Tábor/ Počítačový gigant Microsoft míří do Tábora. Pro školicí středisko pedagogů si v Jihočeském kraji vybral táborskou průmyslovku. Dnes zahájí první kurz zaměřený na aplikaci Office.
Střední průmyslová škola strojní a stavební v Táboře disponuje jak certifikovanými lektory, tak nadstandardním vybavením, pro které byla škola vybrána z dalších 139 v kraji. „Máme šest učeben a více než sto padesát počítačů. Čtvrtinu z nich každý rok obnovujeme, protože programy pro grafiku a design mají na počítač maximální nároky,“ uvedl ředitel školy Marcel Gause.
Podle počítačového koordinátora školy Martina Klímy má Microsoft velice dobře zmonitorované školy, jejich odbornost a vybavenost. Táborská průmyslovka spolupracuje s americkou společností již od roku 2002.
Učitel nestačí
„Pedagog mnohdy nemůže žákům v jejich vědomostech v oblasti informatiky konkurovat, proto shledávám kurz pro pedagogy jako velice přínosný. Vzdělanost žáků se v této oblasti neustále zvyšuje a dnes už mají úplně jiné znalosti než jejich předchůdci před pěti lety. Učitelé budou v obraze a budou moci žákům přinejmenším poradit,“ zhodnotil kurz Klíma.
Připustil, že málokterý pedagog by dnes svému studentovi odpověděl na stále záludnější otázky z informatiky. Rozdíl generací je v oboru hodně znát.
„Posláním centra je naprosto bezplatně poskytovat vzdělání všem zaměstnancům škol v Jihočeském kraji, kteří cítí potřebu neustále pracovat na svém profesním růstu a držet krok se žáky v oblasti informačních technologií. Měli by také být schopni připravit své studenty na vstup do reálného života, úspěšnou existenci v praxi či na vyšších stupních škol,“ prohlásil Jan Martínek ze společnosti Microsoft.
Dnes se učitelé seznámí s tím nejnovějším, co aplikace Microsoft Office přináší.
Kurz začne v osm hodin, trvá jeden až tři dny a je určen pro pokročilejší uživatele.
„Trendem každé školy jsou mimo hlavní činnosti i další formy vzdělávání,“ nastínil vedoucí krajského odboru školství Jiří Moravec. „Certifikované kurzy v oblasti informatiky poskytuje také například písecká průmyslovka. Certifikáty v oblasti cestovního ruchu kupříkladu vydává obchodní škola Husova v Č. Budějovicích,“ dodal. Za pět až šest let prý dojde k velkému poklesu žáků a každá vedlejší aktivita přináší školám cenné zdroje financí.
„Informovanost učitelů v oblasti rychle se rozvíjejících technologií patří k základním předpokladům pro efektivní vzdělávání žáků a studentů. Je zbytečné učit, co bylo moderní před lety. Podstatné je učit to, s čím se studenti setkají v praxi,“ vyslovil základní poselství projektu Gause.
Počítačová firma sice náklady na školení hradí, ale podle Klímy bude muset část zaplatit i táborská škola. Další vzdělávací aktivity jsou prý v jednání, například správa sítí ve školách.