Program a novinky z chýnovské základny doplnil prezident klubu Moto Bizoni Czech Jaroslav Hájek, podle jeho slov se během uplynulého roku opět událo mnoho. „V klubu je nás více, celkem devět. Držíme od začátku ve stejné sestavě, máme se pořád rádi a letos plánujeme cestu do Polska a také výjezd na Šumavu,“ prozradil úvodem.

Loni klub uspořádal i noční jízdu, letos chýnovští bizoni už stihli otevíráni sezony, které nazvali Jarní bloudění. „Před dvěma týdny jsme tak zahajovali motorkářskou sezonu, kdy jsme najeli přes 120 kilometrů a projeli několik okresů,“ dodal Hájek.

Podívali se na přehradu

Změna pro 6. ročník Motorkářského žehnání v Chýnově byla také v trase asi pětaosmdesáti kilometrové vyjížďky. „Dneska jedeme na Pelhřimov přes Červenou Řečici, kde je objížďka, ale díky tomu se podíváme na přehradu Trnávka,“ naznačil.

V pořadí 5. ročník Motorkářského požehnání v Chýnově přilákal více než 300 mašin a jejich majitelů, místní klub Moto Bizoni Czech si pochvaloval účast i počasí, společná vyjížďka vedla tradičně do Pacova.
Na páté požehnání v Chýnově se sjely stovky motorek, letos pomáhaly i dobré věci

Tradičně se v kostele Nejsvětější trojice konala mše a požehnání motorek. Letos jáhen Václav Mikula otevřel pro zájemce i věž, kde hovořil o historii kostela i jeho třech zvonech, Václavovi, Marii a Josefovi. Velkou atrakcí se staly také místní čápice, které společně snesly osm vajíček na protějším komínu střechy bývalého pivovaru. Jejich živé vysílání z městské kamery sleduje na youtube mnoho lidí, protože jde pravděpodobně o první zaznamenaný stejnopohlavní pár čápů bílých ve střední Evropě vůbec.

Mše i žehnání svěcenou vodou

Na požehnání praskaly lavice místního svatostánku ve švech. Jáhen Mikula s přítomnými požádal mimo jiné o jízdu bez nehod a věnovali tichou vzpomínku všem zesnulých během mimořádných událostí na silnicích. „Prosíme za naši vlast, ať v ní přibývá dobra a můžeme žít ve svobodě a pokoji. Prosíme za všechny nemocné a trpící, aby nezůstali ve své nemoci osamoceni. Prosíme za všechny, co zemřeli, nebo byli zraněni při cestování. Prosíme za zarmoucené, kterým zemřel někdo blízký při dopravní nehodě,“ pronášel k přítomným.

Hnízdění dvou čapích samic v Chýnově na bývalém pivovaru.
Unikát. Lesbický čapí pár se usadil na hnízdě v Chýnově, stará se o osm vajec

Posléze pokropil všechny zaparkované stroje na Gabrielově náměstí svěcenou vodou a požehnal jejich řidičům a řidičkám, aby se vyhýbali nebezpečným situacím na komunikacích a vždy se bezpečně vrátili do svých domovů za svými blízkými.

Na akci nechybělo občerstvení, účastníci chýnovského setkání si mohli odvézt také památeční samolepku, či nášivku vyrobenou speciálně pro tuto příležitost. Večer po návratu z vyjížďky následoval ještě závěrečný večírek na Club house v Dobronicích u Chýnova.