Pobytové výjezdy do ciziny jsou součástí výuky na základních školách už dlouhodobě. Ani v současné době, kdy Evropou zmítá uprchlická vlna, ředitelé zájezdy neruší. Rodiče i děti totiž o výlet do ciziny stále stojí.

„U nás jsme se setkali pouze s jedním tatínkem, který se ptal, jestli je v téhle složité době na cestování vhodná chvíle. Nakonec jeho syn na kurz do Anglie i do Berlína ale odjel. Vyhrává nám totiž olympiády, tak jel za odměnu," říká ředitelka mladovožické základky Hana Váchová, jež se s dětmi vrátila z cest před týdnem.

„V Berlíně se v televizi objevila zpráva, že na periferii vyhodili do povětří halu, ve které měl vzniknout uprchlický tábor. My v centru ale byli v bezpečí."
Hana Váchová, ředitelka

Ani během samotného zájezdu výletníci do přímého kontaktu s imigranty nepřišli. „Když jsme se vraceli z Londýna, zahlédli jsme jen stany utečeneckého tábora v Calais. Projížděli jsme tudy ale o půlnoci, takže většina dětí spala. V Berlíně se zase v televizi objevila zpráva, že na periferii vyhodili protestanti do povětří halu, ve které měl vzniknout uprchlický tábor. My v centru ale byli v bezpečí," ujišťuje.
Také děti z druhého stupně borotínské základky odjely na výměnný pobyt do Anglie v plném počtu, přestože se o ně rodiče báli. „Ubytovali jsme se poměrně daleko, až v Severním Walesu. V Londýně jsme strávili jen den, takže do kontaktu s uprchlíky jsme samozřejmě nepřišli," říká ředitelka školy Lenka Pípalová.
Ani Milan Vedral z Chýnova by své dceři Kateřině (15) v dalším školním výletu do Anglie nebránil. „Není důvod bát se, pustil bych ji znovu, kdyby chtěla, " říká.

Větší obavy než z uprchlíků měly školy spíše z cestovních kontrol a ubytování v cizích rodinách. „Připravovali jsme děti spíš na to, aby si z nedělaly legraci z kontrol, abychom se nedostali do nepříjemností. Děti podle mě na uprchlíky ani nemyslely, spíš se bály cizího prostředí. Mnohé z nich byly poprvé v zahraničí a bez rodičů," říká Lenka Pípalová.

Uprchlické téma podle jejích slov ve škole před odjezdem ani neřešili. Cestovky je totiž dopředu o situaci v jejich cílových destinacích informovaly. „Naše cestovka vypravuje kolem deseti školních zájezdů týdně, tak jsme neměli důvod jí nedůvěřovat. Během cesty nás dost uklidnili i řidiči a průvodkyně, protože se ani oni s žádnými uprchlíky za poslední dobu nesetkali," tvrdí ředitelka.

Autor: Kateřina Šímová