Nejen v Táboře budou brzy zastupitelé projednávat a schvalovat rozpočty. Chystají se na ně i v dalších městech regionu.
„Rozpočet Mladé Vožice již máme připraven a jeho první návrh projednala i rada města,“ informoval mladovožický starosta Jaroslav Větrovský. Filozofie rozpočtu spočívá ve vyčíslení provozních výdajů, které činí zhruba 28,6 milionu, příjmy jsou plánovány ve výši asi 37,7 milionu. K rozdělení tedy zbývá devět.
„Tuto částku bereme jako investiční rezervu a průběžně ji rozpouštíme tak, jak jsme úspěšní v dotačních řízení, nebo dle potřeb a tedy rozhodnutí zastupitelů,“ nastínil Větrovský. Kromě jiného na dofinancování akcí, kterými by v příštím roce měly být rekonstrukce místní komunikace v Suchdolci a instalace výtahu v budově zdravotního střediska.
„Zbývající prostředky, a také přebytek hospodaření na rok 2011, budeme průběžně přiřazovat jednotlivým akcím v návaznosti na dotační řízení. A také samozřejmě v návaznosti na připravenost jednotlivých akcí. Velmi nás zasáhl pokles příjmů v oblasti dotace na výkon státní správy, který činí v našem městě meziročně půl milionu korun,“ postěžoval si starosta.
Také rozpočet města Sezimovo Ústí na příští rok je koncipován jako přebytkový s tím, že tyto peníze jsou určeny na splácení jistiny úvěrů z předcházejících let a k posílení zásoby volných finančních prostředků. Zásobu si v Ústí vytvářejí na finančně náročnější investiční akce, případně na opravy významnějšího charakteru.
„Výběr jednotlivých akcí provedeme až na počátku nového roku. Poté, co bude vyhodnocena jejich priorita a budeme znát výsledek hospodaření za uplynulý rok. Na dofinancování připravovaných akcí je podle stávajícího návrhu rozpočtu vyčleněno 250 tisíc korun,“ informoval starosta Martin Doležal a doplnil:
„Vzhledem k tomu, že příjmová stránka rozpočtu je pojata značně opatrně, můžeme při dobrém plnění zejména daňových příjmů očekávat, že v průběhu následujícího roku dojde k úpravě rozpočtu. Tím by mohlo dojít k navýšení příjmové i výdajové stránky, což by umožnilo realizaci dalších investičních akcí,“ nastínil starosta Doležal.
V Soběslavi se nový rozpočet města chystají předložit na stůl zastupitelů patnáctého prosince.
„Už teď můžeme říci, že je vyrovnaný v objemu 198,3 milionu korun se zapojením přijetí úvěru ve výši 12 milionů korun na dokončení letního koupaliště,“ informoval soběslavský starosta o dlouho očekávané akci. Dokončení a zprovoznění letního koupaliště je pro radnici i občany prioritou příštího roku.
O nejdůležitější investiční akci mají jasno i v Bechyni. Tam se po dlouhých peripetiích a snaze získat dotaci na potřebnou a občany dlouho očekávanou rekonstrukci náměstí rozhodli, že plochu centra města vylepší na své náklady. Mezi další priority patří rekultivace skládky v Senožatech a vybudování kanalizace v Zářečí. „Náš rozpočet je schodkový. Ale jeho vyrovnanost je zajištěna přebytkem z minulých let,“ ujišťuje starosta lázeňského města Jaroslav Matějka.
V Plané nad Lužnicí budou v následujícím roce hospodařit se 70 miliony.
„Náš rozpočet je přebytkový. Příjmy a výdaje jsou sice stejné, ale ve výdajích jsou splátky úvěrů na sportovní centrum a bytový dům,“ vysvětlil plánský starosta Jiří Šimánek. Plánští mají hned několik úkolů. Nejdůležitější jsou akce s dotací. Ať se jedná o zateplení domu s pečovatelskou služou a zdravotního střediska, nebo rekonstrukce lipového parku. Samozřejmostí pro Plánské je rokonstrukce komunikací a stavba nových chodníků.
REDAKTOŘI DENÍKU