Vítězové jsou všichni. Mají zkrátka ve vínku o něco více, než jiní vrstevníci. Stali se talentovanými nadějemi loňského roku. Ceny soutěže Talent roku 2010 se rozdávaly ve středu v Divadle Oskara Nedbala.

O silné konkurenci nebylo debat. Ve třináctém ročníku soutěže se sešlo pětašedesát nominací. Adepty na vítězné posty jednotlivých kategorií nominovalo celkem patnáct základních, středních a uměleckých škol. Z celkového počtu nominací je šest z oblasti humanitní, 23 z oblasti přírodovědně – technické, devět z umělecké, 25 ze sportovní a dvě nominace náleží oblasti speciální. Zrušena byla letos oblast všestranná.

Ve sportovní první kategorii do věku deváté třídy si nejlépe vedli Adam Ťoupalík, Denisa Cíchová a Niki Kášková. Ve starších žácích byl první Michael Boroš, Miroslav Hrubý druhý a třetí František Kadlec.

Umělecké skupině mladších vévodí Jakub Kvičínský, Kryštof Voběrek a Eliška Zelenková. Ve starších Barbora Čunátová, která získala zvláštní cenu. V humanitním oboru vynikla Berenika Součková, Elena Hadjieva a Tomáš Fárník. Ve stejné kategorii se ve starších žácích nejlépe umístila Denisa Straková, Václav Prchlík a Jan Fučík.

Přírodně – vědeckou skupinu mladších vede opět Berenika Součková. Následují ji Milan Rada a Lucie Fořtová. Ve starších uspěl astronom Stanislav Fořt, Martina Vaváčková a Radek Šimko.

V kategorii speciální soupeřili dva adepti – Nicole Hofmanová a Alexandr Kováč, který nakonec získal první místo. To si vybojoval za nemalé úspěchy v ping–pongu. Je totiž žákovským mistrem České republiky. Pěknou devátou příčku obsadil loni také v mužích.

„Ping–pong hraju už od čtvrté třídy. Viděl jsem, jak to ve škole hrají kluci a hra mě zaujala svou živostí. Navíc je to boj sám za sebe. Není to jako ve fotbale, tady vám nikdo nepomůže. To mě na tom lákalo,“ popisuje začátky šestnáctiletý Alexandr Kováč z Mateřské a Základní školy ČSA v Táboře. Dalším impulzem začít hrát byl tehdejší zástupce ředitele. „Naučil mě držet pálku i usměrňovat míček. Pak už jsem hrál sám a pracoval na sobě. To dělám neustále, chci být prostě lepší a lepší,“ říká odhodlaně.

Sen dobýt Evropu

Dělá pro to maximum. Trénuje ve škole celý týden. Jak říká, nevynechá ani jednu příležitost pinknout si, například o přestávkách. Navštěvuje kroužek a hraje také v komunitním centru Cheiron T. Hledá ale něco víc.

„Zatím jen pořád hraju, jenže mi chybí vedení. Přemýšlím o návratu do domu dětí a mládeže, nejradši bych ale vyhledal nějakého profíka, který mě posune dál. Další možností by bylo chytit se dobrého týmu, ve kterém by byli lepší hráči. S tím mi ale prý pomůže učitel,“ doufá Alexandr. Na ping–pongu je podle něj nejdůležitější práce nohou. „To musí být tanec! Pohyb je stejně důležitý, jako sledování pálky soupeře. Nepostradatelná je dobrá obrana,“ upozorňuje zapáleně mistr republiky. Na otázku, zda má třeba nějaký talisman, který mu nosí štěstí, odpovídá jednoznačně: „Žádný nemám. Snažím se na hru maximálně soustředit. Vypnout nervy, oprostit se od všeho. Hlavní je vyprázdnit mozek a nemít za soupeře strach. Ten je nejhorší. Strach z vás musí mít soupeř, ne vy z něho!“

Vyhrát republiku byl jeho sen. Teď se netají dalšími cíly.
„Rád bych se dostal a vyhrál mistrovství Evropy. Olympiáda mládeže do 15 let mě loni kvůli věku minula, tak třeba to půjde na tu klasickou,“ plánuje si Alexandr, kterého do soutěže Talent roku přihlásila ředitelka školy. Ceny si váží a je podle něj důkazem vlastního zlepšení.
„Je alespoň vidět, že už jsem v životě něco dokázal. Máma je na mě pyšná a je ráda, že se neflákám po ulicích. Rodiče a učitelé, jako třeba paní Jakubcová, která má se mnou pevné nervy, mě hodně podporují. Za to jim děkuji.“

Za vítězství v soutěži dostal publikace o Táborsku, tričko, propisku a finanční ohodnocení. Co s penězi udělá, má už rozhodnuto. „Mojí neteři je právě jeden rok, takže jí koupím nějaký hezký dárek. Samozřejmě nezapomenu také na sebe a rodiče,“ prozradil.
Téměř sedmnáctiletý Alexandr Kováč ale nevyniká jen v ping–pongu. S tátou s úspěchem objíždí turnaje v nohejbalu, hraje fotbal a cizí mu není ani hudba. Má už tři roky kapelu, v níž hraje na basovou kytaru.

David Peltán