VYBRAT REGION
Zavřít mapu

My se vlastně pavouků bojíme, říká jejich chovatelka

Chýnov – Nesedíme jen u počítače.

25.4.2011
SDÍLEJ:

Tak to, co právě leze Stáně Rakušanové po ruce, se nejspíš jmenuje Anička. Ta se totiž jediná nechá klidně pochovat. Tedy samozřejmě jen od toho, kdo o to stojí.Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Představila se jako Stáňa Rakušanová. Nějaká přízeň se známou novinářkou Lídou Rakušanovou? Prý velmi vzdálená, což třináctileté dívce, která doma chová velké jedovaté pavouky, prozradila babička. Každopádně kromě zvláštního koníčka vládne tahle blondýnka velmi obratně jazykem. Takže nějaké geny se promíchat musely. Když se rozpovídala o svých „mazlíčcích“, nebyla k zastavení a odpovídala na otázky, které ještě ani nezazněly.

Spolu s tatínkem máš takového neobvyklého koníčka…
Sklípkani, jo. Je ale dost zvláštní, že my s tátou se pavouků dost bojíme. Ale řekli jsme si, že bychom chtěli nějaké exotické zvířátko. Nejdřív jsme přemýšleli o chameleonovi či leguánovi, ale to jsou zvířata, která se musí často krmit. My jezdíme hodně po výletech i po příbuzných, které máme rozseté po celé republice, a babička se podobné havěti bojí. Řekla nám hned na rovinu, že nám to krmit nebude.

Proč ale nakonec padla volba právě na sklípkany?
Tátův známý je chová a jeho syn je shání na burze. Poprosili jsme ho, ať nám taky jednoho sežene a takhle jsme přišli k prvnímu pavoukovi. Výhoda je v tom, že sklípkany stačí nakrmit jednou týdně. Nejsou nároční. Stačí jeden nebo dva cvrčci.

Jak tedy vypadá váš první exemplář?
Je to velká hnědá samička. Teď je velká asi jako dlaň, až ale dospěje, bude její tělo měřit deset centimetrů a každá noha taky deset. Takže bude dost velká. Mysleli jsme, že bude mírnější, ale zjistili jsme, že je dost agresivní. Táta jí špejlí vybíral z terária trus, ona se postavila na zadní a vyrvala mu tu špejli z ruky. Hrozně rádi bychom si ji vzali na ruku, ale máme z ní respekt. Na zadečku mají tihle sklípkani bodliny s jedem, a i když moc nekoušou, při pocitu ohrožení vypouští jed. Proto je nebezpečné sahat i na svléknutou kůži, protože na ní zůstává.

Jak se takový pavouk svléká?
To je velmi zajímavé. Vystele si pod sebou pavučiny, lehne si do nich, prokouše si břicho a vyleze z kůže. A je zase o něco větší. Pak asi čtyři dny nevylézá, protože je velmi zranitelný.

Mluvila jsi o jedu v bodlinách. Je pro člověka nebezpečný? Může ho ohrozit i na životě?
Může. Jeden náš známý chtěl vědět, jak na pavoučí jed zareaguje, nechal se schválně kousnout a měsíc ležel ochrnutý v nemocnici.

Jaký druh je ta vaše velká samice?
Lasiodora Parahybana a říkáme jí Pepina. Zrovna naše samička patří k deseti největším pavoukům na světě. Chtěli jsme holku, protože samice se dožívají deseti let a samci jen tří let. Před rokem jsme si k ní pořídili další dvě samičky. Ty jsou v pohodě, bereme si je i na ruku. Brachypeloma rosa a Brachipelma smithi. Musí být ale každá v jiném teráriu, jinak by se navzájem sežraly.

Čím se živí?
Žerou třeba cvrčky a kobylky. Pepině už ale za chvíli stačit nebudou a budeme jí muset začít dávat myšky nebo kuřátka, což nás dost zděsilo. Další problém je, že máma s babičkou se strašně bojí myší. A pavouci musí mít potravu živou, jinak si to nevezmou. Jestli jde o ten adrenalin, když si to musí sami chytit, nevím. Je to mžik, cvrček je za ní, ona si ho ve chvilce přitáhne zadníma nohama a je po něm.

Jak to tedy budete řešit?
Já budu mít myši u sebe v pokojíku a kuřátka asi vynechám. To bych nejspíš nezvládla.

A nemohlo by se nakonec stát, že vám ty myšky, které budou sloužit jako potrava, nakonec přijdou roztomilejší?
Mně myši nevadí, ale beru to tak, že i pavouci se musí něčím živit.

Neděsí tě někdy, když třeba večer usínáte, že vylezou z terárií a rozlezou se po pokoji?
Ve všech teráriích jsou padací dvířka. To by se muselo stát, že by je tam táta nedal, ale to se nestane. Když jsme ale Pepině vyměňovali kokosové vlákno, kterým má vystlané terárium, museli jsme ji vyndat ven. Tak jsme ji přikryli kyblíčkem a pro jistotu ho táta ještě zatížil, aby nevyběhla. My děti jsme do obýváku nesměly. U toho menšího se nám ale jednou stalo, že dvířka zůstala otevřená. Dívali jsme se na televizi a Anička – ta je přímo moje – najednou lezla po zdi. Táta ji pak vzal normálně do ruky a vrátil ji zpátky. Anička se nechá chovat. Tátovi jednou dokonce vylezla mezi lopatky a on si musel sundat tričko, aby ji odtud dostal.

Co kamarádky? Co říkají na tvoje mazlíčky?
Jedna moje kamarádka ze Švýcarska se hodně bojí pavouků, ale i psů. Dala jsem jí Aničku na ruku, ale zrovna v tu chvíli kolem proběhl náš pes. Ona se lekla, švihla rukou a Anička spadla na zem. Naštěstí dopadla na všechny čtyři a utíkala dál. Táta ji pak musel chytit.

Teď mi zkus vysvětlit, jak to, že se s tátou bojíte pavouků a přitom chováte takovéhle potvory?
Zjistili jsme, že ti velcí pavouci nám zdaleka tolik nevadí. Nedovedete si představit, jak je příjemné, když vám sklípkan přeběhne po ruce. Je to jako masáž. Ale pokoutníci, křižáci, z těch máme fobii. Někdy je předhodíme těm našim sklípkanům jako potravu.

Nepřemýšlela jsi ale někdy o tom, že by sis pořídila třeba nějaké mazlivé chlupaté zvířátko, jako morče nebo králíka?
Morče jsem měla, ale sežraly mi ho kočky. A kromě toho máme jezevčíka a jorkšíra.

Jak reagují psi na pavouky?
Nijak. Jen když si ho vyndám na ruku, tak sedí a pozorují. Spíš jim ale vadí ti cvrčci, které máme doma jako krmení. V noci strašně řvou. Časem si ale na ten zvuk zvykli. Stejně jako my. Je to jako bysme byli venku na dovolené.

Těšíš se každý den domů, až se se svými miláčky zase uvidíš?
Hlavně ze začátku. Teď se ale zrovna chystají svlékat z kůže a ani Aničku si zrovna moc nechovám. Bývá dost zalezlá, tak ji nechci moc vyrušovat.

Reagují na jméno? Poznávají jednotlivé osoby?
Na jméno ne. Ale na lidi reagují. Když si je vezmu já, tak je Anička v pohodě, ale když si ji chce vzít moje kamarádka, je nejistá.

A není vám někdy líto, že tu největší si chovat nemůžete?
Tátu to mrzí. Nejraději by si prý vzal rukavici a pochoval ji, ale je to nebezpečné. Když by se lekla, mohla by utéct a oni jsou hrozně rychlí.

Uvažujete o dalších exemplářích?
Ani ne. Už bychom je neměli kam dát. Tři jsou dost.

Na kolik takový pavouk vyjde?
Podle toho jakej. Některý stojí okolo tisícovky, jiný stojí tři čtyři tisíce. Stromoví sklípkani jsou třeba dost drahý.

A na kolik vyjde potrava? Třeba ti cvrčci?
To vyjde tak na padesát korun za měsíc. Stačí jedna krabička. Cvrčci moc nestojí. Někdy jim taky nachytáme potravu sami. Třeba kobylky, sarančata. Venkovní strava jim ale nedělá moc dobře. Kadí po ní. Spraví si chuť, zpestří jídelníček, ale mají po tom potíže se zažíváním.

Víš, z jaké země ti vaši pavouci pocházejí?
Většina z nich pochází z Brazílie.

Říkalas, že chováte pavouky s tatínkem. Co na to říká maminka?
Mamince to nevadí a babička si zvykla. Chodí se na ně dívat, ráno se s nima i pozdraví. Ale někteří známí k nám kvůli pavoukům odmítají chodit.

