Ještě dlouho poté, co hvězda jamajského reggae Derrick Morgan (75), na festivalu již podruhé, opustila pódium, mu dav fanoušků děkoval houpavým jejeje z jeho závěrečné písničky. Mexičtí Los De Abajo na závěr mezi dav dokonce sestoupili a hráli přímo v kotli, Pipes & Pints zase mezi lidi skákali. To je jen pár vrcholů, které letošní 11. ročník třídenního festivalu na letišti Čápův dvůr namixoval.

Na ploše více než 20 hektarů si jej užilo 12 tisíc fanoušků z celé Evropy.

Organizátoři Mighty Sounds udělali další tečku, k níž si do poznámky mohou připsat vydařená a letos absolutně suchá. Z nebe nespadla ani kapka, takže hasiči z Řepče s cisternami vody se opět stali miláčky vyprahlých punkerů.

Kamarádky Šárka Michlová a Linda Prokešová přijely od Prahy a poprvé na festival do Tábora dorazily před pěti lety. Teď už je pevnou součástí jejich léta. „Rozhodně nás sem táhnou kapely, ale festival je i dobře udělaný," řekly pětadvacetileté dívky, jež oceňují především koncerty kapel Ignite a Enter Shikari a také legendy Derricka Morgana.

Festivalový areál zaměstnal více než 200 lidí, naštěstí se mezi ně nezařadili ani záchranáři, ani policisté.

„Do areálu jsme párkrát vyjížděli, ale jen kvůli několika podnapilým lidem. Žádné kolapsy se letos nekonaly," informoval krajský šéf záchranné služby Marek Slabý.

Ani policisté letos nezaznamenali žádné závažné porušení zákona.

Poslední návštěvníci opouštěli festival včera kolem druhé až půl třetí odpoledne.

Podle tiskového mluvčího táborské policie Miroslava Doubka porušili v areálu zákon za celé tři dny pouze čtyřikrát. „Došlo jen ke čtyřem majetkovým deliktům, šlo o trestné činy a přestupky," upřesnil.

I v ulicích se podle místních lidí návštěvníci po celou dobu festivalu chovali velice slušně. „Nějaké punkery jsem občas vídala a neměla jsem s nimi žádný konflikt. V pátek si tu dva z nich lehli do stínu, tři hodiny se prospali a zase odešli," říká obyvatelka Sídliště nad Lužnicí Libuše Špinarová. Žije tu už 35 let a podle ní je festival díky vysoké návštěvnosti pro město finančně výhodný. „Návštěvníci si tu chodí nakoupit do Kauflandu a Hypernovy a pokud nedělají výtržnosti, tak je festival pro Tábor jen přínosem," míní.

Pro jiné obyvatele města je ale festival spíše obtěžující. To potvrzuje desítka stížností na jeho hluk. Libuši Špinarovou ale hudba z festivalu nijak nerušila. „Před pár lety byla opravdu hodně hlasitá. Ale letos nám nijak nevadí," říká. Ani v přilehlém Sezimově Ústí lidé podle starosty města Martina Doležala žádné stížnosti nepodávali.

Miroslav Doubek zdůrazňuje, že hluk byl letos daleko nižší než v minulých letech. „O tomto víkendu jsme v celém kraji evidovali mnohem více stížností na rušení nočního klidu než na hluk z Mighty Sounds," překvapil. Mohlo za to horké počasí, které zejména v chatových oblastech na Českokrumlovsku, Prachaticku a Jindřichohradecku přímo vybízelo k nočním oslavám.

Také řidiči jezdili v místech provizorního přechodu skutečně vzorně. V souvislosti s Mighty Sounds nedošlo k žádné dopravní nehodě. Svůj podíl na tom má jistě kontrolní stanoviště policie, které vzniklo přímo v areálu festivalu. Účastníci se tu mohli předem přesvědčit, zda nejsou pod vlivem alkoholu. A hojně toho využívali. I přesto policisté u sedmi z nich zjistili zbytkový alkohol.

Autor: Kateřina Šímová a Alena Šatrová