Do hry se vrací kauza „termoventily“. Bytes prý porušil nejméně dva zákony.

Pokud se to prokáže, bude muset vracet nájemníkům v některých městských bytech až 30 milionů korun. Tvrdí to předseda kontrolního výboru táborského zastupitelstva Ladislav Šedivý (KSČM). Zatímco některé městské byty dostaly tyto regulační prvky spotřeby tepla od Bytesu zdarma, jiní si je museli zaplatit.

Pro nájemníky na Pražském a Náchodském sídlišti a v dalších 600 městských bytech tato částka představuje téměř 3000 Kč na třípokojový byt.
„Platíme termoventily v nájemném a vůbec netuším, že je to protizákonné. A už vůbec nechápu, že třeba na Sojčáku je dostali od Bytesu zdarma. V tomhle by se snad mělo postupovat stejně u všech nájemníků městských bytů,“ rozhořčuje se Miroslav Soukup z Pražského sídliště.

Razantnější slova volí Šedivý: „Takhle by se lidé okrádat neměli. Před dvěma a půl měsíci jsem podal žádost o informaci, na základě jakého zákona či vyhlášky tehdy lidé termoventily platili. Oslovil jsem Bytes, jeho dozorčí radu, vedení města a i když zákon zaručuje odpověď do třicet dnů, dodnes tyto instituce mlčí jako hrob. Jestli se do září neozvou, budu celou věc řešit soudně,“ hrozí předseda kontrolního výboru.

Spor o tom, zda termoventily patří či nepatří do vybavovacích předmětů bytu a zda si je tedy mají či nemají nájemníci platit, se táhne už léta. Bytes dosud ani jednou nepřišel s tím, na základě čeho peníze za termoventily vlastně lidem účtuje.

Názor právníka je v tomto případě jednoznačný.

„Žádný právní předpis nestanoví povinnost nájemce bytu participovat na úhradě nákladů na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov. Zákon ukládá povinnost vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie vlastníkům budovy – nikoliv nájemníkům,“ zní závěr stanoviska zastupitele a právníka Miroslava Tenkla (ODS) vypracovaného pro zastupitelstvo. Ve hře jsou však také nájemníci dalších 620 městských bytů, kteří Bytesu podepsali, že dobrovolně souhlasí s uhrazením nákladů na termoventily.

Podle Šedivého mají i oni nárok na získání vynaložené částky zpět, protože dobrovolný souhlas dali na základě klamavých a zavádějících informací ze strany správce městských bytů.

Vrátí nájemné

A co na to jednatel Bytesu Bohuš Móri? Ten je ve funkci teprve od 1. ledna letošního roku, takže máslo na hlavě má zřejmě jeho dlouholetý předchůdce Pavel Dvořák. Přesto se i Móri snaží držet basu a hrozí: „Pokud bychom museli nájemníkům vracet náklady na pořízení termoventilů, pak po nich budeme chtít zpětně vrátit slevy na nájemné, které jim jsou poskytovány. A to i na pořízení termoventilů,“ zní závěr Bohuše Móriho.

„Jsou to všechno lumpové. I když se prokáže, že vybírali peníze neoprávněně, určitě si najdou nějakou kličku, aby nemuseli nic vracet. Už jsme to zažili. A ještě po nás chtěli, abychom si na vlastní náklady pořídli měřiče tepla,“ tvrdí pan Jaroslav z Náchodského sídliště, který nechtěl být jmenován.

Alena Řezáčová