Baví tě to pořád stejně?
Dá se říct. Vzhledem k tomu, že máme samičky a ty se dožívají vysokého věku, tak je to koníček na dlouhou dobu. Jo, baví mě to pořád.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

25.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník19 000 Kč

Zámečníci strojů montážní zámečník, svářeč ZE1. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP - B, kontakt tel. 8:00 - 17:00. Pracoviště: Znts projekt s.r.o., Na Zahrádkách, č.p. 109, 391 37 Chotoviny. Informace: Tomáš Straka, +420 608 532 347.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní22 000 Kč

Účetní všeobecní samostatná účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Účtování o fakturách přijatých, Fakturace na základě podkladů oddělení logistiky a obchodu, Účtování a zpracování cestovních příkazů, Vyúčtování operací na platebních kartách, Účtování o hotovostních dokladech v české měně a valutách, Účtován o ceninách, Účtování o DPH, kontrola účetních dokladů z hlediska DPH, Zpracování DPH Slovensko a účtování dokladů s tím souvisejících, Součinnost s oddělením logistiky ve věci účtování skladových pohybů, Spolupráce s dalšími odděleními zaměstnavatele, Zpracování pomocných daňových agend (silniční daň, daň z nemovitosti atp.), Zpracování statistických výkazů, Inventarizace a příprava podkladů pro audit a daňové přiznání, Administrativní asistence a spolupráce s ekonomickým ředitelem, Obchodní korespondence dle pokynů ekonomického ředitele, zodpovědnost za včasné a správné účtování, výnosy, náklady, pokladna, bankovní účet, sklad a další, kontrola správnosti a odpovědnost za účtování, spolupráce na měsíčních uzávěrkách., podílí se na otevírání bankovních účtů, úhradě plateb společnosti, evidenci bankovních výpisů, provádí zúčtování účetních operací uvedených na bankovních výpisech; účtuje o majetku společnosti, vede účetní evidenci hmotného a nehmotného investičního majetku a provádí zúčtování účetních odpisů; připravuje podklady pro vyřazení hmotného a nehmotného investičního majetku; Další samostatné účetní práce (vnitřní účetní doklady, kontrola, atp.), Plní další úkoly související s prací podle pokynů nadřízeného, Požadované dovednosti: min. 2 roky praxe na pozici samostatné účetní, znalost SAP výhodou, proaktivní přístup, systematičnost, pečlivost, výborná znalost MS Excel, znalost finančního účetnictví , Výuka RJ, výuka AJ, kurzy, školení, kontakt e-mailem. Pracoviště: Bauer technics a.s., 391 62 Stádlec. Informace: Martina Kotoučková, +420 739 529 519.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Technici elektronici technik elektro - cenové nabídky. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , -vzdělání SŠ s maturitou v oboru elektro, -praxe nutná, -dobrá znalost práce na PC - MS OFFICE, -ŘP skupiny B, -ochota se vzdělávat, -samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, -prokázání bezúhonnosti - výpis z evidence Rejstříku trestů, Náplň práce:, -tvorba cenových kalkulací elektromontáží a rozváděčů, -komunikace s dodavateli a zákazníky, Nabízíme:, -zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou, -zaměstnanecké benefity (příspěvek na stravování, penzijní připojištění), -školení a kurzy v oboru elektro v ČR a EU, -výuka cizích jazyků AJ, -školení dle vyhl. č.50 §6 - §10, -odborný a platový růst, -plat 25 000 - 35 000Kč/měsíc, bude upřesněno na osobním pohovoru, kontakt e-mailem. Pracoviště: Elektroprof a.s., pracoviště, Bydlinského, č.p. 2964, 390 02 Tábor 2. Informace: Marcela Křemenová, +420 381 256 255-kl.37.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Strážný5 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní strážný pracovník ostrahy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 5000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostraha objektu, pochůzková činnost, evidence vozidel a návštěv. Kontakt: tel. 8,00 hod - 15,00 hod.. Pracoviště: Perseid.cz s.r.o., pracoviště v soběslavi, Na Pískách, č.p. 420, 392 01 Soběslav. Informace: Dagmar Mikolášková, +420 724 824 408,388 311 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Návštěva zoo za dobrovolné vstupné

DON představí Mysterium času

Tábor - Divadlo Oskara Nedbala uvede ve čtvrtek od 19 hodin představení složené ze tří inscenací s hudbou českých skladatelů v podání sólistů Pražského komorního baletu. Tři mladí choreografové představí na prknech jeviště své rozdílné chápání faktoru času.

Návrat branné výchovy? Názory ředitelů se liší

Táborsko/ANKETA/ - Vzdělávací předmět branná výchova v roce 1991 zcela zanikl. Vláda však nyní zvažuje jeho opětovné zavedení. Ředitelé ze základních škol nejsou zajedno.

Okresní hokejový přebor na Táborsku se přiřítil ke čtvrtfinálovým branám

Táborsko – Okresní hokejový přebor na Táborsku stanul před čtvrtfinálovými komnatami. Ještě před jejich otevřením došlo ke změnám v obsazení vyřazovacích bojů.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT