VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí hasiči pomáhali Ježíškovi

Košice - Již loni v předvánočním čase vnikl mezi dobrovolnými hasiči z Košic nápad pomáhat.

31.12.2017
SDÍLEJ:

Hasiči z Košic připravili Vánoce pro děti z Dětského domova v Radeníně.Foto: Lenka Pospíšilová

"Po vzoru ostatních sborů jsme se pustili do sbírky plyšových hraček pro profesionální hasiče, kteří je poté rozdávají dětem, které jsou účastny dopravních nehod a jiných událostí,“ vysvětlila jedna z trenérek Zuzana Valková. To mělo úspěch a mladým hasičům se tenkrát podařilo nasbírat 116 plyšových hraček, které předali profesionálním požárníkům z Tábora.

Pokračování tradice
„Letos jsme chtěli v podobném projektu pokračovat, a založit tak každoroční tradici. Pohrávali jsme si tedy s myšlenkou, kde a jak můžeme pomoci,“ přidává další trenérka, Jitka Matúšů. S dětmi se probraly možnosti, komu by chtěly na Vánoce pomoci, zda seniorům, dětem bez domova, psům z útulku nebo nemocnici. Většinová volba padla na nedaleký Dětský domov v Radeníně. Nechtěli jsme nic podcenit, a tak jsme začali už na konci listopadu. Vše si domluvili s vedením domova, vznikly plakáty a čtyři prosincové soboty jsme při pravidelných trénincích Plamen v tělocvičně školy sbírali hračky, hry a dětské knížky.

Představa versus realita
Na začátku stála představa, že se dary od lidí budou tři týdny vybírat a 23. prosince je vše společnými silami zabalíme. „Už první týden se nám však sešlo tolika hraček, že se nám nevešly ani do přidělených prostor ve škole,“ říká Jitka Matúšů. A tak se s dětmi muselo začít v Ježíškově dílně pracovat už začátkem prosince. Děti se rozdělily do skupinek na přípraváře, baliče a popisovače, a aby toho Ježíšek neměl moc, tak se pustily společnou rukou do balení dárků. Každý měl svou úlohu, přípraváři vybírali hračky a dávali je do krabiček, baliči měli na starosti vše kolem balení, stříhali izolepu a věci umisťovali do balicího papíru. Nakonec balíčky předali popisovačům, kteří za pomoci Jitky Matúšů vybrali ze seznamu dítě, pro které byla daná věc dle věku vhodná a napsali na balíček jeho jméno.

Dílna zahlcena
Již druhý sbírkový trénink musely běžné hasičské aktivity stranou, nebyl čas na učení ani pohybovou činnost. Ježíškova továrna byla zahlcena prací. Malí dělníci tou dobou hodně marodili, a tak se i balení místo pravidelné hodiny protáhlo na hodiny dvě. Byli jsme zaskočeni, ale zároveň mile překvapeni, již jsme měli 74 jmenovitě zabalených dárků, tři velké společné, plus množství nepřebraných věci, chlapecké horské kolo a pytel s velkou krabicí plnou plyšových hraček.

Vypravení automobilu
Předvánoční sobotu už mladí hasiči nechtěli nechat nic náhodě. Trenérky se v tělocvičně sešly raději už v 16 hodin. Hned se pustily do dalších příprav a balení zbylých dárků a modlily se, aby v tu chvíli už nedorazilo tolika věnovaných věcí. Naši svěřenci dorazili na pravidelnou 17. hodinu, vše už bylo připraveno, zabalené balíčky naskládané pod stromečkem a chyběly zabalit jen plyšové hračky. Děti pomáhaly s dokončováním, balené dárky aranžovaly pod stromeček, který tu zbyl z vánoční besídky a přišel nám vhod na společnou fotografii. Do sbírky tento poslední den přibyly ještě dětské knížky a balicí papír, který se nám hodil. Vše bylo zabaleno o půl šesté, a tak tentokrát zbyl čas i na sportovní trénink, který si děti moc užily. V 18 hodin dorazil starosta hasičského sboru Václav Kornherr s pomocníky Jaroslavem a Tomášem Novotnými a všechny tašky a krabice s překvapením naložili do hasičského automobilu, který se pro tuto chvíli stal spíše Ježíškovým dopravním prostředkem.

Počítání a dělení
„Samozřejmě jsme před tím s našimi svěřenci vše spočítali, abychom si mohli do hasičské kroniky zapsat, jak se nám letošní projekt podařil,“ upozornila Jitka Matúšů. Jmenovitě zabalených dárků děti napočítaly 159, čtyři velké balíčky byly určené pro všechny obyvatele dětského domova, dále šest kolekcí na stromeček a jedno kolo. „Vyšel nám tedy krásný počet, každé z 38 dětí obývající bývalý zámek v Radeníně najde pod vánočním stromkem čtyři dárky. A v neposlední řadě následovalo ještě pečlivé dělení hraček, protože některé děti zůstávají na Štědrý den v domově a některé jedou na svátky do svých rodin, takže i takto musel být Ježíškův náklad připraven. Naložené auto s károu plnou vánočních překvapení odjíždělo z Košic kolem 18. hodiny a mladí hasiči ho vyprovázeli máváním.

Vykládka
Vyložení proběhlo podle plánu pod rouškou tmy, aby děti nic netušily. Požární automobil dorazil na nádvoří dětského domova kolem půl sedmé večer, vše se odehrálo v naprosté tichosti za asistence paní vychovatelky Holakovské. Doufáme, že jsme dětem připravili krásné Vánoce a u stromečku jim zářily radostí oči. Už se moc těšíme na zpětnou vazbu z domova a na případnou následující návštěvu. Snad se nám i příští rok podaří nějaká taková prospěšná akce.

 Lenka Pospíšilová

Autor: Redakce

31.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vandal způsobil škodu za 50 tisíc

Fruta, dnes PT servis Tábor.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden v Táboře

Trafostanicí bude znít Slam Poetry

Tábor – Mikrofon ve stojanu uprostřed pódia, napětí by se dalo krájet. Jeden po druhém přistupují mistři slova připraveni do posledního rýmu bojovat o vítězství v nervy drásajícím klání, v němž má nakonec hlavní slovo publikum.

AKTUALIZOVÁNO

Na Prachaticku vlak po srážce tlačil auto před sebou

Prachaticko - Ve čtvrtek před sedmnáctou hodinou se stala dopravní nehoda na přejezdu u Nové Pece. Jedna osoba utrpěla zranění.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>