Deset tisíc Táboráků dýchá špinavý vzduch. Tábor je jedním z nejvíce znečištěných měst na jihu Čech, a to kvůli prachu, který v posledních letech stále překračuje imisní limity o mnoho jednotek. S ohledem na léta minulá se ale situace v Táboře přece jen zlepšila.
„Ani se nedivím. Vždyť se tu neustále něco staví; stavební ruch s velkou prašností nelze přehlédnout. Také si myslím, že technické služby by mohly město čistit minimálně jednou měsíčně,“ stěžoval si Jakub Sviták z Tábora.
Šéf životního prostředí v Táboře Jan Fišer, jehož odbor má na starosti zlepšení situace, vidí situaci jinak.
„Nejhorší situace je jednoznačně na Budějovické ulici. Proto celý úsek od Jordánské hráze až na Kopeček smývá kropicí vůz jednou za tři týdny a za pomoci správy a údržby silnic zde provádíme častější bloková čištění,“ uvedl s tím, že radnice připravuje projekt k omezení prašnosti v Čekanicích.
„V Družstevní ulici plánujeme výsadbu stromů, které ochrání obytnou zástavbu od přilehlého obchvatu,“ upřesnil Fišer a dodal, že Táboru by pomohly silniční obchvaty. Podle něj hrají zásadní roli ve znečišťování města domácnosti, které topí pevnými palivy. „Nařídit jim, aby používaly jiný druh vytápění, ale nemůžeme,“ poznamenal.
Většina Táboráků je názoru, že vzhledem k velikosti města a jeho prašnosti by častější úklid ulic určitě neuškodil. „Když se ve městě zvedne vítr s prachem, okamžitě začnu kýchat, a to nejsem alergik,“ zmínil Lukáš Svoboda.
Táborský praktický lékař Milan Rytíř potvrdil, že neustále přibývají alergici. „Alergii zhoršují či vyvolávají mimo jiné i prach a pyl. Toto riziko ještě zvyšují plevelem zarostlé nesklízené travní plochy, například kolem sídlišť,“ zdůraznil a připustil, že v Táboře není dostatek zeleně.
Kvůli alarmující situaci přistoupil Jihočeský kraj k aktualizaci svého programu ke zlepšení ovzduší.

Je navrženo 600 projektů pro zlepšení ovzduší v celém kraji, v hodnotě mnoha miliard korun. Velká část peněz přijde právě do Tábora samotného, ovšem pokud EU granty schválí. V programu jsou zahrnuty mimo jiné také projekty obcí, správců komunikací, ale třeba i soukromých investorů.
Ke zlepšení ovzduší má přispět soubor hlavních opatření. Mezi ně patří například odklonění tranzitní dopravy, parkovací politika, opatření ke zvýšení plynulosti dopravy v obcích, ekologizace MHD a další. „Koncentraci poletujícího prachu má snížit výsadba izolační zeleně, zpevňování prašných cest nebo vyšší intenzita čištění komunikací,“ uvedla příklady vedoucí ochrany ovzduší krajského úřadu Irena Kojanová.