VYBRAT REGION
Zavřít mapu

My se vlastně pavouků bojíme, říká jejich chovatelka

Chýnov – Nesedíme jen u počítače.

25.4.2011
SDÍLEJ:

Tak to, co právě leze Stáně Rakušanové po ruce, se nejspíš jmenuje Anička. Ta se totiž jediná nechá klidně pochovat. Tedy samozřejmě jen od toho, kdo o to stojí.Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Představila se jako Stáňa Rakušanová. Nějaká přízeň se známou novinářkou Lídou Rakušanovou? Prý velmi vzdálená, což třináctileté dívce, která doma chová velké jedovaté pavouky, prozradila babička. Každopádně kromě zvláštního koníčka vládne tahle blondýnka velmi obratně jazykem. Takže nějaké geny se promíchat musely. Když se rozpovídala o svých „mazlíčcích“, nebyla k zastavení a odpovídala na otázky, které ještě ani nezazněly.

Spolu s tatínkem máš takového neobvyklého koníčka…
Sklípkani, jo. Je ale dost zvláštní, že my s tátou se pavouků dost bojíme. Ale řekli jsme si, že bychom chtěli nějaké exotické zvířátko. Nejdřív jsme přemýšleli o chameleonovi či leguánovi, ale to jsou zvířata, která se musí často krmit. My jezdíme hodně po výletech i po příbuzných, které máme rozseté po celé republice, a babička se podobné havěti bojí. Řekla nám hned na rovinu, že nám to krmit nebude.

Proč ale nakonec padla volba právě na sklípkany?
Tátův známý je chová a jeho syn je shání na burze. Poprosili jsme ho, ať nám taky jednoho sežene a takhle jsme přišli k prvnímu pavoukovi. Výhoda je v tom, že sklípkany stačí nakrmit jednou týdně. Nejsou nároční. Stačí jeden nebo dva cvrčci.

Jak tedy vypadá váš první exemplář?
Je to velká hnědá samička. Teď je velká asi jako dlaň, až ale dospěje, bude její tělo měřit deset centimetrů a každá noha taky deset. Takže bude dost velká. Mysleli jsme, že bude mírnější, ale zjistili jsme, že je dost agresivní. Táta jí špejlí vybíral z terária trus, ona se postavila na zadní a vyrvala mu tu špejli z ruky. Hrozně rádi bychom si ji vzali na ruku, ale máme z ní respekt. Na zadečku mají tihle sklípkani bodliny s jedem, a i když moc nekoušou, při pocitu ohrožení vypouští jed. Proto je nebezpečné sahat i na svléknutou kůži, protože na ní zůstává.

Jak se takový pavouk svléká?
To je velmi zajímavé. Vystele si pod sebou pavučiny, lehne si do nich, prokouše si břicho a vyleze z kůže. A je zase o něco větší. Pak asi čtyři dny nevylézá, protože je velmi zranitelný.

Mluvila jsi o jedu v bodlinách. Je pro člověka nebezpečný? Může ho ohrozit i na životě?
Může. Jeden náš známý chtěl vědět, jak na pavoučí jed zareaguje, nechal se schválně kousnout a měsíc ležel ochrnutý v nemocnici.

Jaký druh je ta vaše velká samice?
Lasiodora Parahybana a říkáme jí Pepina. Zrovna naše samička patří k deseti největším pavoukům na světě. Chtěli jsme holku, protože samice se dožívají deseti let a samci jen tří let. Před rokem jsme si k ní pořídili další dvě samičky. Ty jsou v pohodě, bereme si je i na ruku. Brachypeloma rosa a Brachipelma smithi. Musí být ale každá v jiném teráriu, jinak by se navzájem sežraly.

Čím se živí?
Žerou třeba cvrčky a kobylky. Pepině už ale za chvíli stačit nebudou a budeme jí muset začít dávat myšky nebo kuřátka, což nás dost zděsilo. Další problém je, že máma s babičkou se strašně bojí myší. A pavouci musí mít potravu živou, jinak si to nevezmou. Jestli jde o ten adrenalin, když si to musí sami chytit, nevím. Je to mžik, cvrček je za ní, ona si ho ve chvilce přitáhne zadníma nohama a je po něm.

