Předchozí
1 z 5
Další

Podívejte se, co se má ve městě nad Jordánem v budoucnu dočkat zlepšení.

Křižíkova elektrárna

Návštěvníci loňské červnové výstavy ke 120. výročí Křižíkovy bechyňské dráhy si mimo jiné mohli prohlédnout studii rekonstrukce historického objektu Křižíkovy elektrárny u Lužnice, kterou zpracoval atelier OK plan architects. Pro interaktivní technickou expozici na motivy Františka Křižíka, Bechyňky a elektřiny, která má být hlavní náplní modernizace objektu, kancelář architekta města našla zpracovatele. Jak již dříve Deník informoval, uvnitř má vzniknout muzeum se stálou expozicí, ale také sály pro koncerty, výstavy a přednášky různého druhu.

Křižíkova elektrárna a most na Bechyňské dráze.Křižíkova elektrárna a most na Bechyňské dráze.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Lávka Bechyňky

Nedaleko od Křižíkovy elektrárny plánuje Správa železnic na rok 2025 výměnu železničního mostu Bechyňky. Město Tábor se k akci připojuje s investicí ve výši asi 50 milionů. Jedná se o lávku pro pěší, která umožní legální a komfortní přechod Lužnice. KAM řeší otázky, jak má na lávku navazovat cestní síť a jak naložit s dědictvím historické mostní konstrukce. Město Tábor již informovalo, že část starého mostu, konkrétně jeden z oblouků, může po dohodě s památkáři sloužit jako obří exponát před Křižíkovou elektrárnou.

Křižíkova elektrárna a most na Bechyňské dráze.Most na Bechyňské dráze.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Plácek U Žabek, Křižíkovo náměstí

Plácek s oblíbenými keramickými žabkami při cestách po městě nelze minout, nachází se v samém centru Tábora před budovou tzv. Integra. Plácek byl časem zaplevelen květináči, zábradlím nebo betonovými hřiby. Horší je však to, že začaly odumírat zde vysazené javory, které nemají pro další růst vůbec ideální podmínky. Čtyři tvůrčí týmy zpracovaly koncepci řešení tohoto prostoru, odborná komise pak vybrala a doporučila realizovat návrh krajinářského ateliéru YYYY. Chystá se výsadba nové zeleně, od stromů až po bohatě kvetoucí trvalkové záhony, nebude chybět ani nový mobiliář, dlouhé dřevěné lavičky i stojan na kola. Samotné sousoší a vodní prvek bude vyzdvižen a upraven tak, aby byl blíž lidem, nová výsadba se dočká i vlastního závlahového systému, který zaručí rostlinám kvalitní životní podmínky.

Plácek U žabek na Křižíkově náměstí.Plácek U žabek na Křižíkově náměstí.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Bývalá 8. základní škola na sídlišti Nad Lužnicí

Tato budova je dle KAM popelkou mezi veřejnými stavbami v Táboře, a přesto její využití skrývá velký potenciál. Už nyní se zde potkávají sociální služby, volnočasové a komerční aktivity. V rámci připravované architektonické soutěže KAM plánuje tento mix posílit ve spolupráci s městskou knihovnou a zajistit stávajícím i budoucím uživatelům důstojné podmínky pro jejich činnost. Tábor hledal využití i za pomoci ankety mezi občany.

8. Základní škola na táborském sídlišti Nad Lužnicí.8. základní škola na táborském sídlišti Nad Lužnicí.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová