Oddíl stolního tenisu při domově mládeže vznikl již v roce 1990. „Byl založen přechodem z TJ Spartak Soběslav. Nejdříve se věnoval stabilizaci hráčské základny v kategorii mužů. V dlouhodobých soutěžích Jihočeského kraje měl oddíl do roku 2005 družstvo A v krajské soutěži a družstvo B v okresní soutěži přeboru Táborska. Obě tato družstva hrála v těchto soutěžích se střídavými úspěchy a často se pohybovala na hraně sestupu," připouští předseda tenisového oddílu Pavel Hložek.

Největší úspěchy

1. místo v přeboru Jihočeského kraje družstev starších žáků v roce 2012 – sestava Šimota, Novotný, Hložek
2. místo v přeboru Jihočeského kraje družstev starších žákyň v roce 2012 – sestava Vodáková, Novotná
1. místo v přeboru Jihočeského kraje jednotlivců mladších žáků v roce 2013 – dvouhra Petr Novotný, čtyřhra Novotný-Hložek
1. místo na turnaji TOP 10 jednotlivců starších žákyň v roce 2014 – Táňa Vodáková
Řada umístění do 3. místa na krajských bodovacích turnajích mladšího a staršího žactva v letech 2012-2014 (Novotný, Hložek, Vodáková), 1. místo v krajském žebříčku starších žáků 2014 Petr Novotný, 2. místo Tomáš Hložek, 3. místo v kategorii starších žákyň Táňa Vodáková

Sloučení s Veselím

V roce 2005 se sloučili s oddílem Lokomotiva Veselí nad Lužnicí a začala jejich slavnější éra. „Družstvo A každoročně postupovalo jak v krajské soutěži, tak v přeboru i divizi. Až v roce 2008 dokonce postoupilo do třetí národní ligy, kterou hrálo až do roku 2010," vysvětlil.

Ligu v té době začalo hrát mnoho kvalitních hráčů z Jihočeského kraje. „Po sestupu do divize zůstal základ oddílu Václav Matějů, Arnošt Pražák, Ondřej Peterka a Dušan Janovský. V dalších družstvech B a C brali do rukou ping-pongové pálky hráči Kamil Barták, Vladimír Peterka, Josef Holub, Oldřich Vondruška, Martin Novotný, Jiří Cvach, Jaroslav Sedlický, Petr Matějů, Michal Šustr a já," vyjmenoval členy.

Mezi roky 2011 a 2014 se všechna tři družstva držela v první polovině tabulky. „Hrála i o postup do vyšší soutěže, do třetí ligy, krajského přeboru a krajské soutěže," zmínil období úspěchů Pavel Hložek.

Mladší žáci

V roce 2006 vznikl oddíl mladších žáků, v němž začali trénovat Dominik Šimota, Tomáš Hložek, Petr Novotný, Táňa a Eliška Novotných. Postupem času se zvládli vypracovat až na špičku Jihočeského kraje v mládežnických kategoriích.

V době 2011 až 2012 se přidala další vlna mladšího žactva. „Do té patří Lukáš Hájíček, Lukáš Málek, Daniel Malecha, Tereza Holubová, Lucie Holubová, Martin Holub, Bronislav Megis a Ladislav Dobiáš.

Také oni se podíleli na posledních úspěších družstva mládeže v minulém roce. Sestavě Novotný, Hložek a Hájíček se podařilo obsadit první místo v přeboru Jihočeského kraje družstev starších žáků. A děvčata se nenechala zahanbit a obsadila druhé místo v kategorii žákyň," vychválil předseda oddílu.

Trénovat mohou hráči všech družstev denně od 17 do 19 v Domě dětí a mládeže v Soběslavi. Mají zde k dispozici tři stoly.

O víkendech se většinou hrají utkání mužů a také bodovací soutěže mládeže v Jihočeském kraji i celé České republice. „Všech těchto soutěží se soběslavští stolní tenisté pravidelně zúčastňují, takže jejich program je časově velmi náročný," dodává.

Pořádání turnajů

Loni v lednu a listopadu pořádali v Soběslavi dokonce čtyři krajské bodovací turnaje. „Jednalo se o mladší a starší žáky i dorost. Hrálo se v sokolovně TJ Spartak Soběslav a akci podpořila města Soběslav, Veselí nad Lužnicí, městská policie Soběslav, Regionální svaz stolního tenisu Tábor, Jihočeský svaz stolního tenisu České Budějovice a mnoho dalších sponzorů. Věnovali nám věcné dary a ceny za umístění," připomněl předseda Hložek.

Každého klání se zúčastnilo kolem 50 až 60 žáků a žákyň z celého kraje. Kvalitně se umístili i soběslavští odchovanci. Společně spolu hrají od roku 2005 dospělí a od roku 2012 také děti ze Soběslavi a Veselí nad Lužnicí.

„Loni odešli dospělí hráči do veselského oddílu AAS Gold, ve kterém hrají regionální přebor Táborska. Jedná se o hráče Pražáka, Bartáka, Sedlického, Matějů a Petra. Děti z Veselí zůstávají trénovat v oddíle v Soběslavi. To jsou žáci Málek, Malecha, Dobiáš. V oddílu trénuje také řada dětí dospělých členů. Tereza, Lucie a Martin Holubovi jsou děti Josefa Holuba, Petr a Eliška Novotní, Eliška již se stolním tenisem skončila, jsou pokolením Martina Novotného, Tomáš Hložek je můj syn a Oldřich Vondruška je otcem Filipa Vondrušky," probral se rodinnými vztahy.

Společné dresy

Starší i mladší žáci si pořídili společné dresy. Mají i vlastní vzory. „Jsou to hráči z České republiky a Jihočeského kraje, například reprezentant ČR Petr Korbel, krajský přeborník žactva a dorostu Filip Kortus nebo přeborník Jihočeského kraje v kategorií mužů Michal Vávra, který je mimochodem trénuje v Krajském středisku talentované mládeže," vyjmenoval sportovní idoly svých žáků.

Za cíl si předseda oddílu klade získání takové výkonnosti u dětí, aby později vystupovaly úspěšně v soutěžích dospělých v rámci kraje. „Je pravdou, že své dospělé oddílové spoluhráče již nyní dokáží s přehledem porazit. Především šikovní jsou hráči Dominik Šimota, Tomáš Hložek a Petr Novotný. Tito tři odchovanci již nastupují v krajských soutěžích dospělých, kde si vedou velmi dobře a řadu svých dospělých protihráčů zvládnou přehrát," pochvaloval si výkony svých svěřenců Pavel Hložek.

Autor: Lenka Pospíšilová