Šestnáct milionů. Tolik dal zájemce za rekreační areál v Plané nad Lužnicí. Ten od roku 1953 provozovalo a vlastnilo ministerstvo vnitra. Zájem jeho zaměstanců o takový typ dovolené ale opadl, a tak šel do prodeje. Po roce snažení se našel zájemce.Z původní ceny ale muselo vnitro hodně slevit.

„Pokoušeli jsme se areál odprodat od loňského listopadu. Z ceny 22,3 milionu jsme nakonec museli po pěti kolech výběrového řízení slevit na 16,23 milionu,“ řekla Deníku mluvčí ministerstva Petra Schneiderová. Kdo se stanenovým majitelem, prozradit ještě nemůže.Proces odprodejezatím není ukončen. Přestože smlouvu už obě strany podepsaly, čeká se na schválení z ministerstva financí.

O areál přitom měla už dříve zájem i sama Planá nad Lužnicí. „Hned po revoluci jsme se snažili, tedy můj předchůdce, aby areál připadl bezúplatně do majetku města. To se bohužel nepodařilo,“ potvrdilstarosta Jiří Šimánek.Nyní už to podle něj byla hlavně otázka financí.

„Kdybychom nevěděli co s penězi a měli zbytečné miliony, tak do toho určitě jdeme. Areál je sice na zbourání, ale ty pozemky jsou nádherné,“ sdělil Šimánek s tím, že kdyby tenkrát areál získali, řešilo by se hodně věcí v Plané jinak. „Například by tam byl krásný sportovní areál, ten náš za řekou bychom nedělali. Bohužel nám to ale pane neříká, a už říkat nebude,“ zamýšlí se starosta.

Co s prostorem nový majitel plánuje, Šimánek netuší. Podle územního plánu jsou alepozemky určené pouze k rekreaci. Ministerstvo areál postupně rozšířilo o dostavbu jídelny, chatek, čističky odpadních vod, bazénu a úpravnu vody.

„Rozhodnutí o odprodeji areálu předcházelo vyhodnocení perspektivy jeho možného dalšího využití. O jeho prodeji rozhodlo zejména to, že počátkem devadesátých let začal opadat zájem zaměstnanců o způsob rekreace, kterou areál mohl poskytnout. Jeho stavebně technický stav a standard vybavení neodpovídal současným požadavkům, přičemž tyto úpravy by si vyžádaly vysoké investiční prostředky, které bylo nutno vynaložit,“ vysvětlila Schneiderová.

Část areálu se už dříve v restituci vrátila původnímu majiteli, a tak se ministertvo rozhodlo zbývající objekt odprodat.
Další nepotřebnou nemovitostí na Táborsku, které se snaží stát zbavit, je letiště ve Všechově. To zatím neúspěšně prodává obrana. I když už jeden zájemce smlouvu podepsal, později z ní odstoupil.Všechov se tak znovu objevil na seznamu prodávaných objektů. Z původních 139 milionů už ale ministerstvo slevilo na 64 miliony.