Výstava do Tábora doputovala díky laskavému souhlasu spolku 400 ASA (založili ho fotografové: Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner) a díky Českému rozhlasu České Budějovice, který expozici zprostředkoval.

„Sluší se poděkovat spolku 400 ASA, rozhlasu, který nám výstavu nabídl, i ředitelce naší knihovny Evě Měřínské, která velmi operativně a flexibilně zareagovala na tuto nabídku,“ uvedl mediální koordinátor Tábora Luboš Dvořák.

Dětský hrdina snímku Nabarvené ptáče Petr Kotlár.
Babička Nabarveného ptáčete: Další natáčení Péťovi povolíme

Autor skvělých záběrů Jan Dobrovský si podle svých slov ve fotografiích neklade za cíl převypravovat děj filmu ani mu dělat reklamu. Každý snímek považuje za samostatné emotivní výtvarné dílo. „I když všechny fotografie vznikly ve filmových kulisách, tedy uměle vytvořeném světě, nejsou pouhým dokumentem a záznamem průběhu natáčení. Stávají se obecnou výpovědí o lidských osudech a lidské duši,“ uvádí fotograf.

Film Nabarvené ptáče natočil režisér Václav Marhoul podle románu Jerzyho Kosińského. Líčí osud malého židovského chlapce osaměle se protloukajícího po polském a ukrajinském zaostalém venkově během druhé světové války. Poté, co ho rodiče ve snaze uchránit jej před masovým vyhlazováním Židů poslali na venkov k tetě, která zemřela, se kvůli své odlišnosti setkává se strachem, opovržením a krutostí.

Fotograf Jan Dobrovský byl přítomen po celou dobu natáčení ve štábu Nabarveného ptáčete. Jaké fotografie pořídil, si prohlédnete v kavárně Českého rozhlasu České Budějovice.
Fotograf Nabarveného ptáčete: "Chci, aby mé fotky říkaly něco dál."

Fotograf Jan Dobrovský byl u natáčení po celou dobu od jara 2017 do léta 2018 v Čechách, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině.

Jan Dobrovský už koncem 70. let minulého století začal fotit opuštěná a zdevastovaná místa v Praze, byl aktivní v disentu a publikoval v samizdatu. Po roce 1989 pracoval v redakci Lidových novin a ve zpravodajství ČST a ČT. Zabývá se převážně černobílým dokumentem.