Do redakce Táborského deníku jednoho dne vtrhl starší muž. Byl značně rozčílený na Bytes.

Ve svém hněvu sice odmítl sdělit své jméno, ale podstatu vylíčil: „Vlítli na mne z Bytesu, že málo topím, a proto mi teplo zdraží. Kde to jsme?", nechápe, proč mu má dodavatel zdražit teplo, když se jím snaží šetřit.

Tak přesně to ale podle šéfa Bytesu Ondřeje Semeráka nebylo. Do bytů nepřišel jejich člověk, ale dopis.

„V něm jsme upozornili, že bude změna a že pro někoho se promítne nepříznivě, třeba tím, že už nebudou mít takové přeplatky," vysvětluje Ondřej Semerák a připouští, že tolik diskutované a povinné měřáky s novelou ztrácejí svůj původní smysl.

Přestože mít na každém radiátoru měřák a termoventily, jimiž si doma lidé regulují přísun tepla dle své potřeby, povinné, s novelou začínají ztrácet svůj původní smysl. Teď je otázka, co novela způsobu rozúčtování spotřeby energie v domě napojeného na centrální vytápění do systému vnese. Lidé, kteří šetří, mít radost nebudou. „Kdo hodně šetří, už zřejmě nebude mít tak velké přeplatky," upozorňuje Ondřej Semerák.

Touto formulací mohla u rozlíceného muže vzniknout domněnka, že mu teplo Bytes zdraží. Cena se ale mění pouze na základě oznámení Teplárny Tábor, k němuž ještě nedošlo. Novela cenu gigajoulu nezmění.

Dopisy, které z Bytesu odešly zhruba 300 vytypovaným nájemníkům, je měly na novinku včas upozornit. „S touto změnou už si lidé nebudou moci tolik ovlivňovat spotřebu a platbu za teplo," dodává Ondřej Semerák a upřesnil, že měřákem na topení je možné si spotřebu ovlivnit pouze zhruba z poloviny, ta druhá část se rozpočítá.

Všichni distributoři tepla, kteří odběratelům spotřebu účtují, jsou ze zákona povinni se touto novelou řídit. Lidé teď vyčkávají, jak se jim v peněžence projeví.

„Něco jsem slyšela, ale moc se tomu nevěnuji. Co naděláme, když je to zákon. Pokud jsme doma, tak si topíme, nemá cenu sedět v zimě. Když jsme ale celý den v práci nebo pryč, dost topení stáhnu. Nikdy jsme nedopláceli, vždycky nám vracejí," popsala Kateřina Navrátilová z táborské Berlínské ulice, jak doma s teplem hospodaří. Pokud se spotřeba jejich rodiny nevymyká průměru, nedopadnou při závěrečném účtování špatně. Hůř na tom budou lidé šetřiví, kteří spoléhali na ohřívání od sousedů, a ještě větší bude mít novinka dopad na lidi, kteří doma přetápí na úkor šetřivých. Výhodné by bylo, aby se lidé ve společném domě co nejvíce naladili na stejnou teplotu.

Řídit se novými pravidly musí i Stavební bytové družstvo Tábor, které informace předalo domovníkům i zástupcům SVJ. Předseda Pavel Šimák připouští, že vyhláška není jednoduchá.

„Přes svaz družstev jsme podávali nějaké připomínky, ale je to tak, jak to je. Ve společném bydlení by rozpočítání mělo být spíš než spravedlivé objektivní," doufá v dopady.

Dle nových pravidel se bude spotřeba tepla účtovat již za letošní rok.

Co je třeba čekat

Podle nového vzorce doplatí na výpočet spotřeby tepla nájemník bytu, který extrémně šetří a nechává se vytápět sousedy. Ušetří tedy méně. V tomto se má nastolit větší spravedlnost.

Připlatí si také nájemník, který přetápí. Suma ale může vyskočit maximálně do dvojnásobku průměrné spotřeby v domě.

Rozúčtování dle nových pravidel obdrží lidé nejdříve na jaře 2017.