VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo školy se raději schovával v lese

Libenice - Jednotřídní obecná škola v Libenicích otevřela brány v roce 1923 pro 27 dětí. Skončila přesně po padesáti letech

7.6.2014
SDÍLEJ:

LIBENICKÁ TŘÍDA. Snímek z roku 1949/50, kdy Antonínu Hrdinkovi bylo devět let. Uprostřed je řídící Josef Tůma. Foto: Archiv Antonína Hrdinky

Přesně na rozhraní táborského a benešovského okresu leží obec Libenice, o níž se v kronikách dočtete již v roce 1436 a zvěsti praví, že tady bývala ještě daleko dříve. Patřila k prčickému panství, na čas se osamostatnila a nyní spadá pod čtyři kilometry vzdálený městys Borotín. Stejně jako její historie, zpestřuje vesnici i budova obecné školy.

Obecná škola v LibenicíchO její založení usilovali Libeničtí sedmnáct let, ovšem na Střezimířské byli v jejich odporu krátcí. Ti chtěli stavbu znemožnit, nebo alespoň co nejvíce oddálit. V tom přišla vhod první světová válka, kdy stavba podobných organizací nebyla zrovna v kurzu.

Obecná škola v LibenicíchTehdejší poměry připomíná ve svém díle Sedlčansko, Sedlecko a Voticko Čeněk Habart: „V roce 1912 rozhodla okresní školní rada v Sedlčanech, že má býti v Libenicích místo samostatné jednotřídní školy zřízena celoroční expozitura. Ale i tomu se střezimířští občané bránili, ovšem marně; školní úřady uznávaly nutnost školy v osadě, tak značně od Střezimíře vzdálené, a jejich rozhodnutí nemohly již žádné protesty zvrátit," popsal.

Střezimířští ale i přes výše zmíněné rozhodnutí stavbu provést nechtěli, tak zemská školní rada zmocnila sedlčanský okresní školní výbor, aby stavbu zajistil na náklad Střezimíře. Návrhy podal stavební rada Kozlík, plány jsou dílem stavitelů Ježe a Krejčího z Tábora.

Dříví se slevou

Roku 1923 Střezimířští ale svůj postoj obrátili. Zničeho nic zdejší školní rada rozhodla, že stavbu přece jen uskuteční.

Pozemek o výměře 1500 metrů a kámen daroval majitel prčického panství Eisenstein, dříví pak nabídl na stavbu se slevou. I přesto budova, kterou realizoval stavitel Karban z Mezimostí, vyšla Střezimíř na 116 892 tisíc korun.

Prvních sedmadvacet školáků z Libenic, Černotic, Boratkova, Předbojova a Borotínka (dnes již zaniklá osada), usedlo do lavic 24. září 1923.
„Prvním učitelem v Libenicích byl Vratislav Gottwald, který tu však vyučoval pouze do 5. června 1925. Onemocněv těžce, dostal dovolenou a zemřel dne 19. května 1926 v lázních poděbradských. Místo něho učila nějaký čas Marie Helikarová a od 1. ledna 1926 Karel Zemín," píše Čeněk Habart.

Řídícího se báli

ANTONÍN HRDINKA chodil do obecné školy v Libenicích mezi roky 1949 – 1951.Čtyři roky po konci druhé světové války přešel z Borotína do čtvrté třídy v Libenicích Antonín Hrdinka (1940) z Boratkova.

Když v roce 1949 poprvé vstoupil do třídy, za katedrou stál Josef Tůma. Ten také učíval děti v Dlouhé Lhotě, Hošticích, Borotíně a v dětském domově v Nemyšli. Do Libenic přišel po druhé světové válce po kantoru Havlovi a ve škole působil až do jejího konce v roce 1973.

„Odjakživa děti z Boratkova chodily do Borotína. V Libenicích jich ale bylo málo, tak jsme museli s kamarádem Pepou Vanžurou přestoupit tam. Nám se ale nechtělo," vypráví Antonín Hrdinka s tím, že v Borotíně bylo na prvním stupni pět ročníků ve dvou třídách.

„Prvního září přišel táta a povídá: Půjdete do Libenic. Šel jsem vyzvednout Pepu a dozvěděl se, že už vyrazil k Borotínu. Tak jsem mazal za ním. Učitel se pak divil, co tam děláme a my mu říkali, jak se nám do Libenic nechce. Doma už čekal předseda obce, že jsme do školy nepřišli," sdělil s tím, že druhého září už kluci museli do Libenic.

Přísný ale naučil

Josef Tůma patřil k těm kantorům, kteří nešli pro ránu daleko a byli hodně přísní. „Myslím si, že i přesto naučil. Vzdělávat pět ročníků je náročné a nepociťovali jsme nějaký handicap, když jsme se vrátili do Borotína. Ve znalostech jsme se vyrovnali spolužákům. V hodině jsme nesměli ani špitnout. Trestal nás i za to, když nám nešlo učení."

Některé děti do školy ani nechtěly chodit: „Bratr se bál tak, že radši zůstal v lese, kde se schoval. Pak ho vodila babička ke škole. On ji obešel, přeskočil plot a už byl pryč," shrnul Antonín Hrdinka.

Že by třeba některý ze školáků na ulici nepozdravil, bylo vyloučené. „Jednou si paní stěžovala. Byla skoro hluchá a neslyšela nás. Ježiš, my jsme dostali. Pak když jsme ji potkali, vraceli jsme se i třikrát, abychom měli jistotu, že nás slyšela," směje se pamětník.

V části budovy býval byt řídícího učitele, v druhé byla jedna třída. Zvláštností je, že škola měla dvě čísla popisná (byt a budova).

Škola přestala sloužit svému účelu přesně po padesáti letech, tedy v roce 1973, a o dva roky později Libenice připadly k Borotínu. „Budova propadla jako majetek státu a využívali ji táborští hasiči jako výcvikové zařízení. V roce 1991 se nám vrátila v restituci. Začala se pronajímat k bydlení. Stále ji vlastní obec," popsal starosta Borotína Antonín Brož její další osud.

Autor: Kateřina Krejčová

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 16 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě Asistent/ka ředitele - projektový manažer. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost zkráceného úvazku (30 hodin). Vhodné pro OZZ, OZP (s max. II.st.inv., OZP na vozíku (bezbariérový přístup), absolventy., Náplň práce (požadujeme): znalost administrace, komunikační a organizační schopnosti, příjemné vystupování, schopnost týmové spolupráce, časovou flexibilitu, dynamiku, kreativitu a samostatnost, vysoké pracovní nasazení, serióznost, preciznost, analytické myšlení, proklientský přístup, výbornou znalost MS Office, Outlook, ŘP sk.B, minimálně středoškolské vzdělání., Zaměstnanecké výhody: stravenky, dodatková dovolená., Kontakt: emailem.. Pracoviště: Asociace poskytovatelů sociálních služeb české republiky, z. s., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: Alice Švehlová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 19 600 Kč

Pracovníci v dopravě a přepravě Vedoucí dopravy a technického zabezpečení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Termín nástupu: dohodou., Požadavky: vzdělání - vyšší odborné, popřípadně úplné středoškolské strojírenské, popřípadně dopravní obory vítány. , Další požadavky: řidičský průkaz skupiny B, znalost práce na PC (Office), alespoň 3 roky praxe v oboru, zkušenosti s vedením pracovního kolektivu., Stručná charakteristika:, - sleduje stav strojního parku, - zpracovává a sumarizuje požadavky na provádění oprav a modernizaci strojů a zařízení, - sestavuje rozpočty a sleduje náklady, - zodpovídá za provádění pravidelných technických kontrol strojního a vozového parku závodu, - zajišťuje revize vozidel, mechanizmů a strojního vybavení, odpovídá za hlášení škody či havárie způsobené provozem motorových vozidel, - vykonává funkci metrologa závodu, - zajišťuje ekologickou likvidaci odpadů, - vede agendy spojené s výkonem funkce, Platové podmínky: třída 10 - od 19 600Kč + příplatek za vedení, po zapracování osobní příplatek., Zaměstnanecké benefity: stravenky, 5 týdnů dovolené, indispoziční volno., Nabídku se strukturovaným životopisem zasílejte na email: pavlikova@susjk.cz do 10.08.2018 nebo na adresu: 390 41 Tábor, Vožická 2107.. Pracoviště: Správa a údržba silnic jihočeského kraje, závod tábor, Vožická, č.p. 2107, 390 02 Tábor 2. Informace: Radka Pavlíková, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem pro výrobu, řízení vysokozdvižného vozíku, práce v nepřetržitém provozu na 12 hod směny, automobilový průmysl. Požadujeme vyučení a praxi v řízení vysokozdvižného vozíku, samostatnost, spolehlivost a zodpovědnost. Platné oprávnění k řízení VZV výhodou. Nástupní mzda od 19 000Kč/měsíčně, po zapracování a započítání bonusů až 29 000 Kč/měsíčně. Nástup je možný po dohoddě ihned., Zájemci se mohou přihlásit zasláním životopisu na email: prace@greiner-perfoam.com., Zaměstnanecké výhody: perspektivní zaměstnání, možnost stravování/stravenky, čtvrtletní odměny, 13. a 14. plat, odměna za výsledek hospodaření podniku, příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené a jiné., Kontakt: telefonicky, emailem, osobně.. Pracoviště: Greiner perfoam s.r.o.tábor, Vožická, č.p. 601, 390 02 Tábor 2. Informace: Hana Jirsová, +420 381 406 734,727 916 866.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.


ZDENĚK STROMŠÍK z Vítkovic může být spokojený.

Sprinter Zdeněk Stromšík pokořil v Táboře český rekord

Na plavbu ze Soběslavi do Plané nad Lužnicí se vydala třicítka vodáků v kostýmech.
30

OBRAZEM: Lužnici ovládli vodáci v kostýmech

V chotovinské mateřské škole je kvůli rekonstrukci i o prázdninách živo

Chotoviny – Navzdory poklidnému průběhu prázdnin je v chotovinské mateřské škole hodně živo. Stojí za tím avizovaná rekonstrukce jejích dvou nejstarších tříd.

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT