VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum čeká další stěhování

Bechyně - Bechyňské Hasičské muzeum na dlažbě neskončí, dostalo vlastní dům u nádraží.

28.1.2012
SDÍLEJ:

Bechyňské muzeum by mělo bývalém objektu ZZN u nádraží.Foto: Alena Šatrová

Nejdřív židovská synagoga, pak budova městského muzea a nyní bývalá sýpka u nádraží. To je putovní cesta prvního Hasičského muzea v republice.
Do roka bude sídlit v objektu, který nyní pro něj za čtyři miliony koupilo od společnosti Tagrea Krajské sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Odvrátilo tak hrozbu konce muzea.

Společné užívání městské budovy na bechyňském náměstí už nevyhovovalo především městskému muzeu. Stísněné prostory nedovolovaly jeho potřebný rozvoj. Pro hasiče to znamenalo jediné: sehnat si náhradu, nebo muzeum zavřít.

„Městské muzeum musí splňovat určité parametry jak depozitářů, tak činnosti. Dvě muzea do jednoho prostoru ale skloubit nejdou. Uzavřeli jsme proto s hasiči smlouvu na dobu určitou, kterou jsme loni v září ještě prodloužili, aby neměli problémy a nemuseli muzeum zavřít,“ vysvětluje šéf kulturního střediska, které muzeum spravuje, Štěpán Ondřich.

„Konečně se už nikdy nebudeme stěhovat. Přestavba bude stát spoustu peněz a práce, ale hlavní je, že dílo pana Antonína Zelenky může pokračovat,“ oceňuje vyřešení situace Jenovéfa Uličná, starosta SDH, jemuž muzeum patří. Hasiči tak dostali rok k dobru na vystěhování a na konci minulého roku už měli o hodně lepší náladu. Kraj poskytl peníze na nákup bývalého objektu ZZN.

Financování rekonstrukce už budou muset hasiči zvládnout ze sponzorských darů. Hotovo chtějí mít za dva roky, kdy jejich sbor oslaví 140. a muzeum 40. výročí založení.

„Když jsme slavili stovku sboru, otevřeli jsme v roce 1974 muzeum v synagoze. Bylo to první hasičské muzeum v tehdejším Československu. Dnes jsou už i jinde,“ zavzpomínala starostka Uličná.

Než si majitel objektu srovná půjčku s krajským úřadem, budou si ho bechyňští hasiči za sto korun ročně pronajímat. Potom budovu dostanou do majetku. Prvořadým úkolem je zprovoznit velkou halu, v níž zaparkují historické hasičské vozy. Než se dostane i na další prostory, zůstane u nich v nájmu stávající prodejna krmiv.

Nové expozice

Práce se rozběhnou také v uvolněné městské budově. Jak říká Štěpán Ondřich, k loni otevřené stálé expozici Selská jizba chtějí přidat další dvě.
„Půjde o expozice Archeologie a Středověk. Do začátku letošní sezony bychom rádi stihli alespoň tu první. Další uvolněné prostory využijeme pro depozitář a během roku také pro instalaci různých tématických výstav,“ naznačil ředitel kulturního střediska. Provoz muzea nepřeruší.

Hasičské muzeum
Je dílem bývalého velitele SDH v Bechyni Antonína Zelenky.
Začínalo v židovské synagoze.
V roce 2014 oslaví muzeum 40 let svého trvání.
Nejstarší exponáty pochází již ze 16. století.
Raritou je uniforma hasiče z New Yorku z 11. září 2001.

Autor: Alena Šatrová

28.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Souběžně s mostem povede i lávka.

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení