Boj o svou záchranu již několik měsíců svádí významný český strojařský podnik s 80letou baťtovskou tradicí Kovosvit. V pátek měl schůzku s majitelem Františkem Komárkem i ministr průmyslu Jan Mládek, který se sešel i s předsedou odborů Jiřím Ryzkou. Mají jeho podporu, peníze na stůl jim ale v tržním systému dát neumí.

„Ministerstvo průmyslu je připraveno v dlouhodobém horizontu podpořit firmu všemi prostředky, například při diverzifikaci exportních trhů, protože je zřejmé, že jedním z problémů Kovosvitu je jeho přílišná závislost na Rusku. Bude si muset najít i jiné trhy a závislost na Rusku snížit. Jsme připraveni podpořit ho i na veletrzích, například příští rok v Indii. V tuto chvíli je ale nejdůležitější uvolnění financování Kovosvitu. Veřejná pomoc (půjčka, peníze) je určena pouze pro útlum černouhelného hornictví, ale tady nejde ani o hornictví, ani o útlum. Pokud zmizí finanční problém, může firma docela dobře fungovat, což jí dává šanci na restruktualizaci," uvedl ministr po setkání s Františkem Komárkem pro novináře. Dodal, že se chystá i na setkání s bankéři, kteří jsou pro Kovosvit klíčoví. Odborář Jiří Ryzka se pak vyjádřil k výplatám, na které zaměstnanci čekají. Podle jeho informací stále existuje šance, že by je lidé mohli dostat do konce srpna. 

Jan Mládek zdůraznil, že firma má konkurenceschopné produkty, schopné zaměstnance, je schopná exportovat, ale nepodařily se jí některé finanční operace. "Ty vedly k tomu, že banky pozastavily financování a veškeré příjmy závodu jsou nyní na vázaných účtech a nemá je podnik k dispozici. Myslím si, že pan Komárek vedl firmu po všech stránkách dobře, vyjma  jedné důležité, to jest finanční. To je zdroj problémů, který je třeba nyní vyřešit a já jsem rád, že pan Komárek se k tomu staví čelem a řešení hledá. Hledá ho v jednání s bankami nebo ve vstupu dalšího investora do firmy, aby Kovosvit mohl fungovat i do budoucna."