Jak informoval zástupce ředitele Husitského muzea v Táboře pro sbírkotvornou činnost a vedoucí Blatského muzea v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí Daniel Abazid, letos návštěvníci uvidí víc.

"Letos jsme se rozhodli spojit své síly se zástupci soběslavských církví a připravit na pátek 7. června společnou muzejní noc a noc kostelů. Již 12. noc v Blatském muzeu nese podtitul obnovená krása, který předznamenává hlavní cíl našeho programu. Tedy prezentaci sbírkových předmětů restaurovaných v posledních letech v rámci projektu IROP spolufinancovaného Evropskou unií. Nejvýraznějším z nich je hlavní oltář kostela svatého Marka, který se díky tomu po více než pětapadesáti letech vrátil na své místo v presbytáři a Soběslav tím znovu získala další umělecko-historickou pamětihodnost. Právě tato snad již trvalá instalace muzejního exponátu v kostele, který je dnes městským majetkem, se stala hlavním impulzem k propojení muzejní a kostelní noci," naznačil zajímavé večerní lákadlo Daniel Abazid.

Program v kostele svatého Marka

A bude to právě kostel svatého Marka, kde bude v 17 hodin zahájení společné noci ekumenickou bohoslužbou. "Na 17.45 hodin je naplánována komentovaná prohlídka, během níž si připomeneme historii hřbitovního kostela a podrobně představíme restaurovaný oltář," zve Daniel Abazid.

Prohlídky v Rožmberském domě

Na bohoslužbu v 19.30 a ve 20.30 hodin tématicky navážou prohlídky dalších restaurovaných předmětů, dočasně uložených v Rožmberském domě. Můžete přijít obdivovat obnovenou krásu sakrálních obrazů, biblí a dalších starých tisků, ale také měšťanského a lidového nábytku, blatských plen i lidových podmaleb, které dosud nebyly vystavovány.

Smrčkův dům a tvořivé dílny

Od 17 do 22 hodin bude otevřen Smrčkův dům se stálými expozicemi, výstavou Ptačí stavitelé a dalšími restaurovanými předměty, navíc tam od 17.30 do 20 hodin děti a hravé dospělé čekají tvořivé dílny Vytvoř si krajku! a Staň se restaurátorem knih!, navazující na naše hlavní téma.

close Program Muzejní noci a noci kostelů v Soběslavi. info Zdroj: Se souhlasem Daniela Abazida zoom_in Pro zvětšení klikněte.