Divadelní a osvětový spolek „Fikar“ byl založen v r. 1998 a navazuje na činnost stejnojmenného čtenářsko - ochotnického spolku, který působil v Nadějkově v letech 1898 - 1964. Nazván byl na počest místního vlasteneckého faráře, starosty a prvního poštmistra Antonína Čechoslava Fikara (1812 - 1866). Jeho hlavním cílem je obohatit společenský a kulturní život v obci a zapojit do něj veškeré obyvatelstvo, především děti a mládež. Tak je psáno na webových stránkách nadějkovského spolku divadelního.

A to se jim dosud opravdu daří. „Když hrajeme doma, sál praská doslova ve švech. Jeho kapacita nestačí. Kromě všech židlí naše představení obsadí i dodané lavice a kdo se nevejde, tak prostě zůstane stát. Takový zájem je neuvěřitelnou motivací, je to pohon, který spolek žene dál,“ říká principál spolku Jaroslav Souček a hned si chválí úžasné vztahy, které mezi ochotníky panují. Mezi sebou jsou si všichni rovni. Neexistuje zde žádná hierarchie jako v občanských povoláních.

Jeho bydlištěm je Praha, ale Nadějkov má pod kůží od roku 1966, kdy do něj začal jezdit a zdědil chalupu po babičce. Z hlavního města pochází i režisér spolku Jiří Jiroutek. Jinak se v něm angažují jenom místní. Pouze ti, co ve spolku začali hrát coby děti, a ti co po studiích zakotvili mimo Nadějkov, se vracejí. Pravidelně na zkoušky a na představení. Přijdou všichni, kteří v něm mají co na práci. A přijdou rádi.
„Ne vždy jim to ale zaměstnání dovolí, takže máme samozřejmě alternace. Hrací kalendář sestavujeme vždy rok dopředu, takže nikdo neví, jestli na něj například v práci nevyjde služba,“ dodává principál.

Spolek se může chlubit mladou krví. Možná by ti starší mohli pomýšlet na divadelní důchod, ale podle jejich aktivity to tak ani zdaleka nevypadá.
Pro spolek žijí všichni. Všechny věkové kategorie. Každý, kdo může, pomůže. Vším, co umí. I kulisy si vyrábějí sami. „Opravdu velkou zásluhu na tom všem má velmi obětavý Pavel Dvořák starší. Kostýmy nakupujeme v sekáčích, sháníme po známých nebo sáhneme do skříní doma. V současně hrané divadelní komedii „Vydrž miláčku“ skončil i kožich manželky. Jde o hru z módního elegantního salonu a kožichy jsou ve scénáři. Pravý norek musela nahradit umělotina, stejně tak kožich z ocelota,“ vysvětluje Souček.

Na podobné rekvizity peníze neplýtvají. Finančně jim každoročně pomáhá obec z dotace na kulturu a různí sponzoři. Hrát divadlo většinou bývá téměř ztrátová záležitost. Při vzniku souboru si nakoupili jen nejnutnější technické vybavení, které postupem času obměnili, do nadějkovského sálu pořídili židličky. Ještě že nemusí platit nájem.

„Nájemce hostince nás nechává v prostorách zkoušet a hrát zadarmo, a tím se stává naším dalším sponzorem. A za uskladnění všech rekvizit, kulis a kostýmů v několika objektech také naštěstí neplatíme. Rádi bychom své prostory, ale to by pro nás bylo finančně zatím nedostupné,“ zmínil Souček.
Mezi nejdražší položky ve výdajích bývá uvedení inscenace. „Se všemi poplatky za autorská práva vyjde uvedení nové inscenace kolem 30 až 35 tisíc. Hrajeme převážně hry zahraničních autorů a každý má svého agenta. Ještě že jsou většinou k ochotníkům milosrdní. Jednou jsme dokonce měli anglickou hru za paušál tisíc pět set korun a mohli jsme ji hrát během roku bez omezení. Něco stojí i překladatel. Z těchto všech nákladů následně vykalkulujeme částku, kterou potřebujeme za představení získat. Nesmíme zapomenout ani na přímé náklady na kulisy, dekorace, cenu za dopravu a další, aby nám vyšla cena, za kterou hrajeme,“ nastínil povinnosti principál ochotníků.

#nahled|https://g.denik.cz/52/80/ftg_hra_divadlo_fikar5_03042011_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/52/80/ftg_hra_divadlo_fikar5_03042011.jpg|Divadelní a osvětový spolek Fikar z Nadějkova hraje představení „Vydrž, miláčku“.#

Do pokladny putují i peníze z výměnných představení. Herci hrají za večeři a nápoje. Co se vybere na vstupném, zůstane hostiteli.
Nadějkovští vše, co kdy vydělali, zpátky investovali. zpět do souboru. Nakoupili lepší techniku a vybavení sálu. I o tu se starají sami. Před představením, ještě než se herci obléknou do kostýmů, připraví vše potřebné. Postaví kulisy. Připraví světla na nasvícení scény. A nejde o nějakou chvilkovou záležitost. Na takové představení, které minulou sobotu hráli v Chotovinách, začali v Nadějkově balit a nakládat kulisy již v 15,30 hodin.
Fikar hraje před publikem nejen na Táborsku. Každý rok se představí i na prknech pražského Činoherního klubu. „Tam nehrajeme za peníze. Je to pro nás prestiž a potěšení, když víme, kdo všechno byl před námi na jevišti, v šatně, na čí židli sedíme,“ vyznal obdiv k hereckým profesionálním kolegům z Činoherního klubu principál.

Každý podzim pořádají v Nadějkově Fikarské slavnosti, na které se sjedou většinou amatérské divadelní a hudební soubory, ale také profesionálové, jako například letos sopranistka Simona Šaturová – Houdová, která uvedla koncert v nadějkovském kostele. Dobrovolné vstupné bylo věnováno na opravu varhan .

Na své si přijdou malí i velcí diváci. Fikar má i skupinu loutkoherců, která je možná lepší než činoherci. Ale dospívající děti odcházejí dál studovat a začíná být problém, kdo bude se čtyřicet centimetrů vysokými marionetami v divadle hrát.

Činoherci mají na repertoáru pro tento rok komedii „Vydrž, miláčku“. Již pozítří ji uvidí diváci v Ražicích a kromě dalších představení po jihočeském kraji se s ní 16. dubna představí Nadějkovští i na postupové přehlídce venkovských divadelních souborů v Trhových Svinech. Tam získali již několikrát ocenění za herecké výkony a také za režii.