Do státního smutku a uctění studentů a pedagogů padlých při čtvrtečním útoku ozbrojeného střelce v Praze se kromě profesionálních hasičů zapojila na jihu Čech i celá řada jednotek dobrovolných hasičů. Minutou ticha v pravé poledne uctili zemřelé také členové SDH Košice na Táborsku.

Vláda České republiky vyhlásila na sobotu 23. prosince 2023 den státního smutku za oběti čtvrteční tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při níž zahynulo čtrnáct lidí.

Pietní shromáždění, při kterém přítomní uctili památku obětí střelby na pražské Filozofické fakultě Karlovy univerzity, se konalo také v Soběslavi na Táborsku.
Bolest, smutek i beznaděj. Pietní akce za oběti střelce se konala i v Soběslavi

Na všech budovách Hasičského záchranného sboru České republiky jsou mimo jiné po celý den staženy vlajky na půl žerdi. V poledne navíc hasiči vyjeli s technikou se zapnutým výstražným světelným zařízením bez zvukového signálu před stanice a osádky nastoupené v zásahových stejnokrojích uctily oběti útoku minutou ticha.

„Čtvrtek 21. 12. 2023 se do historie České republiky navždy zapsal černým písmem. Vyjadřujeme hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám obětí a zároveň poctu kolegům ze složek IZS, kteří u hrůzné události zasahovali," uvádějí spoečně jihočeští hasiči na oficiálních profilech. 

Památku obětí útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze uctili v sobotu v poledne na všech stanicích Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. 

K pietnímu aktu se přidali i jihočeští záchranáři.