Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miminka jistí i přítomnost tatínka na porodním sále

TÁBOR - Záměna novorozeňat je v táborské porodnici téměř nemožná. Muselo by jít s největší pravděpodobností jen o úmysl. Přesto primář dětského oddělení Jan Neškudla pamatuje, že k ní před lety došlo.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Záměna novorozeňat je v táborské porodnici téměř nemožná.Foto: Romana Šatrová

„Trochu jsem o tom také přemýšlela, ale k porodu šel i manžel, tak jsem byla klidná. Dnes vím, že je to asi nemožné,“ řekla nám Vladimíra Broukalová ze Soběslavi, která v pondělí přivedla na svět svou druhou dceru. V těchto dnech není zřejmě jedinou rodičkou, které v mysli proběhla třebíčská kauza záměny dětí.
Primáři dětského i gynekologického oddělení Jan Neškudla a Jiří Holub považují takovou chybu v táborské nemocnici téměř za vyloučenou. Muselo by jít zřejmě o úmysl. Podobný případ, jenže s daleko mírnějším dopadem, se přesto v této nemocnici stal. Zhruba před třiceti lety.

Trojí jištění

To, že si rodička odveze domů své pravé dítě, jistí nemocnice hned několika způsoby. A nezáleží přitom, zda jde o porod fyziologický, tedy přirozený, nebo o operativní, kdy miminko přijde na svět císařským řezem.
„Základní krok k vyloučení záměny dětí jsme udělali na počátku osmdesátých let zavedením roomingu, kdy je matka se svým dítětem hned od porodu až do odjezdu domů. V tom byla táborská nemocnice průkopníkem, v kraji jsme byli první nebo druzí, kdo rooming zavedl,“ naznačil Neškudla první stupeň ochranného systému.
Druhou pojistkou je značení dítěte a matky. Každý novorozenec již na sále dostává nesnímatelnou pásku na zápěstí se jménem, číslem porodu, rodným číslem a jménem matky. Pořadové číslo porodu se mu napíše i na hrudník a na nožičku ještě jednou jméno. Shodné číslo nosí na ruce až do odchodu z porodnice i matka.
Dokonalost systému pak dovršuje i přítomnost člena rodiny přímo na sále. Dnes až 95 procent rodiček této možnosti využívá. A který tatínek by tuto vzácnou chvíli nefotografoval? Stává se přímým svědkem porodu i další manipulace se svým potomkem a o možné záměně pak lze stěží i jen uvažovat. Navíc zkušené sestry říkají, že naprostá většina matek si obraz svého dítěte téměř okamžitě vrývá do paměti.

Dozor otce

„Na operačním sále při porodu císařským řezem se více rodiček nesetkává, to se nestává. Stroprocentně synchronně nerodí více žen ani klasickým způsobem,“ naznačil gynekolog. Přesto se na sále může více žen setkat. Dětská sestra pak ale nejdříve kompletně ošetří jedno dítě a již označené je uloží k matce a teprve potom jí porodní asistentka od druhého porodu předá další miminko. Ošetřování dítěte navíc opět sleduje bedlivý otec, takže je s ním v neustálém kontaktu.
„Výjimka nastává při záchraně života dítěte, to jde označování stranou, ale právě v těchto případech je záměna ještě více nemožná,“ doplnil praxi primář Holub.

S dobrým koncem

Primář Neškudla, který má v nemocnici odslouženo o něco víc let než jeho kolega Holub, si pamatuje, že k záměně dětí v Táboře došlo. Měla však nesrovnatelně menší dopad.
„Stalo se to někdy v polovině sedmdesátých let, kdy jedna maminka odešla s cizím dítětem. My jsme to ale hned zjistili a okamžitě za ní jeli domů,“ vzpomíná dnes již s úsměvem.

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Narodili se na Táborsku

Tábor - Přinášíme přehled miminek, která se narodila v táborské porodnici v době od 9. do 15. října.

Pro voličský průkaz už jen do 16 hodin

Tábor/ANKETA/ - Všechny obecní úřady, které disponují seznamy voličů, vám vydají voličský průkaz pro případ, že chcete volit mimo své trvalé bydliště.

Představujeme prvňáčky ze základních škol v Soběslavi

Táborsko - Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Táborsku.

Lékárny a praktičtí lékaři ve středu stávkují

Táborsko /ANKETA/ - Do středeční stávky se na Táborsku chystá zapojit až 90 procent praktických lékařů. Vadí jim povinnost vydávat elektronické recepty, jež označují za nedopracovaný paskvil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení