Bechyňská pobočka Alšovy jihočeské galerie – Mezinárodní muzeum keramiky, se má ze své stávající budovy v bývalém zámeckém pivovaru stěhovat do nového prostoru v Novodvorské ulici. 

Podle ředitele Alšovy jihočeské galerie Aleše Seiferta instituce právě pracuje na studii, jak by mělo muzeum ve své nové budově vypadat. Studii by měli městu odevzdat již během příštího měsíce. „Město bude po obdržení a schválení studie vypracovávat konkrétnější projektovou dokumentaci. Na konci příštího roku už bychom snad s vytvořením prostoru pro muzeum měli být hotovi. A v létě roku 2018 otevřeme pro první návštěvníky," naznačuje proces Aleš Seifert.

I bechyňský starosta Pavel Houdek už ví, jaký úkol je čeká. „Podle studie vypracujeme projekt. Co se týče financování, chceme na to vymezit nějaké peníze z městského rozpočtu na příští rok. A samozřejmě zároveň bychom se na tento projekt snažili najít i nějaký vhodný dotační titul," naznačil plány Pavel Houdek. Panelový dům, kde se v obou patrech mají usídlit umělecká díla, zůstane stále ve vlastnictví města, které bude budovu AJG pronajímat za symbolickou cenu. Její výše bude ještě předmětem jednání.

Ani teď přes léto Bechyně s keramikou nezahálí. Na konci července hostili Bechynští již tradiční keramický trh a od 25. července do 17. srpna se konalo tradiční Mezinárodní sympozium keramiky Bechyně, jež pořádá organizace Mezinárodní keramické sympozium již od roku 1966. Letos nejdéle fungující sympozium v Evropě slavilo padesáté výročí.

Ředitel střední uměleckoprůmyslové školy Jiří Novotný si letošní ročník pochvaluje. „Letos jsme měli tři české účastníky a po jednom z Francie, Německa, Rakouska, Polska a Spojených států. Tvořili díla ze tří druhů hlíny a jedné lité hmoty a měli možnost vypalovat venku na dřevě nebo ve škole v elektrické peci," přibližuje Jiří Novotný. „Netradičně oproti loňským roků měli umělci volnou ruku, žádné téma jsme jim nezadávali, a tak tvořili jen podle své fantazie," doplňuje Jiří Novotný.

Umělecká díla si můžete prohlédnout v rámci výstavy, které trvá do 16. září ve školní galerii Na Chodbě, a to od pondělí do čtvrtka od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. Poté se výsledky čtyřtýdenního snažení umělců přesunou na výstavu do Prahy a následně do dalších míst republiky. Kromě keramiky ze sympozia si můžete v muzeu keramiky až do 2. října prohlédnout výstavu mladých talentovaných umělců. Již jméno výstavy Čaj um prum naznačuje, že jde o neotřelou studentskou tvorbu.

Do konce srpna můžete v Bechyni také vyrazit na expozici Vladimíra Preclíka, jež je umístěna v bývalé zámecké sýpce. Zahrnuje v sobě sto děl této mimořádné osobnosti současného českého sochařství.

Město Bechyně je s výrobou keramiky pevně spjato už několik století. Od 15. století vzkvétalo ve městě hrnčířství, které zde založilo keramickou tradici. První keramická dílna vznikla koncem 19. století. V roce 1884 ve městě otevřeli nejstarší odbornou keramickou školu v Čechách, nyní SUPŠ Bechyně, v níž už studují nejen keramici.