malířů. Většinou ho ztvárňují s rozpůleným pláštěm. Právě tato scéna mu změnila život. Když v zimě coby vojenský důstojník žebrákovi neváhal dát polovinu svého pláště, v noci se mu v ní zjevil Ježíš Kristus.

Jedenáctý listopad je také Dnem válečných veteránů, uváděný je i jako Den příměří. V tento den roku 1918 oficiálně skončila první světová válka. Příměří mezi Spojenci a Německem bylo podepsáno ve vagónu vlaku ve Francii, v blízkosti města Compiegne, 300 kilometrů od Tours. Symbolem Dne veteránů se stal vlčí mák.