VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městský  pivovar  v hradě  vyrostl  ze 70 tisíc  cihel

Tábor – V předchozím díle, který vyšel v Táborském deníku 10. listopadu 2012, jsme opustili Tábor v září 1649, kdy z něj odtáhlo švédské vojsko, aby už při jejich odchodu město zasáhla morová rána. 

24.11.2012
SDÍLEJ:

Poblíž věže Kotnov stávala ještě jedna podobná věž. Na jejím místě vyrostl v 17. století pivovar. Foto: Josef Musil

Tábor se v té době zmítal už několik desetiletí ve stavu zbídačenosti, a to chudák netušil, že osud mu chystá řetězec dalších ran.

Chmurný ráz posledních textů alespoň trochu vyvažme vyprávěním o něčem příjemnějším. O táborském pivovaře.

Pivo se v Táboře vařilo od jeho založení ve velkém počtu domácích pivovarů při takzvaných sousedských várkách. Před zničujícím požárem roku 1559 dosahovala jeho roční produkce 45 tisíc hektolitrů a táborské pivo se pilo široko daleko v tehdy rozsáhlém táborském panství.
Od druhé poloviny 16. století se však hospodářská situace města zhoršovala. Na konci století konšelé přemýšleli, jak naplnit prázdnou městskou pokladnu a přišli na nápad – pivo začne vařit i samotná obec jakožto instituce a  sama ho ze svých obecních várek bude prodávat poddaným. Dosavadním sousedským várkám tím vznikne jednak konkurence a jednak se  várečníkům zmenší odbytiště pro jejich produkci.

Měšťané „utřeli"

Dokážete si asi představit tu „radost" měšťanů, jakmile se o takovém rozhodnutí dozvěděli. Podle měšťanských privilegií směli totiž do té doby vařit pivo ve městě jen oni. A najednou se má vařit a hlavně prodávat jakési obecní pivo nejen po dalekých vesnicích, nýbrž i vedle vrat měšťanských pivovárků a domácích šenků! Ačkoli, jak radnice slibuje, pouze pšeničné, zvané bílé. Vaření silnějšího ječného piva bude i nadále výsadou měšťanů.

Konšelé později svůj krok omluvili následující zprávou: „Poněvadž tato obec mnohými případnostmi u velké dluhy přišla, aby tudy vařením bílého piva jak na vesnice, tak na město toto obci této spomoženo býti mohlo, ač sice od mnohých sousedův nemalá překážka  v tom  se  díti  chtěla, ale nic svésti a z toho převrátiti nemohli."

Je škoda, že se písař více nerozepsal hlavně o těch nemalých překážkách, které měšťané kladli radnici, a také o tom, jakých prostředků radnice použila, aby dosáhla svého.

Mít vlastní pivovar

Neví se přesně, kdy obec začala vařit svoje pivo; nejspíš se to stalo někdy na počátku devadesátých let šestnáctého století. Mohlo to být roku 1594, z nějž pochází usnesení:
„Poněvadž se z vaření piva bílého pro lidi poddané do vesnic jakýž takýž užiteček vyhledává a jistá suma peněz na tento čas do 180 kop se našla, aby ta várka na vesnice jíti mohla. Várka sousedská se při všech sousedích zachovává."

Z let 1594 a 1595 se také zachovala registra, založená na vaření piva k obci a na poddané. Sepsal je Martin Nedělka, jeden ze správců nad obecními várkami. Uvedl, že obec uvařila pivo z 530 džberů (strichů) pšenice, jak obecní, tak zakoupené. Dodnes není známo, kde tehdy obec měla svou sladovnu ani čí pivovar si pro svoje várky pronajímala.

Vařit ale v cizím pivovaře, to není účelné. Zvláště když se obci její podnikatelské počínání osvědčilo a zalíbilo. Chtělo by to samostatný pivovar. Výlučně městský.

Opět se neví, v čí hlavě se ten nápad zrodil, čí ruce pro něj na vlivných místech zvedly ruku a kdy přesně stavba městského pivovaru započala. Muselo k tomu dojít někdy v letech 1612 až nejpozději 1614. Z toho roku existuje zápis, že Václav Hubatý, úředník nad poddanými a statkem obecním, zajišťoval správu stavby sladovny a obecního pivovaru v hradě. A že se při tom spotřebovalo sedmdesát tisíc cihel.
Do té doby byly na táborském hradě dvě větší budovy. Jedna obytná směrem ke Klokotům a druhá hospodářská směrem k řece. Obec postavila varnu a spilku na straně třetí, mířící ke hřbitovu.

„Kotnov 2" padl

Předtím se ale stalo něco, co přihodit se dneska, máme v nemocnicích mnoho památkářů trefených šlakem. Tehdejší táborský hrad (už tehdy v podstatě historická památka na dobu, kdy se na místě Tábora rozkládalo město Hradiště) měl dvě věže. Podobaly se jedna druhé.

Pro účely stavby nechali konšelé jednu z těchto věží – zbourat!  Zůstala z ní jen ma- lá část jejího zaokrouhlení v koutě u nového pivovarského humna.

Hvozd nové sladovny zedníci postavili mezi věží zvanou Kotnov a obytným domem; humno vzniklo pod touto budovou. Obě humna mají svou stavbu zahloubenou v zemi, v níž se zajisté nacházely předměty archeologického vý-znamu – jak by také ne, když to bylo v hradním areálu. Jenomže stěží předpokládat, že se tehdy našel někdo, kdo by se vykopanou hlínou probíral, hledaje věci z dávných věků.

Až, milý čtenáři, půjdeš někdy okolo táborského hradu ulicí nad řekou, zastav se pod nynějším bývalým pivovarem a zkus si na jeho místě představit velkou věž, druhý „Kotnov".  Daří  se  ti  to?  Mně  ne . . .

Josef Musil

Autor: Redakce

24.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Městská policie Tábor. Ilustrační foto.

Hledaného muže našli na Sídlišti nad Lužnicí

Měxus otevře charitativní výstavu

Sezimovo Ústí - Volné sdružení umělců jižních Čech a Balek Art Company stojí za charitativní výstavou Otevři srdce 2017, kterou městské kulturní středisko zahájí v sobotu v 16 hodin.

OBRAZEM: Tanečníkům z Ataku se na domácí půdě opět dařilo

Tábor - V neděli 21. října se v Táboře konal již 19. ročník taneční soutěže Velká cena Tábora.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Žáci poznávali českou metropoli

Tábor - Jak se už stalo tradicí, i v letošním roce vyrazili žáci ZŠ Helsinská na sérii literárně-historických exkurzí do české metropole. Postupně se do Prahy podívali žáci sedmých, osmých a devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT