Buď aktivní – buď kreativní (Be Cre Active). Touto slovní hříčkou vítá táborský dům dětí a mládeže na své letní základně v Plané nad Lužnicí účastníky projektu, na který získal peníze z Evropské unie.

„Unie nedá peníze na setkávání mladých jen tak. Chce nosnou ideu. My ji přinesli a získali jsme v této výzvě jako jediné české zařízení našeho druhu grant z programu Mládež v akci,“ uvedl ředitel táborského DDM Josef Musil.

Nosná idea

A jaká je ta nosná myšlenka, se kterou Táborští prorazili? Když budou mladí kreativní, zlepší svoji cenu na trhu práce. Tu jim nakonec zvedne i dobrá znalost cizích jazyků, kterou si při společném mezinárodním setkání rozhodně prohloubí.

„Kromě našich jsou tady Maďaři, Rakušané a Němci. Jednotlivé aktivity provádějí pokaždé v jinak namíchaných skupinkách. Dochází jim, co znamená jazyková bariéra. Chtějí se dorozumět a chápou, že jazyk se učí pro sebe, pro svoji potřebu. Navíc se učí vycházet s různými lidmi, což jim na trhu práce bude také ku prospěchu,“ vysvětluje Musil.

Pollock i land art

K rozvíjení kreativity využívají organizátoři různých výtvarných technik. Vedle akční malby inspirované Jacksonem Pollockem si ještě zkusí masky z ovoce a zeleniny po vzoru Arcimbolda, sochání z porobetonu, vyrábět šperky z drátů, land art (tvoření objektů z přírodnin) nebo třeba výrazovou fotku.
„Budou se snažit zachytit výraz svých kamarádů při lanových aktivitách.Výtvarné činnosti totiž střídáme s adrenalinovými, které mladé baví. Takže v týdnu je ještě čeká raftování po Vltavě nebo hit posledních let geocatching – hledání cíle pomocí navigace,“ přiblížil ředitel.

Jenže to všechno něco stojí. Bez pomoci peněz z Unie by si mladí takový tábor mohli sotva dovolit. DDM na to získal 400 tisíc korun. Účastníci si tak zaplatili jen symbolickou pětistovku.

„Podobného projektu se účastním už potřetí. Poprvé to bylo náhodou, ale moc se mi tam líbilo. Takže na ty další jsem se už objednával s velkým předstihem,“ říká sedmnáctiletý student táborského gymnázia Martin Matějček. Kromě zábavy oceňuje i trénink v anglickém jazyce, který bude potřebovat při své brzké půlroční cestě do Ameriky. „Je to rozhodně daleko lépe strávený čas, než kdybych ho proseděl u televize nebo počítače,“ hodnotí svůj pobyt.

Zúročení

Podle ředitele DDM dnes bohužel některé školy vychovávají mladé pro úřad práce. „Tohle je jen taková ochutnávka, ale může to mladé lidi nastartovat, aby začali o věcech víc přemýšlet a chtěli na sobě pracovat.“
Desetidenní kreativitu zúročí účastníci na sobotní závěrečné výstavě zhotovených děl. Vystupující kapelu navíc doprovodí hrou na bonga, na které se je v pátek pokusí naučit afričtí hudebníci. Výstava je veřejně přístupná a začíná v 17 hodin.