Motosport Chýnov. Žádal o sto tisíc, dostal pětatřicet. To je do nebe volající, míní jeho předseda Evžen Zadražil. Fotbalisté a kuželkáři si z badžetu odnesli po dvou stovkách tisíc.

„Opakuje se to každý rok. Loni jsme žádali o osmdesát tisíc, dostali jsme třicet. Letos je ale v balíku pro sportovní organizace o sto tisíc víc. Čekali jsme, že nám přidají, ale i tu stovku navíc si mezi sebe rovným dílem rozdělil fotbal a kuželky,“ netají se rozhořčením Zadražil.

Motosport sází na to, že své město více než důstojně reprezentuje. V roce 2007 skončili jeho závodníci na třetím místě na mistrovství ČR družstev, rok na to se stal Vít Žižka závodící za Motosport juniorským mistrem republiky a letos byl klub oceněn za pořádání dvou závodů v motoskijöringu jako nejlepší pořadatel.

„Loni za nás jezdil čtrnáctiletý Daniel Kička. Vyhrál středoevropský pohár ve své kategorii. Chtěli jsem si takový talent samozřejmě udržet, ale přeplatil ho konkurenční jihomoravský klub. Takže letos pojede mistrovství republiky i Evropy, ale už ne za naše barvy,“ stěžuje si na nedostatek peněz Zadražil.
Peníze z městského rozpočtu jsou ale prioritně určeny na podporu místních sportovců. Ze třiceti členů Motosportu je jich jen pár z Chýnova. Zato fotbal i kuželky jsou ve městě masovou záležitostí.

„Máme sedmdesát činných členů. Drtivá většina z nich jsou místní. Trénujeme přípravku, dvoje žáky, dorost,“ vypočítává předseda FC Chýnov Miroslav Mládek.Chýnov navíc hraje nejvyšší krajskou soutěž, kde je v současné době na pátém místě.

Také TJ Sokol čítá okolo stovky činných členů. Kromě kuželkářů sdružuje také volejbalisty a další sportovce. V jejich případě se navíc město zaručilo za úvěr, který si tělovýchovná jednota vzala na financování spoluúčasti k dotaci na dostavbu a vybavení bowlingu.

„Sokol dává prioritně peníze z příspěvku města na splácení úvěru. Město jednotě ručí, takže kdyby nebyli schopni splácet, mohlo by se dostat do problémů,“ konstatoval starosta města Pavel Eybert.

Návrh radního Josefa Musila v zastupitelstvu prošel těsnou většinou. Fotbalisté i TJ Sokol získali 200 tisíc, Motosport dostal 35 tisíc, hokejisté dvacet a sdružení Polánka pět tisíc korun. O návrhu zastupitelky Andrey Fraitové už se tedy nehlasovalo. Navrhovala pro Motosport 100 tisíc s tím, že fotbal by dostal 170 tisíc a kuželky 150 tisíc korun. „Za úspěch bych považovala i to, že by Motosport dostal třeba padesát tisíc. Čekala jsem ale, že se o tom strhne alespoň nějaká diskuze. Podle mě by měla v rozdělování panovat větší rovnováha. TJ Sokol i FC Chýnov nakonec získaly tolik, o kolik si řekly, ale Motosport jen třicet procent, což se mi zdá neúměrné,“ shrnula zastupitelka.

Podle starosty ale cifry ještě nemusí být konečné. Když se městu podaří nějaké peníze získat, není vyloučené, že radnice sportovním organizacím během roku ještě něco