Stavba železničního koridoru se dotkne přemostění kolejí nad nádražím v Táboře. Práce lidem z okolí na rok znepříjemní život. Radní sice s definitivní platností nerozhodli, ale jisté je, že současný most na začátku příštího roku vezme za své.
A jak se lidé z Čekanic, Kouřimova a Blanického předměstí dostanou pohodlně do centra města? Na přesnou odpověď je příliš brzy, radní se neshodli a bod stáhli z programu. Rozruch totiž způsobil projektant, když jim oznámil, že provizorní lávka po dobu demontáže současného mostu nepřichází v úvahu. Její podpěry by totiž zasahovaly do kolejí, a tím bránily stavbě koridoru.
„O tom nás ale nepřesvědčil, a proto se bod stáhl. Musejí nám prokázat, že to skutečně nejde a pokud opravdu ne, pak musíme občanům nabídnout uspokojivé náhradní řešení,“ vyjádřil včera stanovisko T2020 radní Marek Slabý.
Kromě náhradní lávky se hovořilo o proražení současného podchodu pod kolejemi a pak o zřízení náhradní linky MHD. Ta by lidi z příměstské části vozila celý rok zdarma. „Zdarma proto, že lidem chceme kompenzovat to, že by nedostali lávku, kterou jsme jim slibovali,“ vysvětlila Simona Žirovnická (ODS). Prodloužení podchodu se zamítlo z důvodu složitého právního vztahu mezi městem Českými drahami.
„Nejlevněji vychází autobusová doprava, za rok maximálně na 2,5 milionu. Lávka minimálně na čtrnáct a navíc by se musela dvakrát přemisťovat a ještě by prodražila stavbu nového mostu, který vyjde na sto osmdesát milionů a budeme pro něj hledat zdroje,“ doplnil místostarosta Jiří Bartáček (ODS).
„Tento most využívám každý týden. Máme tu totiž kamarády, ke kterým často chodíme. S náhradní lávkou počítají, kamarádka si nedovede představit cestu s kočárkem kolem Černých mostů. Teď bude asi hodně zklamaná,“ řekla nám včera maminka malého Jiříka, který z mostu s nadšením pozoroval vlaky, Radka Rybáková.
Podle harmonogramu se koncem roku v místě přeloží sítě, během ledna a února 2008 se sundá konstrukce mostu a začne se s bouráním jeho pilířů. Přestavba kolejí je plánována ve dvou etapách a skončit by měla v rozmezí dubna až června roku 2009.