Příchod preventistů a služebního psa v přírodním prostředí mateřské školy Žije lesem na Větrovech v pondělí 16. října očekávaly děti i paní učitelky kolem rozdělaného ohníčku. Psovod jim představil svého čtyřnohého parťáka a společně předvedli ukázku jeho výcviku.

„Děti se dozvěděly mnohé ze života policejního psa, například jak vypadá jeho příprava na službu u městské policie anebo z jakých "předmětů" je pes každé dva roky přezkušován v policejním výcvikovém středisku,“ vysvětlil mluvčí městské policie Pavel Šimek.

Městská policie Tábor připravila 14. ročník branného závodu s názvem O pohár Městské policie Tábor.
Strážníci dětem v Táboře zařídili sníh. Ty běžely už počtrnácté o jejich pohár

Nejvíce však malé diváky bezpochyby zaujaly psí zákroky proti agresivnímu zloději, který neváhal na psovoda zaútočit a posléze se snažil upláchnout i se dvěma velkými kufry, v nichž měl uschovanou svou uloupenou kořist.

Na konci návštěvy si děti prohlédly policejní odchytové vozidlo, vyzkoušely odchytové kotce a také nakreslily strážníkům obrázky.

Zábavné i vzdělávací

Kynolog táborské městské policie představil policejního německého ovčáka také dětem v měšické školce, a to ve středu 11. října. „Při ukázce poslušnosti předvedl, jakým způsobem vede jeho výcvik a také, čím je pes za správně provedené cviky odměňován,“ přiblížil Šimek.

Poté společně se svým kolegou, který se v několika málo minutách "proměnil" v nebezpečného maskovaného pachatele, při několika modelových situacích prověřili schopnosti psa využívané ve službě, zejména při ochraně strážníků. „Kass všem ukázal, že umí nejen bránit svého psovoda, ale i zlikvidovat agresivního útočníka či zadržet prchající osobu, případně zloděje ujíždějícího na kole,“ popsal.

V závěru akce psovod dětem vysvětlil zásady správného chování k cizím psům a poučil je, jak se mají zachovat, ocitnou-li se v přítomnosti agresivního psa.

Pokuty i řidičské průkazy

První říjnová cesta preventistů v úterý 3. 10. vedla do bývalé základní školy ve Světlogorské ulici, kde poprvé v novém školním roce zahájili výuku dopravních předpisů v mateřince z Blanické ulice.

Patronem projektu je podle Pavla Šimka Dům dětí a mládeže Tábor za podpory města Tábor a Jihočeského kraje. „Výuku vedou strážníci preventivně informační skupiny Městské policie Tábor ve spolupráci se dvěma dobrovolníky z řad aktivních seniorů,“ osvětlil.

Vše se koná podle stejného scénáře. „Třída se nejprve rozdělí do dvou skupin, z nichž první v učebně naslouchá poutavému výkladu strážníka a jeho asistentky. Děti se učí rozlišovat různé druhy dopravních prostředků a posléze v prezentaci na televizní obrazovce rozeznávají, které chování účastníků silničního provozu je správné a které špatné,“ popsal mluvčí.

Od počátku letošního roku táborští strážníci řešili neuvěřitelných 3 647 dopravních přestupků. Špatné parkování je v Táboře nešťastným tématem, problémy jsou v centru i na obou sídlištích.
Parkování v Táboře řeší strážníci denně. Podívejte se na nejčastější přestupky

Přednášející také seznámí děti s povinnou výbavou jízdního kola. „Před koncem hodiny se přesunou do druhé poloviny třídy, kde jezdí s malými autíčky po dopravním koberci a na pokyn strážníka se snaží co nejrychleji nalézt důležitý objekt, například budovu hasičů nebo policejní stanici,“ naznačil Šimek.

Druhá skupina následuje druhého ze strážníků do tělocvičny, kde je nachystáno mobilní dopravní hřiště. Po seznámení s dopravními značkami a významem světel semaforů se všichni rozeběhnou na parkoviště, kde na ně čeká spousta šlapacích dopravních prostředků všeho druhu - auta, formule a odrážedla. „S nimi se za přísného dohledu strážníka vydají do provozu. Občas dojde i na pokuty v podobě dřepů, kterými malí řidiči musí zaplatit za dopravní přestupky,“ sdělil s úsměvem.

V závěru akce se skupiny opět sejdou ve třídě, kde od lektorů obdrží řidičské průkazy se svými jmény.