"Celkem třináct zdraví nebezpečných vzorků alkoholu, jeden metylalkoholem otrávený muž z Písku, který zdárně a bez následků přežil, tisíce kontrol hygieniků a celníků i šestnáct podnětů pro policii kvůli překročení hladiny metanolu nebo isopropylalkoholu," shrnoval půl roku po odeznění metanolového dění jihočeský Deník. Naštěstí pančovaný a zdraví škodlivý alkohol si v jižních Čechách nevyžádal lidský život či ztrátu zraku.

Vzpomínáte na zákaz prodeje tvrdého alkoholu a vyhlášení prohibice? A jak se dotkla života běžných Jihočechů a jaké největší problémy se v kraji objevily?

Podle tehdejšího vyjádření hygieniků i policie byla na jihu Čech výrazně lepší situace než v minimálně polovině republiky. Zatímco sedm krajů hlásilo oběti na životech, v jižních Čechách v souvislosti s metanolem nikdo nezemřel. Problémy měl jen muž z Písku, který pár dní ležel v nemocnici s podezřením na otravu. Podezřelý alkohol nezakoupil na jihu Čech, ale pil ho při oslavě na Slovensku.

Lidé si nechali testovat lihoviny

František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Budějovicích pro jihočeský Deník tehdy uvedl, že s podezřelými vzorky lihovin hygieniky během tří prosincových týdnů navštívilo 392 Jihočechů. Přinesli 662 vzorků, šestnáct bylo závadných a z toho u třinácti hygienici vyhodnotili možnost akutního poškození zdraví.

Lidí otrávených metanolem přibývá. Hygienici otestují lihoviny zdarma.
Hygienici zdarma prověří alkohol

„Na základě zjištěných výsledků jsme předali policii celkem 16 podnětů s překročením na metanol nebo isopropylalkohol," popsal zástupce hygieniků s tím, že isopropanol se objevil v jedenácti případech, metyl v pěti. Z toho u jednoho vzorku šlo o nepatrné překročení stanoveného limitu.

„Jako příčinu nedostatku jsme vyhodnotili technologický problém při výrobě, nikoliv záměr," dodal František Kotrba. Přítomnost isopropanolu, který bývá součástí rozpouštědel nebo čističů, ale podle něj jasně dokazuje, že testovaný alkohol výrobce nelegálně udělal z denaturovaného lihu.

Stíhání pachatelů

V souvislosti s otravami stíhala policie kolem sedmdesáti lidí v celé republice. „Samostatnou kauzu jsme neřešili, zjistili jsme jen dílčí poznatky, a ty jsme předali kolegům, kteří vyšetřování vedli na Moravě," potvrdil v roce 2012 Deníku krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Například policisté na Jindřichohradecku hledali člověka, který na oslavu narozenin, kde bylo na 70 účastníků, donesl rum s metanolem.

Metanolová kauza v číslech:
První potvrzená oběť zemřela 3. září, česká vláda 14. září vyhlásila plošnou prohibici na prodej tvrdého alkoholu s obsahem nad 20 procent čistého lihu. Deset dní na to policisté oznámili, že znají zdroj jedovatého metanolu.
Policejní vyšetřování nakonec rozkrylo síť obchodníků s pančovaným alkoholem. Vyústilo v případ s největším počtem obviněných v dějinách české kriminalistiky. Doživotí u soudu dostali Rudolf Fiana a Tomáš Křepela.
Sedmačtyřicet potvrzených českých obětí, desítky hospitalizovaných.

Kontroly hygieniků

Krajská hygienická stanice zahájila pět správních řízení a další připravovala. Podle Františka Kotrby dostal jeden provozovatel po odvolání pokutu 4000 korun. Další dva subjekty čekala pokuta 20 tisíc korun.

Krom toho zjistili hygienici dalších 223 drobných závad, které s provozovateli vyřešili sjednáním nápravy během kontroly nebo zpětným doložením chybějících dokumentů. Nejčastěji se totiž jednalo právě o nedostatky v dokladech k prodávanému a skladovanému sortimentu.

Lihoviny v jindřichohradeckém Fruku-Schulz se vyrábějí z potravinářského lihu, který přichází od dodavatele s atesty. Výrobky prochází několikastupňovou kontrolou, aby byla zajištěna jejich nezávadnost.
Kontrola na Táborsku odhalila podezřelý rum

Kontrola například na Táborsku odhalila podezřelý rum s etiketou jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz, a to v jedné venkovské restauraci. Odhalený byl barel označený jako Tuzemák – Jindřichův Hradec, avšak bez známek kolku a bez veškeré dokumentace. Podle sdělení provozovatele byl tento barel dodán na kontrolovanou provozovnu jeho kamarádem.

Šéf jindřichohradecké likérky Josef Nejedlý v reakci na zmíněnou informaci tehdy Deníku sdělil, že by nejdříve musel barel s označením vidět. „Na naší čerpací stanici stáčený rum od loňska podle novely zákona kolkujeme. Takže by musel být zakoupený před dvěma roky, kdy se ještě nekolkovalo, což je velice málo pravděpodobné, takže od nás určitě není," reagoval Josef Nejedlý.

Fruko-Schulz J. Hradec. Ilustrační foto.
Metanol dnes hlídají kamery

Vláda přijala po metanolové aféře řadu legislativních změn, které se týkaly například zavedení koncese na prodej alkoholu. Kamerovéh dohledu nad kolkování… Ministři novelu schválili 6. března 2012.