VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo školy se raději schovával v lese

Libenice - Jednotřídní obecná škola v Libenicích otevřela brány v roce 1923 pro 27 dětí. Skončila přesně po padesáti letech

7.6.2014
SDÍLEJ:

LIBENICKÁ TŘÍDA. Snímek z roku 1949/50, kdy Antonínu Hrdinkovi bylo devět let. Uprostřed je řídící Josef Tůma. Foto: Archiv Antonína Hrdinky

Přesně na rozhraní táborského a benešovského okresu leží obec Libenice, o níž se v kronikách dočtete již v roce 1436 a zvěsti praví, že tady bývala ještě daleko dříve. Patřila k prčickému panství, na čas se osamostatnila a nyní spadá pod čtyři kilometry vzdálený městys Borotín. Stejně jako její historie, zpestřuje vesnici i budova obecné školy.

Obecná škola v LibenicíchO její založení usilovali Libeničtí sedmnáct let, ovšem na Střezimířské byli v jejich odporu krátcí. Ti chtěli stavbu znemožnit, nebo alespoň co nejvíce oddálit. V tom přišla vhod první světová válka, kdy stavba podobných organizací nebyla zrovna v kurzu.

Obecná škola v LibenicíchTehdejší poměry připomíná ve svém díle Sedlčansko, Sedlecko a Voticko Čeněk Habart: „V roce 1912 rozhodla okresní školní rada v Sedlčanech, že má býti v Libenicích místo samostatné jednotřídní školy zřízena celoroční expozitura. Ale i tomu se střezimířští občané bránili, ovšem marně; školní úřady uznávaly nutnost školy v osadě, tak značně od Střezimíře vzdálené, a jejich rozhodnutí nemohly již žádné protesty zvrátit," popsal.

Střezimířští ale i přes výše zmíněné rozhodnutí stavbu provést nechtěli, tak zemská školní rada zmocnila sedlčanský okresní školní výbor, aby stavbu zajistil na náklad Střezimíře. Návrhy podal stavební rada Kozlík, plány jsou dílem stavitelů Ježe a Krejčího z Tábora.

Dříví se slevou

Roku 1923 Střezimířští ale svůj postoj obrátili. Zničeho nic zdejší školní rada rozhodla, že stavbu přece jen uskuteční.

Pozemek o výměře 1500 metrů a kámen daroval majitel prčického panství Eisenstein, dříví pak nabídl na stavbu se slevou. I přesto budova, kterou realizoval stavitel Karban z Mezimostí, vyšla Střezimíř na 116 892 tisíc korun.

Prvních sedmadvacet školáků z Libenic, Černotic, Boratkova, Předbojova a Borotínka (dnes již zaniklá osada), usedlo do lavic 24. září 1923.
„Prvním učitelem v Libenicích byl Vratislav Gottwald, který tu však vyučoval pouze do 5. června 1925. Onemocněv těžce, dostal dovolenou a zemřel dne 19. května 1926 v lázních poděbradských. Místo něho učila nějaký čas Marie Helikarová a od 1. ledna 1926 Karel Zemín," píše Čeněk Habart.

Řídícího se báli

ANTONÍN HRDINKA chodil do obecné školy v Libenicích mezi roky 1949 – 1951.Čtyři roky po konci druhé světové války přešel z Borotína do čtvrté třídy v Libenicích Antonín Hrdinka (1940) z Boratkova.

Když v roce 1949 poprvé vstoupil do třídy, za katedrou stál Josef Tůma. Ten také učíval děti v Dlouhé Lhotě, Hošticích, Borotíně a v dětském domově v Nemyšli. Do Libenic přišel po druhé světové válce po kantoru Havlovi a ve škole působil až do jejího konce v roce 1973.

„Odjakživa děti z Boratkova chodily do Borotína. V Libenicích jich ale bylo málo, tak jsme museli s kamarádem Pepou Vanžurou přestoupit tam. Nám se ale nechtělo," vypráví Antonín Hrdinka s tím, že v Borotíně bylo na prvním stupni pět ročníků ve dvou třídách.

„Prvního září přišel táta a povídá: Půjdete do Libenic. Šel jsem vyzvednout Pepu a dozvěděl se, že už vyrazil k Borotínu. Tak jsem mazal za ním. Učitel se pak divil, co tam děláme a my mu říkali, jak se nám do Libenic nechce. Doma už čekal předseda obce, že jsme do školy nepřišli," sdělil s tím, že druhého září už kluci museli do Libenic.

Přísný ale naučil

Josef Tůma patřil k těm kantorům, kteří nešli pro ránu daleko a byli hodně přísní. „Myslím si, že i přesto naučil. Vzdělávat pět ročníků je náročné a nepociťovali jsme nějaký handicap, když jsme se vrátili do Borotína. Ve znalostech jsme se vyrovnali spolužákům. V hodině jsme nesměli ani špitnout. Trestal nás i za to, když nám nešlo učení."

Některé děti do školy ani nechtěly chodit: „Bratr se bál tak, že radši zůstal v lese, kde se schoval. Pak ho vodila babička ke škole. On ji obešel, přeskočil plot a už byl pryč," shrnul Antonín Hrdinka.

Že by třeba některý ze školáků na ulici nepozdravil, bylo vyloučené. „Jednou si paní stěžovala. Byla skoro hluchá a neslyšela nás. Ježiš, my jsme dostali. Pak když jsme ji potkali, vraceli jsme se i třikrát, abychom měli jistotu, že nás slyšela," směje se pamětník.

V části budovy býval byt řídícího učitele, v druhé byla jedna třída. Zvláštností je, že škola měla dvě čísla popisná (byt a budova).

Škola přestala sloužit svému účelu přesně po padesáti letech, tedy v roce 1973, a o dva roky později Libenice připadly k Borotínu. „Budova propadla jako majetek státu a využívali ji táborští hasiči jako výcvikové zařízení. V roce 1991 se nám vrátila v restituci. Začala se pronajímat k bydlení. Stále ji vlastní obec," popsal starosta Borotína Antonín Brož její další osud.

Autor: Kateřina Krejčová

7.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Číšník/servírka v Penzionu U Farmáře - brigádně. Součástí práce je závěrečný úklid po akcích. Výhody: strava, nápoje. Kontakt: tel., mailem.. Pracoviště: Jiřina rožďálová, 391 37 Chotoviny. Informace: Jiřina Rožďálová, +420 731 737 733.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 110 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru tiskař - operátor strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: práce na špičkovém strojním zařízení, tiskové, řezací stroje, práce s PC, dobrý zdravotní stav - fyzická zátěž - vhodnější spíše pro muže, po zapracování 3 platy navíc, řtvrtletní a roční odměny, 5 týdnů dovolené, dotované stravování, penzijní připojištění. Pracoviště: Al invest břidličná a.s., divize tapa tábor, Kosova, č.p. 1021, 390 02 Tábor 2. Informace: Jarmila Pešková, +420 381 961 255.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 19 510 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220843 – odborný referent/vrchní referent v Oddělení majetkových daní II. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19510 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -zajišťování agendy fází daňového řízení nebo správy více druhů daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění,, -přijímání a zpracování daňových přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, , -provádění postupů k odstranění pochybností na úseku daně z nabytí nemovitých věcí, , -vyměřování daně z nabytí nemovitých věcí včetně příslušenství a úkony na ně navazující, , -provádění kontrolní a vyhledávací činnosti v rozsahu spravované agendy, , -vedení spisů daňových subjektů k dani z nabytí nemovitých věcí,, -sledování placení daně, evidence daňových nedoplatků a přeplatků., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 2. května 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj - tábor, Budějovická, č.p. 2923, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hřebečková, +420 387 722 287.

Služby - Služby Ostatní služby 16 000 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení pokojská. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: nástup možný ihned, obědy zdarma, práce i v So a Ne, prac. doba 8:00 - 16:00. Pracoviště: Marelax - hotel & wellness knížecí rybník, 390 02 Tábor 2. Informace: Martin Voves, +420 777 281 726.


Ilustrační foto

E.ON Triathlon Team slaví triumf v aquatlonovém Českém poháru

Ilustrační foto
50

Pikl a Kubíčkovi měli v Březnici nabito

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

České Budějovice - Na výstavě Retrohrádky v Jihočeském muzeu najdete unikátní sbírku manželů Šídlových.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT