Hospodářská krize připravuje české lidi o práci a ani Táborsko na své cestě neminula.
S poklesem poptávky po svých výrobcích se musí vypořádat například sezimoústecký Kovosvit. Do konce roku počet svých pracovníků sníží o stovku.
„Lidi jsou v nejistotě, ještě všichni nevědí, kdo z nich výpověď dostane. Já bych to v tomto kole být neměl, ale člověk nikdy neví, kdy na něj ukážou prstem,“ říká pracovník kovosvitské údržby, který si nepřál zveřejnit své jméno.
„Bylo by naivní se domnívat, že se firmě krize vyhne, když největší světové strojírenské podniky i automobilky propustí tisíce lidí. Snižování výroby se nevyhne nikomu v našem sektoru,“ vysvětlil personální ředitel Kovosvitu Josef Schamberger.
V první řadě brány závodu opustí agenturní pracovníci, kterých je v Kovosvitu kolem sedmdesáti.
„Propuštěni budou ale i zaměstnanci, jejichž práce je přímo navázána na zrušené zakázky či na výrobu, která nakonec s ohledem na nižší poptávku nebude vůbec realizovaná,“ dodal ředitel s tím, že cílem je zeštíhlení především podpůrných procesů a zrušení pozic, které snížená výroba nevyužije.


Zeštíhlí i Silon
O hromadném propouštění informoval úřad práce také plánský Silon.
„Ze šesti set pracovníků dostane do konce roku výpověď 129 lidí. Skutečné výpovědi se ale dotýkají pouze pětašedesáti z nich. Osm lidí totiž nastoupí na jiné pracoviště, a to v naší dceřiné společnosti, a ostatním buď není prodloužena smlouva, kterou měli na dobu určitou, nebo odejdou do důchodu,“ upřesnil šéf odborů Silonu Zdeněk Slabý.
Lidé odejdou většinou z výroby, firma ale například zruší i celé provozy jako například ostrahu, zahradu nebo odpadové hospodářství.
„Ještě se s vedením snažíme dojednat, aby se propuštění netýkalo sociálně slabších pracovníků,“ dodal Slabý.
Odboráři navíc pro propuštěné projednávají i uvolnění peněz ze sociálního fondu.
Také plánská firma je napojena na automobilový průmysl, čímž jí chybí zakázky. Vedení proto rozhodlo o zastavení výroby na několika linkách provozu vláken a kompaundů. O dvě pozice zeštíhlí podle Slabého i nejvyšší vedení akciové společnosti.
Silonští odboráři v této nepříjemné situaci ale oceňují kladný přístup vedení firmy k projednávání. O hromadném propouštění lze podle zástupce ředitele Úřadu práce v Táboře Vladimíra Horta hovořit pouze v případě Kovosvitu a Silonu. Ostatní zaměstnavatelé se zatím do tohoto režimu nedostávají.
„První vlna lidí z Kovosvitu definitivně v podniku skončí k poslednímu lednu, druhá pak k poslednímu únoru. V tu dobu se budou o práci hlásit i lidé ze Silonu,“ nastínil zájem o práci Hort.
Úřadu nahlásil propuštění zhruba 50 lidí i bechyňský podnik GR Electronic. Stejně jako táborská Dita ukončil spolupráci lidem se smlouvou na dobu určitou.
„Nás se hospodářská krize také dotýká, neboť pracujeme i pro automobilový průmysl. Daleko více nás ale postihlo zrušení zakázky od firmy Hartmann Rico, která si ji ze dne na den převedla do Čína,“ upřesnila včera předsedkyně představenstva Dity Eva Samcová.
Firma, která je známá svou výrobou vaty či hygienických potřeb pro ženy, připravila v Táboře o práci zhruba 15 lidí. Jejich pracovní náplní bylo skládání roušek pro zdravotnictví. Část lidí se družstvu podařilo převést do nevýrobní sféry. Například na úklid.
To je podle Samcové ale krajním a nevýhodným řešením, které nepřináší zisk.
„Na druhou stranu jsme stoprocentně posílili naše obchodní oddělení, a to z důvodu, aby zajistilo lidem práci na příští rok,“ dodala předsedkyně.
„Strojírenství obecně se propouštění dotýká nejvíc, ale vhodných míst moc není,“ upozornil za úřad práce Hort.
Ze seznamu volných míst, po kterých je ze strany zaměstnavatelů poptávka, úřad pro strojírenské obory nabízí:
strojní technik – 12 míst
seřizovač strojů – 7
soustružník, frézař – 8
zámečník – 5
svářeč – 10
pomocný dělník – 31
mechanik opravář – 10
montážní dělník – 6
Pro nestrojírenskou sféru:
prodavač – 30
řidič NA – 10
obchodní zástupce – 15
strážný – 10
číšník servírka – 20
kuchař – 15.