Malý Jan je podle slov zakladatele babyboxů v Čechách Ludvíka Hesse už poněkud větší. „Odhadujeme ho na stáří dva až tři měsíce. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale příliš voňavý nebyl. O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. G – centrum, kde se táborský babybox nachází, ani nemocnice jí nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné možnosti jeho dalšího živobytí v rodině prověřit,“ uvedl Ludvík Hess.

Úřední mechanismus podle zakladatele babyboxů spočívá v tom, že OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) a opatrovnický soud nyní musejí prověřit, zda je matka schopná se o potomka starat. „Teprve poté může být dítě vráceno. Maminka chlapce je evidentně nešťastná žena, neví, co chce, a asi ani nebude schopná se o něho starat,“ naznačil Deníku Ludvík Hess. Doplnil, že už se v historii babyboxů ale stalo, že se dítě do původní rodiny vrátilo.

Další případy, kdy babyboxy nabídly miminku novou šanci, najdete zde.

Mnozí jistě mají v paměti i případ z ledna loňského roku, kdy se v píseckém babyboxu stejný chlapec ocitl dvakrát. Chlapeček byl poprvé odložený 7. ledna 2022. Byl pečlivě oblečený a podle přiloženého rodného listu zdravotníci zjistili, jak se jmenuje, kdy a kde se narodil. „Říkejme mu Tobiáš a napišme, že se narodil 20. prosince,“ uvedl tehdy Ludvík Hess. 

Babybox v Písku.
V píseckém babyboxu v pátek někdo odložil chlapečka. Měl u sebe i rodný list

Tím ale příběh neskončil. „OSPOD Tobiáše svěřil do péče babičce a ta na něj zřejmě nestačila. Vrátila jej ve středu 2. února ve 22.37,“ naznačil další vývoj zakladatel schránek pro děti. 

K opětovnému odložení chlapečka ale podle něho vůbec nemuselo dojít. „Orgán sociálně právní ochrany dětí si chtěl zřejmě ulehčit práci a čekal, že když to nezvládne maminka, tak alespoň babička, které chlapečka předali. Ani ona evidentně péči o dítě nezvládla,“ poznamenal tehdy Ludvík Hess. Podle něj je smutné, že jde o první případ dítěte v Česku, které bylo do babyboxu odloženo dvakrát.

Následně se tehdy Deníku ozvala údajná babička chlapce, aby vysvětlila situaci, která ji k odložení chlapce vedla: „Vychovávám od matky Tobiáše ještě jedno dítě, kterému budou dva roky, a péči o takto malé už jsem nezvládla. Bohužel, selhala matka Tobiáše, která mi lhala, že je Tobiáš synem mého syna. To ale nebyl důvod odložení. Matce Tobiáše jsem psala, aby se vrátila a řádně se o syna starala. Odpověděla, že nemůže, protože musí vydělat peníze, aby zaplatila alimenty na pět dětí, které nemá ve své péči.“

Daleko větší štěstí v tomto směru měl Tomášek, kterého našli zdravotníci ve strakonickém babyboxu 18. března 2021. Rozhodně se nejednalo o novorozence. Chlapec vážil už 5,5 kilogramu a odhadem mu byly čtyři měsíce. 

Za pár dní následoval zvrat v případu. Jak 23. března informoval ředitel nemocnice Tomáš Fiala, ozvala se žena, která tvrdí, že je matkou odloženého chlapečka. „Podle jejího tvrzení se ocitla v tíživé situaci a neviděla jiné řešení než chlapečka odložit do babyboxu,“ sdělil. Příběh měl dobrý konec.

Babybox ve strakonické nemocnici zachránil další miminko.
Ozvala se matka chlapečka ze strakonického babyboxu

Ani době koronavirové se nevyhýbaly případy odložených miminek. Přesně takové překvapení připravil pro budějovické záchranáře v roce 2020 březnový výjezd k babyboxu. Byla v něm zdravá holčička a jméno dostala po fialkách - tedy Violka

Své příběhy má například i jindřichohradecký babybox. V roce 2017 se stala 157. odloženým miminkem v historii babyboxů holčička a první zde bylo děvčátko v roce 2010. 

Babyboxy jsou dnes v každém okresním městě v Jihočeském kraji.