VYBRAT REGION
Zavřít mapu

My se vlastně pavouků bojíme, říká jejich chovatelka

Chýnov – Nesedíme jen u počítače.

25.4.2011
SDÍLEJ:

Tak to, co právě leze Stáně Rakušanové po ruce, se nejspíš jmenuje Anička. Ta se totiž jediná nechá klidně pochovat. Tedy samozřejmě jen od toho, kdo o to stojí.Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Představila se jako Stáňa Rakušanová. Nějaká přízeň se známou novinářkou Lídou Rakušanovou? Prý velmi vzdálená, což třináctileté dívce, která doma chová velké jedovaté pavouky, prozradila babička. Každopádně kromě zvláštního koníčka vládne tahle blondýnka velmi obratně jazykem. Takže nějaké geny se promíchat musely. Když se rozpovídala o svých „mazlíčcích“, nebyla k zastavení a odpovídala na otázky, které ještě ani nezazněly.

Spolu s tatínkem máš takového neobvyklého koníčka…
Sklípkani, jo. Je ale dost zvláštní, že my s tátou se pavouků dost bojíme. Ale řekli jsme si, že bychom chtěli nějaké exotické zvířátko. Nejdřív jsme přemýšleli o chameleonovi či leguánovi, ale to jsou zvířata, která se musí často krmit. My jezdíme hodně po výletech i po příbuzných, které máme rozseté po celé republice, a babička se podobné havěti bojí. Řekla nám hned na rovinu, že nám to krmit nebude.

Proč ale nakonec padla volba právě na sklípkany?
Tátův známý je chová a jeho syn je shání na burze. Poprosili jsme ho, ať nám taky jednoho sežene a takhle jsme přišli k prvnímu pavoukovi. Výhoda je v tom, že sklípkany stačí nakrmit jednou týdně. Nejsou nároční. Stačí jeden nebo dva cvrčci.

Jak tedy vypadá váš první exemplář?
Je to velká hnědá samička. Teď je velká asi jako dlaň, až ale dospěje, bude její tělo měřit deset centimetrů a každá noha taky deset. Takže bude dost velká. Mysleli jsme, že bude mírnější, ale zjistili jsme, že je dost agresivní. Táta jí špejlí vybíral z terária trus, ona se postavila na zadní a vyrvala mu tu špejli z ruky. Hrozně rádi bychom si ji vzali na ruku, ale máme z ní respekt. Na zadečku mají tihle sklípkani bodliny s jedem, a i když moc nekoušou, při pocitu ohrožení vypouští jed. Proto je nebezpečné sahat i na svléknutou kůži, protože na ní zůstává.

Jak se takový pavouk svléká?
To je velmi zajímavé. Vystele si pod sebou pavučiny, lehne si do nich, prokouše si břicho a vyleze z kůže. A je zase o něco větší. Pak asi čtyři dny nevylézá, protože je velmi zranitelný.

Mluvila jsi o jedu v bodlinách. Je pro člověka nebezpečný? Může ho ohrozit i na životě?
Může. Jeden náš známý chtěl vědět, jak na pavoučí jed zareaguje, nechal se schválně kousnout a měsíc ležel ochrnutý v nemocnici.

Jaký druh je ta vaše velká samice?
Lasiodora Parahybana a říkáme jí Pepina. Zrovna naše samička patří k deseti největším pavoukům na světě. Chtěli jsme holku, protože samice se dožívají deseti let a samci jen tří let. Před rokem jsme si k ní pořídili další dvě samičky. Ty jsou v pohodě, bereme si je i na ruku. Brachypeloma rosa a Brachipelma smithi. Musí být ale každá v jiném teráriu, jinak by se navzájem sežraly.

Čím se živí?
Žerou třeba cvrčky a kobylky. Pepině už ale za chvíli stačit nebudou a budeme jí muset začít dávat myšky nebo kuřátka, což nás dost zděsilo. Další problém je, že máma s babičkou se strašně bojí myší. A pavouci musí mít potravu živou, jinak si to nevezmou. Jestli jde o ten adrenalin, když si to musí sami chytit, nevím. Je to mžik, cvrček je za ní, ona si ho ve chvilce přitáhne zadníma nohama a je po něm.

Jak to tedy budete řešit?
Já budu mít myši u sebe v pokojíku a kuřátka asi vynechám. To bych nejspíš nezvládla.

A nemohlo by se nakonec stát, že vám ty myšky, které budou sloužit jako potrava, nakonec přijdou roztomilejší?
Mně myši nevadí, ale beru to tak, že i pavouci se musí něčím živit.

Neděsí tě někdy, když třeba večer usínáte, že vylezou z terárií a rozlezou se po pokoji?
Ve všech teráriích jsou padací dvířka. To by se muselo stát, že by je tam táta nedal, ale to se nestane. Když jsme ale Pepině vyměňovali kokosové vlákno, kterým má vystlané terárium, museli jsme ji vyndat ven. Tak jsme ji přikryli kyblíčkem a pro jistotu ho táta ještě zatížil, aby nevyběhla. My děti jsme do obýváku nesměly. U toho menšího se nám ale jednou stalo, že dvířka zůstala otevřená. Dívali jsme se na televizi a Anička – ta je přímo moje – najednou lezla po zdi. Táta ji pak vzal normálně do ruky a vrátil ji zpátky. Anička se nechá chovat. Tátovi jednou dokonce vylezla mezi lopatky a on si musel sundat tričko, aby ji odtud dostal.

Co kamarádky? Co říkají na tvoje mazlíčky?
Jedna moje kamarádka ze Švýcarska se hodně bojí pavouků, ale i psů. Dala jsem jí Aničku na ruku, ale zrovna v tu chvíli kolem proběhl náš pes. Ona se lekla, švihla rukou a Anička spadla na zem. Naštěstí dopadla na všechny čtyři a utíkala dál. Táta ji pak musel chytit.

