Eva Dokoupilová (85) bydlí na bechyňském sídlišti Na Libuši v městském bytě. Regulovat teplotu v bytě si tak může jen v omezené míře. Někdy by si ráda na noc přitopila. Ale zůstane jen u přání. „Topí nám centrálně, ale celkem nic moc. Mohli by topit trochu víc," připouští seniorka.

Přestože by výrobci tepla mohli prodávat i přes celou noc, dodávku hodně omezují. „Teď je to ještě v pořádku, protože je venku docela teplo. Zřejmě topení na noc vypínají, aby ušetřili. Slyšela jsem takových názorů víc," domnívá se například Vlasta Kuchařová ze stejného bechyňského sídliště.

Pár pravidel:1. Topit se začíná, jakmile teplota vzduchu venku se dva dny po sobě drží pod 13 stupňů Celsia a nelze předpokládat oteplení.
2. V bytě musí být tzv. výpočtová teplota 20 stupňů za zajištěné tepelné stability objektu, v noci lze tolerovat 16 až 18 stupňů.
3. Termostatické ventily k regulaci a registraci dodávky energie musí všichni majitelé bytů dle zákona nainstalovat na radiátory do konce letošního roku.

V Bechyni nyní radiátory začínají chladnout po 22. hodině a podle slov jednatele společnosti Bytenes Miroslava Krále, ožívají zase ve čtyři hodiny ráno. „V případě poklesu teplot se pak průběžná doba vypnutí zkracuje," uvedl šéf společnosti, na níž jsou napojené bytové domy ze sídliště Na Libuši i všechny paneláky ve městě. Jediným výrobcem a dodavatelem energie je tady společnost Erding Brno, která k výrobě používá slámu.

Milena Kuchválková z Bechyně si do bytu rovněž pouští městské teplo. Patří ale k vyznavačům spaní v chladnější místnosti. „Teď je venku teplo, tak topení moc nepouštíme. Spíše šetříme a jen občas si zatopíme. Na spaní je lepší chladno, dokonce si otvírám okno," potvrdila.

V Táboře posílá teplo do městských budov a bytů Bytes, který energii nakupuje u Teplárny Tábor. Starší lidé, kteří jsou v bytech celý den, na topení moc neušetří. Pokud by si radiátory zavírali, v bytě by už jim byla zima. „Topí nám ale mizerně, je mi tu zima jako psovi, zrovna jsem to říkala dceři. Mám rohový byt v osmém patře přímo pod střechou a topení je jen vlažné. Kdo chodí do práce, tak mu to asi nevadí, ale mně jako důchodkyni, která je celý den doma, je zima. Nedávno si mi na to samé stěžovala i sousedka," potvrdila Jana Forejtová (72) ze Sídliště nad Lužnicí.

Během topného období proudí teplo do táborských bytů od šesti ráno do 22 hodin. Jitka Vachtová z Bytesu ujišťuje, že lidem, kterým je doma zima, jim mají zavolat. „Pokud je lidem zima, ať se nám ozvou, ke každému domu Bytes přistupuje individuálně. V každém odběrném místě máme domovní předávací stanici, která umožňuje samostatnou regulaci a nastavení časového programu," vysvětlila možnou nápravu.

Autor: Lenka Pospíšilová