VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci z Opařan obnovili tradici plesů

Opařany –Spolkový život.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Brigáda na střelnici - terénní úpravy.Foto: Z archivu mysliveckého sdružení

Myslivost. Je to pouhý koníček nebo kůň? Pro ty, co mu propadli, je to láska s velkým L na celý život. Není to nic pro ty, kterým jde pouze o střílení zvěře. Právě střílení se mnohdy stává jediným terčem kritiky, která se snáší na hlavy nimrodů.

„Lov by se dal charakterizovat jako taková třešnička na dortu. Celá myslivost je o lásce k přírodě a o partě lidí, které tato, dalo by se říci závislost, spojuje,“ charakterizuje nejen své pocity předseda Mysliveckého sdružení Opařany Miroslav Pejčoch.

On sám se rozhodl stát se myslivcem už v pěti letech. Vzorem mu byl jeho otec. „Chodil jsem s ním do lesa a už tenkrát jsem se viděl v zeleném,“ vzpomíná předseda. Kromě toho, že se mu sen splnil, před třemi lety svého otce vystřídal ve funkci předsedy sdružení.
Stačí pár vět a člověk, který by snad nevěděl, že myslivost není pouze o střílení zvěře, se to z úst povolaného dozví.
Dostat se k první ráně není jednoduchá cesta. „Každého, kdo se rozhodne stát myslivcem, čeká roční škola a zkoušky. Prostě maturita. Poté následuje praxe,“ vysvětluje Pejčoch. Ti, co se chtějí obléci do zeleného, musí investovat do výstroje i výzbroje, protože myslivost není žádná levná záležitost a musí zvládnout i zkoušky.

Koho neodradí ani tento náročný vstup, musí počítat s tím, že ani poté být myslivcem není procházka růžovým sadem. Celý rok je co dělat. Myslivci pečují nejen o zvířata, ale i o svůj majetek. V případě opařanského sdružení je jím hlavně svépomocí postavená střelnice.
„Kolem ní je stále co dělat. Když ji nebudeme udržovat, spadne nám na hlavu. Nakupuje se jen materiál, vše si děláme sami,“ říká předseda.
Celoročně se samozřejmě věnují údržbě mysliveckých zařízení, jako jsou posedy a kazatelny. Ještě před příchodem zimy a pak i v zimě je jejich hlavní činností přikrmování zvěře. Po zimě je zase čeká práce na krmelcích. „V souladu s veterinárními předpisy je musíme každé jaro vydezinfikovat, ošetřit nehašeným vápnem a nečistoty kolem něj odvézt, aby cizopasníci z trusu zvěř znovu neinfikovali,“ vysvětluje procedury Pejčoch.

Proti cizopasníkům bojují i nákupem medikovaného krmiva k ozdravení zvěře. Prostě práce a starost. A ta vyžaduje i finance. „Něco máme ze svých členských příspěvků. Nějakou korunu vydělá střelnice, nějaký zisk máme z prodeje zvěřiny, ten ale není vysoký,“ vypočítává předseda.
Myslivci musí být hlavně dobří hospodáři. Z ekonomických důvodů museli skončit s chovem bažantů v bažantnici. Levněji vyjde jejich nákup. Jejich povinností je především udržení stavu zvěře, kterou jako národní majetek spravují. „I to je důvod, proč v Opařanech již dvacet let nestřílíme zajíce, kterých je málo. Naopak do volné přírody vypouštíme nové, které jsme zakoupili z umělých chovů,“ zmiňuje se k počinu starému zhruba dva roky předseda.
Dobrý skutek vyšel myslivecké sdružení na dva tisíce za jeden kus, a to jich vypustili patnáct.

I přes mnohé starosti, které myslivost přináší, si nestěžují. Při svých aktivitách se mohou spolehnout i na pomoc sponzorů. Díky nim se jim daří získat tombolu na ples.
„Místní zemědělské družstvo, obecní úřad i firmy, například autodoprava, vysušování zdiva, bytový textil, oprava obráběcích strojů, velkoobchod s potravinami i stádlečtí perníkáři jako naši sponzoři pomáhají i s cenami do vyhlášených střeleckých soutěží, které pořádají myslivci na své střelnici,“ uvádí Pejčoch.

Předseda je s aktivitou mysliveckého sdružení spokojen, pár myslivců si navíc zaslouží pochvalu. „Určitě jde o hlavní tahouny veškerých akcí. Nejvíce vidět jsou hlavně Milan Falada, Luděk Kratochvíl, Miroslav Fuka a Libor Hájíček,“ jmenuje své kolegy.
Muži v zeleném se starají nejen o majetek a zvěř ve své převážně polní honitbě, která má zhruba jeden tisíc hektarů. Radost každoročně dělají spolu s ostatními spolky jako je svaz žen, spolek sportovních střelců a sbor dobrovolných hasičů opařanským dětem. „Pořádáme dětský den, na němž se sejde až 200 dětí. Spolky se při něm rukou nedílnou složí na veškeré odměny a ceny.
S činností sdružení je nadmíru spokojená starostka obce Blanka Řezáčová. „Přispívají k dobré prezentaci obce. Je s nimi dobrá komunikace a jsou vstřícní,“ hodnotí na jedničku místní spolek.

Zatím naposledy se zviditelnili Hubertským koncertem v kostele sv. Františka Xaverského, kdy muzikantům zaplatili honorář. „Chtěli jsme, aby se prostřednictvím hudby naše tradice a způsob myšlení přiblížilo i laické společnosti,“ vysvětlil předseda. Posluchači, kteří zaplnili kostelní lavice, si odnesli kromě hudebního zážitku i dobrý pocit. Dobrovolné vstupné ve výši sedm tisíc korun, které se na koncertě vybralo, myslivci předali faráři na opravu barokní skříně.

Pozítří je čeká další akce, kterou je myslivecký ples. Mladší vedení sdružení totiž úspěšně navázalo na jeho dlouholetou tradici, která před lety pro nezájem o plesy skončila. Letos se již podruhé v znovuobnovené tradici sejdou nejen myslivci v restauraci U šneka, kde tancechtivým i posluchačům zahraje od 20 hodin Happy Band.

Pavlína Macelová

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Brabec

DON uvede koncert Lubomíra Brabce

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Projížděl kolem policejní stanice se dvěma promile alkoholu

Tábor - Policisté zahájili trestní řízení proti místnímu muži (39).

Horská služba zachránila běžkaře, pomoc volal přes aplikaci Záchranka

Šumava - Německého běžkaře v terénu u státní hranice dnes 18. února odpoledne zachraňovali členové Horské služby přes perfektně fungující aplikaci Záchranka.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Táborští hokejoví bojovníci uhasili Plameny a po dlouhé době slaví

Tábor - Druholigoví hokejisté Tábora v sobotu konečně vyhlédli zpod těžké deky a díky mimořádně bojovnému a nadšenému výkonu vyválčili tři body. Jejich úspěch je o to cennější, že jim padl za oběť druhý tým tabulky ze Žďáru nad Sázavou!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT