Táborská kožní lékařka Monika Hnojnová se opět zařadila do sítě lékařů, kteří lidem v pondělí 11. května bezplatně vyšetří mateřská znaménka. Do ordinace na Budějovické ulici v Táboře můžete přijít v době od 9 – 12 hodin a 13.30 – 15 hodin.
Loni touto ordinací prošly 5. května desítky lidí. Jak lékařka řekla, každým rokem se jí během celoevropské akce podaří zachytit jeden malanom. Přitom právě včasné odhalení nádoru kůže a jeho okamžitá léčba je pro pacienta velkou šancí na uzdravení.

Maligní melanom je velmi houževnatý nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Jeho vznik podporuje hlavně UV záření, proto by lidé neměli podceňovat negativní vliv slunečních paprsků. U rakoviny kůže však hraje roli i dědičnost.


Každý by měl změnám na své kůži věnovat pozornost a neotálet s návštěvou odborníka. Jakmile zjistíte, že se vám na dosud zdravé kůži vytvořila barevně odlišná skvrna, která se zvolna zvětšuje a přibývá na tloušťce, je to důvod k návštěvě lékaře. Pokud by se totiž skutečně jednalo o maligní melanom, je nutné ho co nejdříve odstranit. Čím déle zůstane v kůži, tím získává čas na tvorbu dalších ložisek.


Počet případů onemocnění v republice za posledních 30 let značně vzrostl. V Jihočeském kraji melanomem v době od roku 1977 do roku 2005 onemocnělo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 10,5 pacienta.

O tom, jak si správně v létě chránit kůži, poradí kožní lékařka Jana Bucková v on-line rozhovoru Táborského deníku. Ptát se můžete 19. května od 10.30 do 11.30 na www.taborsky.denik.cz