Jak to tedy budete řešit?
Já budu mít myši u sebe v pokojíku a kuřátka asi vynechám. To bych nejspíš nezvládla.

A nemohlo by se nakonec stát, že vám ty myšky, které budou sloužit jako potrava, nakonec přijdou roztomilejší?
Mně myši nevadí, ale beru to tak, že i pavouci se musí něčím živit.

Neděsí tě někdy, když třeba večer usínáte, že vylezou z terárií a rozlezou se po pokoji?
Ve všech teráriích jsou padací dvířka. To by se muselo stát, že by je tam táta nedal, ale to se nestane. Když jsme ale Pepině vyměňovali kokosové vlákno, kterým má vystlané terárium, museli jsme ji vyndat ven. Tak jsme ji přikryli kyblíčkem a pro jistotu ho táta ještě zatížil, aby nevyběhla. My děti jsme do obýváku nesměly. U toho menšího se nám ale jednou stalo, že dvířka zůstala otevřená. Dívali jsme se na televizi a Anička – ta je přímo moje – najednou lezla po zdi. Táta ji pak vzal normálně do ruky a vrátil ji zpátky. Anička se nechá chovat. Tátovi jednou dokonce vylezla mezi lopatky a on si musel sundat tričko, aby ji odtud dostal.

Co kamarádky? Co říkají na tvoje mazlíčky?
Jedna moje kamarádka ze Švýcarska se hodně bojí pavouků, ale i psů. Dala jsem jí Aničku na ruku, ale zrovna v tu chvíli kolem proběhl náš pes. Ona se lekla, švihla rukou a Anička spadla na zem. Naštěstí dopadla na všechny čtyři a utíkala dál. Táta ji pak musel chytit.

Teď mi zkus vysvětlit, jak to, že se s tátou bojíte pavouků a přitom chováte takovéhle potvory?
Zjistili jsme, že ti velcí pavouci nám zdaleka tolik nevadí. Nedovedete si představit, jak je příjemné, když vám sklípkan přeběhne po ruce. Je to jako masáž. Ale pokoutníci, křižáci, z těch máme fobii. Někdy je předhodíme těm našim sklípkanům jako potravu.

Nepřemýšlela jsi ale někdy o tom, že by sis pořídila třeba nějaké mazlivé chlupaté zvířátko, jako morče nebo králíka?
Morče jsem měla, ale sežraly mi ho kočky. A kromě toho máme jezevčíka a jorkšíra.

Jak reagují psi na pavouky?
Nijak. Jen když si ho vyndám na ruku, tak sedí a pozorují. Spíš jim ale vadí ti cvrčci, které máme doma jako krmení. V noci strašně řvou. Časem si ale na ten zvuk zvykli. Stejně jako my. Je to jako bysme byli venku na dovolené.

Těšíš se každý den domů, až se se svými miláčky zase uvidíš?
Hlavně ze začátku. Teď se ale zrovna chystají svlékat z kůže a ani Aničku si zrovna moc nechovám. Bývá dost zalezlá, tak ji nechci moc vyrušovat.

Reagují na jméno? Poznávají jednotlivé osoby?
Na jméno ne. Ale na lidi reagují. Když si je vezmu já, tak je Anička v pohodě, ale když si ji chce vzít moje kamarádka, je nejistá.

A není vám někdy líto, že tu největší si chovat nemůžete?
Tátu to mrzí. Nejraději by si prý vzal rukavici a pochoval ji, ale je to nebezpečné. Když by se lekla, mohla by utéct a oni jsou hrozně rychlí.

Uvažujete o dalších exemplářích?
Ani ne. Už bychom je neměli kam dát. Tři jsou dost.

Na kolik takový pavouk vyjde?
Podle toho jakej. Některý stojí okolo tisícovky, jiný stojí tři čtyři tisíce. Stromoví sklípkani jsou třeba dost drahý.

A na kolik vyjde potrava? Třeba ti cvrčci?
To vyjde tak na padesát korun za měsíc. Stačí jedna krabička. Cvrčci moc nestojí. Někdy jim taky nachytáme potravu sami. Třeba kobylky, sarančata. Venkovní strava jim ale nedělá moc dobře. Kadí po ní. Spraví si chuť, zpestří jídelníček, ale mají po tom potíže se zažíváním.

Víš, z jaké země ti vaši pavouci pocházejí?
Většina z nich pochází z Brazílie.

Říkalas, že chováte pavouky s tatínkem. Co na to říká maminka?
Mamince to nevadí a babička si zvykla. Chodí se na ně dívat, ráno se s nima i pozdraví. Ale někteří známí k nám kvůli pavoukům odmítají chodit.

Baví tě to pořád stejně?
Dá se říct. Vzhledem k tomu, že máme samičky a ty se dožívají vysokého věku, tak je to koníček na dlouhou dobu. Jo, baví mě to pořád.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

25.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované 15 000 Kč

Leštiči nástrojů a kovů cídič odlitků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: pož.: dobrý zdravotní stav - práce je v rizikovém prostředí hluku a prachu, vibrace,, nástup možný ihned - na dobu určitou, vhodné i pro absolventy,, podnikové stravování, dovolená navíc,, kontakt: zaslání životopisu nebo vyplnění dotazníku na vrátnici KMAS. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Lucie Lefanová, +420 381 632 392.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 32 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel řidič kamionové dopravy - vývozy z firmy Fontea, a.s. Veselí nad Lužnicí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pož.: vyučení, praxi "CE" min. 2 roky výhodou,, zvláštní prémie, jízdní výhody,, kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Sgm route, a.s. - fontea a.s., 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Jiří Pustowka, +420 737 276 036.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 25 000 Kč

Optometristé Optometrista/Optometristka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené optometristky a optometristy, kteří mají: Chuť a energii pracovat v příjemném prostředí rodinné české firmy, Vzdělání v oboru optometrie nebo adekvátní praxi, Příjemné vystupování a jsou komunikativní, Rádi hledají to nejlepší řešení pro každého zákazníka, Co u nás budete dělat?, Vyšetřovat a měřit zrak klienta, Naslouchat zákazníkům a nacházet pro ně optimální řešení, pro jejich potřeby, Aplikovat kontaktní čočky, Povedete záznamy klientů a administrativu s nimi spojenou, Nechceme to zadarmo a toto Vám na oplátku nabízíme my:, Silné zázemí stabilní české společnosti, Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, Hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou již po prvních 6-ti měsících, Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, Zajímavou práci v příjemném prostředí prodejny, Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledků.Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Optik house s.r.o. tábor, Kvapilova, č.p. 2060, 390 03 Tábor 3. Informace: Veronika Pokorná, +420 775 898 582.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běh jihočeských nadějí v Českých Budějovicích.
62

Vyběhali přes čtvrt milionu korun

Z průběhu akademie jistebnické ZŠ.

Školní akademie ukázala plnému sálu, že Jistebnicko má talent

Tým Acrobatic Cheerleaders Tábor těžil další mistrovské kovy

Tábor - Pražská hala Královka se stala dějištěm mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu.

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Šumava - Orkán Kyrill, který na Šumavě v lednu roku 2007 způsobil polomy v objemu bezmála jednoho milionu metrů krychlových dříví, zásadně změnil tvář Šumavy.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Běh Jihočeských nadějí pokračuje skvělým programem

České Budějovice – Na první ročník Běhu Jihočeských nadějí dorazilo v sobotu dopoledne více závodníků, než organizátoři čekali.

Akce ZUŠ Open se v Táboře líbila, přestože ji občas potrápil déšť

Tábor - Ve čtvrtek ovládla čtyři stovky míst po celé České republice jedinečná atmosféra akce ZUŠ Open.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT