V sobotu ráno si rozdali vyfasované rukavice a igelitové pytle a vyrazili kolem břehu Lužnice, od školy až pod most na ostov. Co krok, to ohnuli záda a ze země sebrali vše, co by na ní být nemělo. Ač se zdálo, že Planá má nábřeží vzorně uklizené, parta mladých kluků - rybářů a kamarádů, viděla víc než za roh, a tak kromě nedopalků cigaret mizely v pytlích plastové lahve, plechovky od piva nebo umělohmotné kelímky. K šesti školákům  se v sobotu přidal pouze jeden dospělý: Jiří Novotný, který se do Plané na důchod přistěhoval před dvěma lety a také zkouší rybařit. Hlavně mu ale není lhostejné, jak přírodu kolem sebe dokážeme zasypat odpadem.   

Úklid v Plané již třetím rokem zorganizoval Petr Šimánek, člen místní rybářské organizace. Spolu s ním se pustili do práce kromě Jiřího Novotného ještě Štěpán Heřmánek, Antonín Havelka, Václav Horkel, Dominik Dvořák a Matěj Novák. Více v pondělním vydání Táborského deníku. 

Největší dobrovolnická akce v Česku, která pomáhá životnímu prostředí s likvidací odpadů a černých skládek, se uskuteční především 16. dubna, tedy před Dnem Země. K hromadnému úklidu se je však možné pustit i jindy. Na Táborsku se k akci už přihlásilo celkem 13 organizátorů. Uklízet budou v Táboře, Bechyni, Borotíně nebo Stádlci a v dalších místech.