Teď mi zkus vysvětlit, jak to, že se s tátou bojíte pavouků a přitom chováte takovéhle potvory?
Zjistili jsme, že ti velcí pavouci nám zdaleka tolik nevadí. Nedovedete si představit, jak je příjemné, když vám sklípkan přeběhne po ruce. Je to jako masáž. Ale pokoutníci, křižáci, z těch máme fobii. Někdy je předhodíme těm našim sklípkanům jako potravu.

Nepřemýšlela jsi ale někdy o tom, že by sis pořídila třeba nějaké mazlivé chlupaté zvířátko, jako morče nebo králíka?
Morče jsem měla, ale sežraly mi ho kočky. A kromě toho máme jezevčíka a jorkšíra.

Jak reagují psi na pavouky?
Nijak. Jen když si ho vyndám na ruku, tak sedí a pozorují. Spíš jim ale vadí ti cvrčci, které máme doma jako krmení. V noci strašně řvou. Časem si ale na ten zvuk zvykli. Stejně jako my. Je to jako bysme byli venku na dovolené.

Těšíš se každý den domů, až se se svými miláčky zase uvidíš?
Hlavně ze začátku. Teď se ale zrovna chystají svlékat z kůže a ani Aničku si zrovna moc nechovám. Bývá dost zalezlá, tak ji nechci moc vyrušovat.

Reagují na jméno? Poznávají jednotlivé osoby?
Na jméno ne. Ale na lidi reagují. Když si je vezmu já, tak je Anička v pohodě, ale když si ji chce vzít moje kamarádka, je nejistá.

A není vám někdy líto, že tu největší si chovat nemůžete?
Tátu to mrzí. Nejraději by si prý vzal rukavici a pochoval ji, ale je to nebezpečné. Když by se lekla, mohla by utéct a oni jsou hrozně rychlí.

Uvažujete o dalších exemplářích?
Ani ne. Už bychom je neměli kam dát. Tři jsou dost.

Na kolik takový pavouk vyjde?
Podle toho jakej. Některý stojí okolo tisícovky, jiný stojí tři čtyři tisíce. Stromoví sklípkani jsou třeba dost drahý.

A na kolik vyjde potrava? Třeba ti cvrčci?
To vyjde tak na padesát korun za měsíc. Stačí jedna krabička. Cvrčci moc nestojí. Někdy jim taky nachytáme potravu sami. Třeba kobylky, sarančata. Venkovní strava jim ale nedělá moc dobře. Kadí po ní. Spraví si chuť, zpestří jídelníček, ale mají po tom potíže se zažíváním.

Víš, z jaké země ti vaši pavouci pocházejí?
Většina z nich pochází z Brazílie.

Říkalas, že chováte pavouky s tatínkem. Co na to říká maminka?
Mamince to nevadí a babička si zvykla. Chodí se na ně dívat, ráno se s nima i pozdraví. Ale někteří známí k nám kvůli pavoukům odmítají chodit.

Baví tě to pořád stejně?
Dá se říct. Vzhledem k tomu, že máme samičky a ty se dožívají vysokého věku, tak je to koníček na dlouhou dobu. Jo, baví mě to pořád.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

25.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů obsluha strojů na zpracování kovu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: broušení kovů, praxe minimálně 1 rok, kontakt tel. nebo osobně pouze v pondělí 8:00 - 10:00. Pracoviště: Building company s.r.o., sú, náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Denis Soronga, +420 777 164 440. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 25 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) technik kontroly kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Budete mít na starosti kontrolu výrobního procesu, provádění kontrolních měření, vedení dokumentace na PC. Požadujeme dobrý zrak, spolehlivost, technické vzdělání nebo praxi v oboru. Ochotu pracovat ve směnném provozu ( nepřetržitý provoz 8 hod nebo 12 hod). Stravenky TicketRestaurant v hodnotě 90,- Kč , 5 týdnů dovolené, firemní akce. Pracoviště: Ptm s.r.o., Chýnovská, č.p. 535, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Markéta Bláhová, +420 381 200 751. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: kontakt e-mailem. Pracoviště: Eurozone cz s.r.o., planá nad lužnicí, Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Mikhail Egorenkov, +420 776 717 673. Zdravotnictví - Zdravotnictví Dietní specialistka 15 000 Kč Specialisté v oblasti dietetiky a výživy nutriční terapeut, poradce výživy. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zájem o obor, vlastní praxe výhodou (není podmínkou), konzultace v oblasti zdravé stravy, vaření, hubnutí, atd. + vše s tím souvisejí (diagnostiky, měření, laboratoř a lékaři spolupráce, atd.), sleva na firemní produkty/služby, propracovaný systém dalšího vzdělávání zdarma, flexibilní pracovní doba, kontakt e-mailem. Pracoviště: Ing. petra doubková, svět zdraví tábor, nám. F. Křižíka, č.p. 2840, 390 01 Tábor 1. Informace: Petra Doubková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Polata právě překonává táborského brankáře Michala Nováka.

Písečtí hokejisté doma přerušili dlouhotrvající navládu Tábora

Věra Sosnarová, žena, která žila 19 let v sibiřském gulagu.
15

Sibiř je zalitá lidskou krví, vypráví žena, která strávila 19 let v gulagu.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Knihovnu navštíví básnířka Olina Stehlíková

Veselí nad Lužnicí - V rámci projektu Spisovatelé do knihoven navštíví od září 2018 do června 2019 veselskou knihovnu každý měsíc jeden autor.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT