Na šesti stanovištích u táborské střední zdravotnické školy museli školáci prokázat své znalosti ze zdravovědy. Na snímku ošetřují třeťáci a čtvrťáci ze Základní školy Želeč figurantky Nikolu Borovičkovou (zleva) a Zuzanu Dvořákovou z prvního ročníku zdravotnické školy. Karolína Ludikarová (zleva), Matěj Novotný, Kateřina Palková a Michal Šerý museli prokázat, že si umějí poradit i s poraněním hlavy a zástavou srdce. Soutěže se zúčastnilo dvacet družstev, deset mladších a deset družstev starších žáků.

Anketa: Využili jste znalosti ze zdravovědy v praxi?

Adéla TrskováAdéla Trsková
Vodní záchranná služba Soběslav

Já naštěstí ještě ne a jsem za to ráda. V oddílu se učíme, jak třeba zavázat loket nebo ruku. Nejsložitější je podle mě ošetřit krvácení žíly. Musí se vzít šátek a nad ránou se například ruka zaškrtí a poté ji můžeme třeba chladit. U zlomeniny bych udělala věneček a dala ho na tu zlomeninu.

Barbora DrhovskáBarbora Drhovská
Vodní záchranná služba Soběslav

Také jsem se ještě s nehodou nesetkala, ale asi bych hodně znervóznila, kdybych měla někoho ošetřit. Myslím, že bych to zvládla, ale musela bych se nejdřív trochu rozkoukat. Určitě bych to nevzdala. Nejobtížnější je asi otevřená zlomenina. Moc by se s ní nemělo hýbat a musí se zafixovat.
Kateřina ŘezníčkováKateřina
Řezníčková
Vodní záchranná služba Soběslav

Ještě jsem nemusela nikoho ošetřovat, jenom v oddílu. Nejkomplikovanější je pro mě ošetřit popáleninu třetího stupně. Jde už do černé barvy a jsou v ní třeba uhlíky. Ty se opláchnou vlažnou vodou. Důležité je sundat prstýnky a pak namočený kus obvazu dát mezi prsty.