Zjistily 14 žen s nakažlivými chorobami. Sociální poradenství a testy na HIV, syfilis a hepatitidy typů B a C poskytuje sdružení ženám ze sexuálního byznysu zdarma. Od června společnost otevře v Českých Budějovicích po Praze a Brně třetí poradenské a zdravotní centrum.

Loni zdravotní a sociální pracovnice sdružení v Jihočeském kraji navštívily 42 nočních klubů a oslovily 547 žen poskytujících sexuální služby. „Z nich projevilo zájem o testy 295 klientek. Za rok jsme pak provedly celkem 436 vyšetření na HIV, 416 vyšetření na syfilis, 175 vyšetření na hepatitidu typu B a 176 vyšetření na hepatitidu typu C. Ze všech provedených testů byla klientka v jednom případě pozitivní na HIV, sedm klientek na syfilis, dvě na hepatitidu B a čtyři na hepatitidu C,“ uvedla zdravotní sestra Milena. Loni byl jihočeský tým rozšířen, a jeho terénní práce tak mohla být pravidelnější. Je zaměřena především na města a oblasti, kde je prostitutek víc.

Jde hlavně o příhraničí a místa, jako České Velenice, Dolní Dvořiště, Strážný, Studánky, České Budějovice, Tábor, Písek, Strakonice, J. Hradec, Kaplice, Prachatice, Vyšší Brod, Rožmberk a okolí Lipna.

„V kraji se objevuje jak klubová, pouliční, tak i privátní prostituce. Za ženami vyjíždíme minimálně čtyřikrát do měsíce,“ uvedla sociální pracovnice Monika. Provozovatelé klubů je často sami oslovují, chtějí vědět, kdy zase přijedou.

Občanské sdružení Rozkoš bez Rizika je nestátní nezisková organizace. Založena byla v roce 1992.

Cílem sdružení je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a také snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce.