Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech se loni dostala do problémů, kvůli nedostatku kvalifikovaných lékařů jí dokonce hrozil zánik. Situaci se takřka na poslední chvíli podařilo vyřešit, ministerstvo zdravotnictví totiž nabídlo za nástup odměnu milion korun. Lékař se však musel zavázat, že v nemocnici zůstane pracovat minimálně tři roky.

Dětská psychiatrická nemocnice plánuje do roku 2024 další zvýšení počtu lékařů. Informovali o tom ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a jihočeský hejtman Martin Kuba poté, co se sešli s ředitelem nemocnice Michalem Goetzem.

Nyní se o necelých šest úvazků dělí osm dětských psychiatrů, za dva roky by jich v nemocnici mělo pracovat deset. „Vzhledem k počtu našich lůžek a plánovaným terapeutickým aktivitám, což znamená ambulanci a stacionář, je to nejnižší možný počet lékařů na to, abychom dodrželi, co plánujeme,“ uvedl ředitel nemocnice Michal Goetz.

Slavnostní odhalení dopisu od maminky Jana Palacha na českokrumlovském gymnáziu. Portrét Jana Palacha nakreslila Kateřina Vachtová ze sekundy (jinak 7. třídy). Zapěl gymnazijní sbor. Poté k tématu následovalo promítání a beseda v kině.
V Krumlově po 50 letech zazněla slova matky Jana Palacha určená gymnazistům

Šedesát lůžek dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech reprezentuje 13 procent z celkového počtu pedopsychiatrických lůžek v České republice. Od začátku roku, nového vedení i lékařského týmu došlo ke stabilizaci těchto lůžek a zvýšení počtu lékařů a psychologů.

„Opařany, jako jediná nemocnice v republice, mají navíc specializované oddělení pro pacienty s těžkými neuro-vývojovými poruchami. Nově tým lékařů a psychologů v DPN Opařany začíná rozvíjet terapeutický program, určený pro adolescenty se sebepoškozováním a sebevražedným jednáním,“ upřesnila mluvčí nemocnice Jana Sosna Voňavková.

Podle Michala Goetze nyní vše závisí na podpoře zřizovatele, tedy ministerstva zdravotnictví.

To se nepovedlo...
Od sousedů: Holčička si vyjela s traktorem na střechu

„Díky našim akreditacím pro vzdělávání a zaměstnaným atestovaným dětským psychiatrům, kteří jsou zároveň školiteli, přivádíme do personálně silně oslabeného oboru nové lékaře a psychology. Jsem na náš nový tým hrdý a je radost sledovat zájem kolegů o neustálé rozšiřování spektra poskytované péče. Ovšem to, zda budeme moci pokračovat v naší tak nadějně rozběhnuté práci, závisí na ministerstvu zdravotnictví a jeho podpoře,“ uvedl ředitel.

Hejtman Martin Kuba označil DPN Opařany za unikátní zdravotnické zařízení.

„Je potřeba si říct, že něco podobného nevybudujeme tak, že postavíme dům a dáme do něj postele. V případě nemocnice v Opařanech se jedná o organizaci postavenou především na práci lidí. Proto je klíčová zpráva, že Opařany nekončí a navíc se budou dál rozvíjet,“ uzavřel Martin Kuba.

Management nemocnice také plánuje rekonstrukci budovy B tak, aby jednotlivé stanice odpovídaly standardům běžných pediatrických zařízení, tedy vhodných pro moderní a bezpečnou hospitalizaci dětských psychiatrických pacientů.

Jedná se o vybudování dvou až třílůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením, společenských a terapeutických místností pro pacienty, zavedení klimatizace a zároveň modernizaci a rozšíření bezpečnostních prvků budovy. Odhad celkových nákladů je v tuto chvíli okolo 100 milionů korun.

DPN Opařany patří mezi tři jediné specializované pracoviště svého druhu v České republice. Poskytuje péči dětem do 18 let, polovina pacientů pochází z Jihočeského kraje.

Ročně se nemocnice průměrně stará o asi tisícovku pacientů na lůžkách i v ambulantně. Areál se nachází v bývalém zámku, nejdříve zde fungovala psychiatrická léčebna pro dospělé, posléze od roku 1924 se stala speciálním zdravotnickým zařízením pro děti, zřizuje ho ministerstvo zdravotnictví.

Školu fungující v areálu navštěvuje 58 žáků.