Osmiletá Natálie Kadlecová z Tábora jela historickým mikulášským vlakem poprvé avýlet s nezapomenutelnou atmosférousi moc chválila. "Bylo to moc krásný, od Mikuláše jsem dostala bonbony a perníčky, protože jsem byla hodná. S rodiči jsem ale musela bránit brášku Šimona, kterého si chtěl čert vzít do pekla. My jsme ho ale nedali," řekla rozhodně.

Také Natálčin otec si akci Klubu přátel elektrické dráhy chválil. "Je dobře, že se v Táboře něco takového dělá. Pro děti je to výborná věc," soudil otec Michal. V jedoucím vlaku hrálak poslechutáborská kapela Kocábka.

Historie

Jedná se o jednoho z nejpopulárnějších svatých v řeckých a latinských církvích. Je zajímavé, že o Svatém Mikuláši se zase tak moc neví, jak bychom předpokládali. Je však jasné, že se jedná o historicky skutečnou postavu. Mikuláškolem roku 300 působil jako biskup na jihozápadě malé asie v Myře, tehdejší Lykii, dnešní Turecko. Během doby Galeria Valeria Maxima za jehož vlády bylo veliké pronásledování křesťanů byl Mikuláš v zajetí v žaláři a mučen. Datum jeho přesného úmrtí není známo, ale ví se, že zemřel 6. prosince někdy kolem roku 343-352 jako oběť pronásledování křesťanů.


Legendy a zázraky
Po jeho smrti se rozšířilo mnoho legend o jeho velkorysé štědrosti. Tyto legendy jednou povídají o tom, jak Sv.Mikuláš vrátil zpět životy tří chlapců, které zlý hostinský zabil a naložil v soli do sudu. Důležité však je prvek navrácení života. Někteří pisatelé, kteří dnes převyprávějí tuto legendu uvádějí pouze to, že je ochránil před smrtí. Vynechávají tak prvek vzkříšení, který se jim může zdát až příliš "zázračný", a nebo se jen chtějí vyhnout zdánlivé morbiditě celého příběhu. Neuvědomují si však, o co celý příběh ochuzují a na co navazují další tradice. Takový příběh je totiž obrázkem toho, že Svatý Mikuláš porazil ďábla zosobněného hostinským, a vzkříšením dětí přemohl smrt. V Itálii děti dodnes dostávají dárky tzv. "Befany", tento název pochází pravděpodobně z řeckého slova "Epiphany" neboli Epiphaino, což mluví o vtělení Krista. Jedná se tak o příběh Kristova vítězství nad ďáblem.
Jiná legenda praví, že uchránil životy tří mladých dívek před prodáním do otroctví a životem v bídě, neboť po tři noci vhazoval váčky se zlaťáky do okna domu jejich otce, aby se tak dostali z dluhů a nalezli svobodu. Podle jiných je také nechával na schodech domu, a nebo je vhazoval komínem. Údajně také učinil mnoho zázraků, mezi které patří záchrana celého města před hladomorem, když zázračně rozmnožil mouku.


Mikuláš dnes
A asi právě legendy o jeho štědrém charakteru vedli k dnešní tradici, kdy Svatý Mikuláš rozdává dětem spousty dárků, pamlsků a sladkostí. Mohla však k tomu vést také tradice známá z Německa a východní Francie. Zde dříve na určitých církevních školách dali na jeden den vládu nad svými žáky jednomu z nich, a on pak celý den jen rozdával samé sladkosti a bonbóny svým spolužákům.