Další vyhozené peníze. To si myslí o stavbě parkovacího domu vedle hotelu Dvořák lidé ze Starého města. „Žádný parkovací dům tady nechci, vždyť je to k ničemu. A stejně to nikdo nevyužívá,“ odmítá myšlenku postavit v budoucnu patrové parkoviště na Starém městě jeho obyvatelka Jaroslava Nováková.
Parkovací dům u bývalého pivovaru mohl teoreticky už stát. Investorem měla být firma Dvořák, ale protože během projektových příprav přešla pod název Galerie Dvořák, opozice v čele s komunisty smlouvu napadla. Radnici nezbývalo, než se se soukromou firmou finančně vypořádat a zaplatit jí za provedený archeologický průzkum a přípravu projektu tři a půl milionu korun.

Plochu u hotelu Technické služby Tábor nakonec vyasfaltovaly, vzniklo téměř devadesát nových parkovacích míst, parkovací automaty a od loňského roku parkoviště provozuje město prostřednictvím TST samo.

„Parkoviště je plné. Od ledna došlo ke změnám, kdy dvacet míst ve východní části a dvacet míst u silnice patří rezidentům a padesát míst u Hradební ulice návštěvníkům města,“ sdělil jednatel TST Zdeněk Novák. Podle něho by se parkovací dům v těchto místech nezaplatil. Zatímco současná plocha nabízí 90 míst, v parkovacím domě by jich bylo jen zhruba o tři desítky více. A jedno by vyšlo na milion až milion a půl. Parkovací dům pod Střelnicí je ukázkou toho, že řidiči raději volí asfaltové plochy.

Místostarosta Jiří Bartáček pohlíží na věc z jiného úhlu. „Je to celoevropský trend. Všude ve světe se staví parkovací domy. Současné vedení radnice už to nerozhodne, ale určitě tam v budoucnu parkovací dům město postaví,“ tvrdí Bartáček. A zdůvodňuje svůj názor zvyšujícím se počtem vozidel v Parkingu pod Střelnicí. „Stavba dalšího parkovacího domu je podmíněna penězi. Je to otázka pro zastupitele, kteří přijdou po podzimních volbách,“ dodává Bartáček. Podle něj tak 3,5 milionu korun za projekt nazmar nepřijde.

Vývoj parkovací politiky v Táboře dává více za pravdu jednateli Novákovi. Řidiči upřednostňují volná parkovací místa než domy. Parkovací dům pod Střelnicí se přes veškeré úsilí radnice velké oblibě netěší.

Alena Řezáčová