Oltářní křídla z Roudník koupilo muzeum za čtyři a půl milionu korun. Peníze na akvizici poskytlo ministerstvo kultury.

„Jde o podstatně nižší částku, než jakou původně stanovil prodejce. Teď musíme dílo zadokumentovat a pak jej představíme veřejnosti,“ naznačila pedagožka Husitského muzea v Táboře Klára Smolíková.

Nečekaný objev

Oltářní křídla z Roudník mají statut kulturní památky a je velkým úspěchem muzea, že je získalo do své sbírky. Ředitel muzea Jakub Smrčka uvedl, že desky byly objeveny zcela náhodou při restaurování barokního oltáře, kde byly druhotně použity pro postranní dvířka.

„Byl tak učiněn unikátní objev gotické deskové malby s výjevem upálení mistra Jana Husa, který patří k nejvýznamnějším a nejstarším známým dílům umění české reformace,“ říká Smrčka.

Jde o dvě pozdně gotické oboustranné deskové malby, které vznikly patrně počátkem 80. let 15. století jako křídla utrakvistického oltáře určeného snad právě pro kostel sv. Václava v Roudníkách u Chabařovic. V Husitském muzeu je jeho kopie. K jeho dřevěným křídlům vytvořil táborský malíř Aleš Slavík vyobrazení na střední desce, které se nezachovalo.

Nyní už má muzeum originál. Bude nejstřeženějším exponátem.

Výjev upálení mistra Jana Husa patří k nejvýznamnějším a nejstarším známým dílům umění české reformace. Jan Hus je v něm znázorněn jako svatý mučedník spolu se třemi prvomučedníky církve: sv. Janem Křtitelem, sv. Šebestiánem a sv. Vavřincem. Na vnějších stranách křídel pak jsou se svými atributy znázorněni sv. Jakub Větší, sv. Jakub Menší a pod nimi svatí jáhni Vavřinec a Štěpán.

Oltářní křídla z Roudník byla zakoupena od insolvenčního správce majetku farnosti Trmice v litoměřické diecézi římskokatolické církve z prostředků ministerstva kultury, které při prodeji kulturní památky uplatnilo předkupní právo státu. „Ministerstvo naše muzeum přímo k nákupu vyzvalo a my jsme o toto dílo velmi stáli. Klidně ale o něj mohla usilovat i Národní galerie,“ říká Klára Smolíková o vydařeném obchodu.

Podle jejích slov Husitské muzeum splnilo všechny parametry k tomu, aby se právě ono mohlo stát majitelem díla. Jednak je jeho zřizovatelem ministerstvo kultury, má kopii zmíněného oltáře a také sbírku výtvarného umění s tematikou husitství. Ředitel Jakub Smrčka pak dodává, že křídla patří k nejvýznamnějším předmětům sbírky.

„O významu desek z Roudník pro poznání českých dějin obecně i dějin umění české reformace svědčí nejen odborné studie a hodnocení – nejšířeji z pera historičky umění profesorky Mileny Bartlové, ale také zájem kurátorů o zařazení tohoto díla do výstav,“ dodává k významu letos získaného exponátu Smrčka.

Husitské muzeum nejprve zajistí odbornou péči o stav památky a na základě doporučení komise historiků umění a restaurátorů bude postupovat tak, aby zajistilo maximální možnou ochranu a zachování díla pro budoucí generace. Pro prezentaci díla pak má na paměti výstavní plány v období let 2014 – 2016, kdy bude v souvislosti s připomínkou výročí upálení mistra Jana Husa připravována řada projektů v České republice i v zahraničí.