VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci z Opařan obnovili tradici plesů

Opařany –Spolkový život.

6.1.2011
SDÍLEJ:

Brigáda na střelnici - terénní úpravy.Foto: Z archivu mysliveckého sdružení

Myslivost. Je to pouhý koníček nebo kůň? Pro ty, co mu propadli, je to láska s velkým L na celý život. Není to nic pro ty, kterým jde pouze o střílení zvěře. Právě střílení se mnohdy stává jediným terčem kritiky, která se snáší na hlavy nimrodů.

„Lov by se dal charakterizovat jako taková třešnička na dortu. Celá myslivost je o lásce k přírodě a o partě lidí, které tato, dalo by se říci závislost, spojuje,“ charakterizuje nejen své pocity předseda Mysliveckého sdružení Opařany Miroslav Pejčoch.

On sám se rozhodl stát se myslivcem už v pěti letech. Vzorem mu byl jeho otec. „Chodil jsem s ním do lesa a už tenkrát jsem se viděl v zeleném,“ vzpomíná předseda. Kromě toho, že se mu sen splnil, před třemi lety svého otce vystřídal ve funkci předsedy sdružení.
Stačí pár vět a člověk, který by snad nevěděl, že myslivost není pouze o střílení zvěře, se to z úst povolaného dozví.
Dostat se k první ráně není jednoduchá cesta. „Každého, kdo se rozhodne stát myslivcem, čeká roční škola a zkoušky. Prostě maturita. Poté následuje praxe,“ vysvětluje Pejčoch. Ti, co se chtějí obléci do zeleného, musí investovat do výstroje i výzbroje, protože myslivost není žádná levná záležitost a musí zvládnout i zkoušky.

Koho neodradí ani tento náročný vstup, musí počítat s tím, že ani poté být myslivcem není procházka růžovým sadem. Celý rok je co dělat. Myslivci pečují nejen o zvířata, ale i o svůj majetek. V případě opařanského sdružení je jím hlavně svépomocí postavená střelnice.
„Kolem ní je stále co dělat. Když ji nebudeme udržovat, spadne nám na hlavu. Nakupuje se jen materiál, vše si děláme sami,“ říká předseda.
Celoročně se samozřejmě věnují údržbě mysliveckých zařízení, jako jsou posedy a kazatelny. Ještě před příchodem zimy a pak i v zimě je jejich hlavní činností přikrmování zvěře. Po zimě je zase čeká práce na krmelcích. „V souladu s veterinárními předpisy je musíme každé jaro vydezinfikovat, ošetřit nehašeným vápnem a nečistoty kolem něj odvézt, aby cizopasníci z trusu zvěř znovu neinfikovali,“ vysvětluje procedury Pejčoch.

Proti cizopasníkům bojují i nákupem medikovaného krmiva k ozdravení zvěře. Prostě práce a starost. A ta vyžaduje i finance. „Něco máme ze svých členských příspěvků. Nějakou korunu vydělá střelnice, nějaký zisk máme z prodeje zvěřiny, ten ale není vysoký,“ vypočítává předseda.
Myslivci musí být hlavně dobří hospodáři. Z ekonomických důvodů museli skončit s chovem bažantů v bažantnici. Levněji vyjde jejich nákup. Jejich povinností je především udržení stavu zvěře, kterou jako národní majetek spravují. „I to je důvod, proč v Opařanech již dvacet let nestřílíme zajíce, kterých je málo. Naopak do volné přírody vypouštíme nové, které jsme zakoupili z umělých chovů,“ zmiňuje se k počinu starému zhruba dva roky předseda.
Dobrý skutek vyšel myslivecké sdružení na dva tisíce za jeden kus, a to jich vypustili patnáct.

I přes mnohé starosti, které myslivost přináší, si nestěžují. Při svých aktivitách se mohou spolehnout i na pomoc sponzorů. Díky nim se jim daří získat tombolu na ples.
„Místní zemědělské družstvo, obecní úřad i firmy, například autodoprava, vysušování zdiva, bytový textil, oprava obráběcích strojů, velkoobchod s potravinami i stádlečtí perníkáři jako naši sponzoři pomáhají i s cenami do vyhlášených střeleckých soutěží, které pořádají myslivci na své střelnici,“ uvádí Pejčoch.

Předseda je s aktivitou mysliveckého sdružení spokojen, pár myslivců si navíc zaslouží pochvalu. „Určitě jde o hlavní tahouny veškerých akcí. Nejvíce vidět jsou hlavně Milan Falada, Luděk Kratochvíl, Miroslav Fuka a Libor Hájíček,“ jmenuje své kolegy.
Muži v zeleném se starají nejen o majetek a zvěř ve své převážně polní honitbě, která má zhruba jeden tisíc hektarů. Radost každoročně dělají spolu s ostatními spolky jako je svaz žen, spolek sportovních střelců a sbor dobrovolných hasičů opařanským dětem. „Pořádáme dětský den, na němž se sejde až 200 dětí. Spolky se při něm rukou nedílnou složí na veškeré odměny a ceny.
S činností sdružení je nadmíru spokojená starostka obce Blanka Řezáčová. „Přispívají k dobré prezentaci obce. Je s nimi dobrá komunikace a jsou vstřícní,“ hodnotí na jedničku místní spolek.

Zatím naposledy se zviditelnili Hubertským koncertem v kostele sv. Františka Xaverského, kdy muzikantům zaplatili honorář. „Chtěli jsme, aby se prostřednictvím hudby naše tradice a způsob myšlení přiblížilo i laické společnosti,“ vysvětlil předseda. Posluchači, kteří zaplnili kostelní lavice, si odnesli kromě hudebního zážitku i dobrý pocit. Dobrovolné vstupné ve výši sedm tisíc korun, které se na koncertě vybralo, myslivci předali faráři na opravu barokní skříně.

Pozítří je čeká další akce, kterou je myslivecký ples. Mladší vedení sdružení totiž úspěšně navázalo na jeho dlouholetou tradici, která před lety pro nezájem o plesy skončila. Letos se již podruhé v znovuobnovené tradici sejdou nejen myslivci v restauraci U šneka, kde tancechtivým i posluchačům zahraje od 20 hodin Happy Band.

Pavlína Macelová

6.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 22 500 Kč

Elektrotechnici a technici energetici kontroly kvality, laboranti Inspektor kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., BRISK Tábor, a.s. hledá nového pracovníka - inspektora kvality pro úsek autoelektroniky. Hlavní náplní práce je kontrola dodržování technologické kázně, shromažďování, analýzy, vyhodnocení neshodných výrobků, provádění zkoušek, vedení statistiky zmetkovitosti, rozbor příčin vad při výrobě atd. Na pozici je možné se zaučit., Zájemcům nabízíme práci ve stabilní a dynamicky se rozvíjející společnosti se zajímavým finančním ohodnocením. Dále možnost podílet se na rozvoji svěřeného úseku, profesní růst a osobní rozvoj, prosot pro samostatnost a kreativitu., Požadované vzdělání: SŠ vzdělání technického směru (strojní, elektro)., Dále požadujeme:, - znalost práce na PC (MS Office - word, excel), - znalost základních nástrojů kvality výhodou, - zkušenosti s vizuální kontrolou, měřením, kvalitou výrobku výhodou, - dobrý zrak, manuální zručnost, - spolehlivost, flexibilita, zodpovědný přístup, analytické myšlení, komunikační dovednosti, - pečlivost a ochota učit se novým věcem, - znalost němčiny výhodou, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, dovolená navíc, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, odměny za pracovní výročí, odměny za zlepšovací návrhy a sleva v podnikové prodejně., Kontakt: zaslání životopisu a motivačního dopisu.. Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 731 557 733.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 16 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: práce v sobotu v sezónním provozu, řidič vysokozdvižných vozíků, skladník, platný průkaz na VZV, znalost práce na PC, praxe nutná. , příspěvek na stravování, mimořádné odměny, roční prémie, Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Efko cz s.r.o., Třída Čs. armády, č.p. 839, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Eva Čížková, +420 381 503 123.

Výroba - Výroba Montážní dělník 17 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Pracovník montáže gastronomických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vhodné pro muže, samostatná kompletace nerezových gastro zařízení podle stanoveného pracovního postupu. Výsledkem Vaší práce tak bude např. nová pizza pec, profi sporák či fritéza, manuální zručnost, odpovědnost za kvalitu odvedené práce, dvousměnný provoz od pondělí do pátku (ranní směna 6:00-14:15, odpolední směna 14:15-22:30), pravidelné navyšování mzdy v návaznosti na Váš výkon a kvalitu odvedené práce, dotované stravování v ceně cca 30 Kč, prémie za docházku až 1000 Kč měsíčně, příspěvek na údržbu pracovních oděvů, kvalifikační příplatek, příplatek za směnnost, práci v čistém a bezpečném prostředí - nová moderní výrobní hala, kvalitní zaškolení a vybavení, možnost pracovního postupu, sleva na firemní výrobky , Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Rm gastro, s.r.o. - pobočka, Třída Čs. armády, č.p. 816, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Pavel Tardovský, +420 702 214 694.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt UNES-CO Kateřiny Šedé vypukne 1. června.
4

EXKLUZIVNĚ: Sídlo firmy UNES-CO bylo slavnostně otevřeno, projekt brzy vypukne

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
28

Nejzelenější města Česka? Lesů a luk si užijí především obyvatelé v příhraničí

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Bouřka v Nedabyli, voda zaplavila i Jihočeské divadlo

Jižní Čechy/VIDEO/ - Obcí na Českobudějovicku se ve čtvrtek přehnala bouřka a škodila.

Řidiči pozor: V "americké" zatáčce je nehoda, jezdí se kyvadlově

Prachatice/OBRAZEM/ - Jen pár stovek metrů nad Prachaticemi směrem na Volary v místě zvaném "americká" zatáčka se ve čtvrtek 24. května po půl čtvrté odpoledne odehrála srážka osobního a nákladního auta.

V zrcadlovém sále ženy opět pomohly boji proti rakovině

Tábor – Do Fit Studia O.K. na zimním stadionu zavítal v minulých dnech už třetí ročník Růžového dne v pohybu proti rakovině.

Spojilo je jídlo, teď i společná kuchařka

Strakonice - Společná kuchařka přátel a bloggerů byla představena ve středu 23. května v restauraci Sůl a Řepa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT