Řidiče, přijíždějící ve čtvrtek večer do Mladé Vožice, čekal nezvyklý pohled: město, běžně tou dobou osvětlené pouličními lampami a okny domů, tonulo ve tmě. Jen místy ji za okny narušovalo mihotavé světlo svíček či baterka v rukách osamělého chodce.

Cestující v autobuse z Tábora do Mladé Vožice na tom byli o poznání lépe, již během cesty řadě z nich zazvonil mobil a v něm zněla neblahá zpráva: město je bez elektřiny, a nejde jenom o krátkodobý výpadek.

V restauraci Na Růžku se s nezvyklou situací vyrovnali s nadhledem. „Našim štamgastům to nevadilo, jen jsme zapálili svíčky na každém stole. Strach měli jedině z toho, aby nedošel vzduch v kompresoru na pivo,“ říká servírka Kamila Ehrenhaft.

Výpadek trval přibližně dvě hodiny a týkal se převážné většiny města, které si tak mezi půl šestou až půl osmou večer užilo nezvyklou tmu. Několikrát se pak ještě zopakoval, trval však už vždy jen pár minut.

„Naši hosté tak měli příležitost si užít večeři při svíčkách,“ dodává se smíchem Kamila Ehrenhaft.

ZVÝŠÍ SE PORODNOST?

Martin Kazda dokáže na všem najít něco pozitivního a situaci bral s humorem.
„Po dlouhé době byla aspoň vidět obloha bez světelného smogu a mladí zjistili, jaký byl život v dobách před wifi,“ říká se smíchem. A navíc se prý můžeme dočkat i nečekaného překvapení.

„Je prokázáno, že po velkém výpadku proudu ve Spojených státech se devět měsíců poté dramaticky zvýšila porodnost,“ dodává.
Zda tomu tak bude i na Mladovožicku, se teprve dozvíme. Místostarosta Václav Slabý uvedl, že výpadek se týkal hned celé řady obcí.

„Máme potvrzeno, že kromě většiny Mladé Vožice byly bez proudu také Vilice, Smilovy Hory a další vesnice v jejich okolí,“ upřesnil.

STROMY V DRÁTECH

Podle oblastního manažera společnosti E.ON Miroslava Točína mohl za výpadek proudu pád stromu do vedení vysokého napětí. Šlo přitom o dvě na sobě nezávislé události.

„V jednom případě spadl strom poblíž Řemíčova přímo do drátů, v druhém případě pak poškodil pád stromu izolátor vedení v oblasti mezi Františkovem a Smilovými Horami,“ upřesnil Miroslav Točín.

Stromy tak způsobily poruchu zhruba stovky trafostanic. Většina se posléze rozběhla, komplikace přetrvávaly u čtyřiceti z nich. Do půl jedenácté hodiny večer se však podařilo technikům problémy vyřešit.

Jinak na Táborsku vítr nezpůsobil žádné zásadní škody, podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů vyjížděli hasiči pouze ke čtyřem událostem. Leon Polívka, jenž provozuje v Táboře meteorologickou stanici, potvrdil, že vítr nebyl nijak extrémně silný. "Měl v nárazech kolem 70 kilometrů za hodinu, to zas není tak hrozné," upřesnil.